Najlepsi zyskują więcej
6 gru 2016 14:56
15 października br. w Zakładzie Technologii Poligraficznych IMiP Politechniki Warszawskiej odbyło się spotkanie poświęcone nawiązaniu stałej współpracy naukowo-dydaktycznej firm KBA i Mondi z ZTP, kształcącym już od 45 lat inżynierów poligrafów dla polskiego przemysłu poligraficznego. Na spotkanie przybyli: Justyna Luszczyk z firmy Mondi, Jan Korenc i Paweł Krasowski z firmy KBA oraz prof. nzw. dr hab. inż. Georgij Petriaszwili – dyrektor Zakładu Technologii Poligraficznych i prof. dr hab. inż. Mieczysław Kaczorowski – dyrektor Instytutu Mechaniki i Poligrafii.
Na początku spotkania została przypomniana historia Instytutu, przedstawiono także projekt współpracy z kolejnymi firmami z branży oraz uczelniami z całego świata. Jednym z pomysłów jest pozyskiwanie studentów z zagranicy – np. na Łotwie oraz w Estonii nie ma specjalistycznych uczelni i w związku z tym Politechnika Warszawska planuje dokształcać studentów z tamtych regionów.
Zakład Technologii Poligraficznych od wielu lat współpracuje z licznymi znaczącymi firmami z branży takimi jak m.in.: DuPont, Heidelberg, Ligum, Boettcher oraz Michael Huber i dąży do tego, aby studenci opuszczając uczelnię znali szeroką gamę produktów i urządzeń i potrafili wykorzystać tę wiedzę w praktyce. Sprawne urządzenia i odpowiednia ilość materiałów są ważne również z innego powodu. Prace zaliczeniowe odbywają się w praktyce i na podstawie wykonanych projektów studenci są oceniani.
Instytut Mechaniki i Poligrafii przechodzi w ostatnim czasie liczne przemiany. Do najbardziej widocznych należą remont piętra – zainicjowany przez prof. Georgija Petriaszwilego – oraz wyposażenie sal wykładowych w komputery i nowoczesne oprogramowanie. Kolejną zmianą jest możliwość prowadzenia trzystopniowych studiów: inżynierskich, magisterskich i doktoranckich.
Podczas spotkania z firmami KBA i Mondi rozważano różne formy wsparcia, jakie uczelnia może otrzymać od tych firm. Pod uwagę brano możliwość wyróżniania najlepszych studentów i nagradzania ich formą doszkalania w fabrykach należących do obu koncernów oraz pomoc podczas pisania prac dyplomowych.
Przyjechaliśmy z konkretną propozycją – powiedział podczas spotkania Paweł Krasowski z firmy KBA. – Wspólnie z firmą Mondi chcielibyśmy zaproponować państwu projekt, którego pierwszym etapem będzie wyjazd grupy studentów Zakładu Technologii Poligraficznych do fabryki surowca na Słowacji.
Nie możemy wprowadzić studentów do tej części fabryki, gdzie produkuje się celulozę – uzupełniła wypowiedź Justyna Luszczyk z firmy Mondi – ale technolodzy z chęcią opowiedzą zainteresowanym o całym procesie – jak przebiega, jaki ma wpływ na środowisko i w jaki sposób wybieramy celulozę. Chcemy omówić i pokazać, jak technologia produkcji papieru wpływa na jego jakość – przedstawimy cały proces: od momentu przyjęcia drewna do zapakowania gotowego produktu na samochód.
Wyjazd zaplanowano na 27-28 listopada br. Wszystkie strony liczą na stałą współpracę i mają nadzieję, że znacznie wspomogą w ten sposób przyszłych drukarzy. MK