Najczęstsze problemy w drukowaniu offsetowym
6 gru 2016 14:56
Warunkiem właściwego odwzorowania obrazu drukowego jest właściwe przenoszenie farby z kałamarza poprzez wałki na cylinder formowy, a stamtąd za pośrednictwem obciągu na podłoże. Forma drukowa i obciąg muszą przy tym przyjmować i przekazywać farbę tylko w miejscach drukujących. Powinny w tym celu być utrzymy-wane w nienagannej czystości.
Osadzanie się farby i cząstek papieru na obciągu prowadzi do tego, że obraz drukowy staje się niespokojny i nierównomierny. Ponadto mogą one doprowadzić do uszkodzenia wierzchniej warstwy gumy.
Wpływ na osadzanie się farby na obciągu mogą mieć jej specyficzne właściwości lub zaburzenie równowagi, jaką powinna tworzyć z roztworem zwilżającym.
W normalnych warunkach obciąg oddaje mniej więcej połowę ilości farby, która trafia na jego powierzchnię. Jeśli zastosowana do drukowania farba posiada zbyt wysoką lub niską ciągliwość albo dozowanie środka zwilżającego jest za obfite, to jej warstwa nie może rozdzielać się w prawidłowy sposób i obciąg z czasem oddaje mniej farby niż przyjmuje. Jest to spowodowane faktem gromadzenia się nadmiaru farby na powierzchni gumy i powoduje, że powierzchnia druku staje się niespokojna i pogrubiona. Farbę w takim wypadku należy zagęścić spoiwem, a podawanie roztworu zwilżającego zredukować.
Podobna sytuacja może się wydarzyć, kiedy zastosowana do drukowania farba reaguje zbyt wrażliwie na roztwór zwilżający.
Zbyt wysoka podaż roztworu zwilżającego może doprowadzić do nadmiernego emulgowania niektórych farb, w wyniku czego pigment może się oddzielać od spoiwa. Wykazuje on co prawda wtedy większą tendencję do osadzania się na wałkach, ale może również gromadzić się na obciągu.
Na powierzchni obciągu mogą gromadzić się także cząstki pochodzące z warstwy powlekającej papier.
W drukowaniu offsetowym na powierzchnię papieru oddziałuje stale roztwór zwilżający. Warstwa powlekająca musi posiadać dobrą odporność na wodę, szczególnie przy drukowaniu wielobarwnym mokro na mokro. Jeśli jest ona nieprawidłowa, to następuje stopniowe wypłukiwanie i wyrywanie z niej substancji takich jak kazeina, wypełniacze i skrobia.
Przy źle zaklejonej powierzchni i wadliwej warstwie powlekającej w pierwszym zespole drukującym dochodzi do jej wstępnego rozpuszczenia. W kolejnych zespołach pod wpływem sił ciągliwości farby i oddziaływania powierzchni obciągu taka warstwa może się odrywać, a składniki powleczenia mogą się osadzać na gumie.
Negatywny wpływ na spoistość tego typu warstwy powlekającej powierzchnię papieru ma zawartość alkoholu w roztworze zwilżającym. Im jest go więcej, tym bardziej osłabia się zwartość powłoki, co powoduje w konsekwencji wyrywanie i osadzanie się jej cząstek na obciągu.
Przy papierze o wadliwie zaklejonej i powleczonej powierzchni dodatkowe osłabienie jego zwartości może powodować zbyt wysoki docisk pomiędzy cylindrami.
Podobne problemy może powodować pył z papieru.
Osadzanie się farby i cząstek papieru może zakłócić prawidłowy przebieg procesu drukowania i spowodować problemy w postaci:
n zaburzenia prawidłowej charakterystyki zwilżania powierzchni obciągu,
n konieczności zwiększenia nadawania roztworu zwilżającego,
n niewłaściwego i niedostatecznego naprężenia obciągu,
n zmniejszenia docisku,
n niebezpieczeństwa uszkodzenia i konieczności ciągłego mycia powierzchni obciągu,
n redukcji prędkości drukowania.
Artykuł sponsorowany
Fragment książki Ewy Rajnsz
„Barwy druku. Offset arkuszowy”