Na rynek krajowy i na eksport
17 lis 2017 13:23

Grafmasz to polska firma, od lat zajmująca się produkcją i sprzedażą maszyn introligatorskich. Ostatnio jej oferta wzbogaciła się o własnej produkcji przepycharki do etykiet oraz urządzenia włoskiej firmy SCS Automaberg Srl.

Przepycharki do etykiet

Grafmasz, polski producent elektromechanicznych i hydraulicznych krajarek do papieru, uruchamia produkcję przemysłowych przepycharek do etykiet z hydraulicznym napędem tłoka.

Na bazie wieloletnich doświadczeń firmy w produkcji i sprzedaży maszyn introligatorskich została zaprojektowana maszyna pozwalająca na wycinanie użytków o maksymalnym formacie 18x18 cm  w stosie do 15 cm. Służy do wycinania produktów takich jak: etykiety, karty, bloczki, notatniki, przywieszki i in. Narzędziem wycinającym są wymienne wykrojniki stalowe, za pomocą których wycina się papier o gramaturze do 500 g/m2, karton, PVC itp. 

Materiał jest umieszczany przez operatora ręcznie, a następnie cykl uruchamiany jest automatycznie po wyjęciu rąk z pola pracy. Następuje przeciskanie przez wykrojnik wykonany wg kształtu produktu końcowego. Pole pracy jest zabezpieczone kurtyną bezpieczeństwa. Maszyna standardowo wyposażona jest w licznik cykli wskazujący rzeczywistą produkcję. W urządzeniu zastosowano komponenty elektryczne, hydrauliczne i pneumatyczne, a także układ bezpieczeństwa renomowanych dostawców. 

Opcjonalnie maszyna może być też wyposażona w pneumatyczny siłownik kontrujący, pomagający przy wycinaniu materiałów o dużych rozmiarach, wiotkich podłoży oraz etykiet typu IML. 

Producent ma nadzieję, że nowe urządzenie wzbudzi zainteresowanie wielu polskich drukarń i wkrótce pojawią się nowe wdrożenia na krajowym rynku.

Grafmasz w ostatnich latach rozwija działalność eksportową, do czego wydatnie przyczynił się udział w targach DRUPA 2012 oraz 2016. Firma posiada ok. 40 dystrybutorów w wielu krajach na świecie, a główne rynki stanowią Europa i Ameryka Północna. Grafmasz wdrożył w ciągu kilku ostatnich lat ponad 500 urządzeń swojej produkcji. W 2107 r. oferta była prezentowana wspólnie z partnerami na targach w Grecji, Dubaju, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Austrii, we Francji, w Irlandii, Rumunii, Czechach, Stanach Zjednoczonych oraz we Włoszech.

Urządzenia SCS Automaberg 

Grafmasz nawiązał ostatnio współpracę z włoskim producentem urządzeń introligatorskich, firmą SCS Automaberg Srl. Ofertę tego producenta można podzielić na kilka grup produktów: urządzenia do okrawania naroży, urządzenia do zaokrąglania narożników okładek twardych, urządzenia do wycinania, sztancowania i perforacji oraz trymery czołowe.

Urządzenia do okrawania występują w dwóch wariantach: HCC z podawaniem manualnym, obcinające 2 narożniki lub CORNER TRIM – urządzenie automatyczne z możliwością pracy offline (z podajnikiem automatycznym) lub jako moduł połączony np. z trójnożem. 

Technologia zaokrąglania okładek twardych to patent firmy SCS Automaberg. 

Firma oferuje urządzenia z podawaniem manualnym okładek, zaokrąglające jeden narożnik HCR lub dwa narożniki 2HCR. Najbardziej rozbudowany model to CORNER MASTER wykonujący zaokrąglenie 4 rogów, z możliwością pracy offline lub jako moduł linii połączony z automatem do montażu okładek.

Kolejne urządzenie w ofercie to automat TRIM&PERF – wszechstronna, wielofunkcyjna i wydajna linia introligatorska umożliwiająca sztancowanie, rozcinanie i perforację arkuszy. Urządzenie może być wyposażone w szereg modułów zwiększających funkcjonalność. Przykładowe prace, jakie można na nim wykonać, to: wycinanie arkuszy, tektury, PVC, sztancowanie sklejonych bloków i ulotek, opakowań, perforacja znaczków, naroży, perforacja otworów pod 

oprawę w spiralę, perforacja przerywana, wykrawanie pojedynczych otworów okrągłych, eurozawieszek. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy TRIM&PERF może pracować jako osobne urządzenie z własnym automatycznym podajnikiem lub też jako moduł wchodzący w skład linii.

Easy Fly Pro to trymer czołowy dedykowany produkcji książek oprawianych w okładkę ze skrzydełkami. Jest to kolejna unikatowa technologia opracowana przez producenta. Urządzenie nie posiada ssawek ani podsysu, co gwarantuje, że okładka nie zostanie porysowana. Urządzenie może pracować wyłącznie w linii, zazwyczaj jako kolejny moduł za standardowym trójnożem.

Z końcem 2017 roku producent wprowadza również do oferty nowy automat sztancujący w formacie maksymalnym 490x700 mm pozwalający na sztancowanie tektury falistej do 1500 g/m2 z wydajnością do 2000 arkuszy na godzinę. Zastosowana konstrukcja pozwala na umieszczenie na jednym arkuszu wielu użytków, które następnie są automatycznie przesuwane pod wykrojnik. Urządzenie jest wyposażone w automatyczny podajnik, odprowadzenie ścinek oraz odbiornik. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Grafmasz