W gronie wystawców tegorocznych targów drupa tradycyjnie znalazło się wielu producentów papieru i tektury. Przedstawiamy nowości wybranych firm, dotyczące produkcji opakowań i etykiet.
Asia Pulp & Paper Group – APP (Indonezja), jeden z największych na świecie producentów papieru i mas włóknistych, przedstawił na drupie cztery rodziny papierów i tektur dedykowanych specjalnie rynkowi europejskiemu:
Tektury SinarKraft będące najwyższą klasą wielowarstwowych tektur opakowaniowych. Składają się one z trzech warstw celulozy siarczanowej (Sa); dwie zewnętrzne warstwy są wykonane z celulozy bielonej, warstwa środkowa zaś z celulozy niebielonej. W rezultacie jest to materiał o wysokich parametrach wytrzymałościowych, białości 83 proc. (ISO) oraz dodatkowo wodoodporny. Tektura SinarKraft jest produkowana w gramaturach 280, 300, 350 i 380 g/m2. Jest ona przeznaczona do produkcji opakowań suchych i głęboko mrożonych produktów spożywczych oraz kosmetyków i leków.
Papiery niepowlekane Extraprint (znane już od pewnego czasu w Europie). Są to wysokiej klasy bezdrzewne papiery offsetowe produkowane w gramaturach 70÷270 g/m2 (notabene jeden z niewielu na rynku europejskim papierów offsetowych o wysokich gramaturach).
Tektura Zenith – wielowarstwowa tektura z dwukrotnie powlekanym wierzchem i białym spodem produkowana w gramaturach 215÷380 g/m2, nadająca się do zadrukowywania wszystkimi technikami (w tym cyfrowymi). Jest ona przeznaczona do opakowań luksusowych kosmetyków, wyrobów cukierniczych, leków oraz galanterii poligraficznej (np. kartek okolicznościowych).
Papiery powlekane Nevia Plus – wysokojakościowe bezdrzewne papiery powlekane, już obecne na rynku europejskim. Produkowane są zarówno do drukowania arkuszowego offsetowego, jak i zwojowego HSWO (czasopisma). Oferowane są w przedziale gramatur 80÷250 g/m2 (arkusz) i 80÷160 g/m2 (zwoje). Charakteryzują się wysoką białością i bardzo wysoką jak na powlekane papiery bezdrzewne nieprzezroczystością.
Feldmuehle Utersen GmbH (Niemcy) – po zmianach własnościowych, które nastąpiły w 2015 roku, papiernia zmieniła także asortyment produkcji. Na drupie w charakterze nowości przedstawiła swoje nowe tektury przeznaczone do produkcji opakowań. Prezentowała także znane już wcześniej papiery do produkcji etykiet i opakowań giętkich. Nowością była tektura Visa Card bezdrzewna (SBS) jedno- i dwustronnie powlekana. Tektury te produkowane są w gramaturach 220, 250, 275, 300 i 330 (tektury powlekane jednostronnie) oraz w gramaturach 200, 250, 300 i 330 g/m2 (dwustronnie powlekane). Obie tektury są przeznaczone do produkcji luksusowych opakowań jednostkowych oraz do produkcji POS (opakowań prezentujących towar w opakowaniach jednostkowych). Tektury powlekane VisaCard przeznaczone są do zadrukowywania techniką fleksograficzną lub offsetową. Drugi produkt do produkcji opakowań to MediaLiner (Graphic Top Liner), który jest papierem bezdrzewnym (Sa), dwukrotnie jednostronnie powlekanym, produkowanym w gramaturach 120, 135, 160, 175 i 190 g/m2. Może być także zadrukowywany techniką fleksograficzną i offsetową oraz stosowany do kaszerowania z tekturą falistą. Drukowanie może się odbywać tak w preprincie, jak i post-princie. Oba produkty charakteryzują się wysokimi wskaźnikami wytrzymałościowymi i optycznymi. Są one przeznaczone do produkcji opakowań środków spożywczych.
Fedrigoni S.p.A. (Włochy) prezentował bardzo szeroki wachlarz produkowanych przez siebie papierów z naciskiem na papiery ozdobne. W charakterze nowości przedstawił trzy rodziny produktów ozdobnych: papiery Splendorlux powlekane metodą odlewu (cast coated), papiery Freelife i papiery Old Mill.
Spendorlux były częściowo znane wcześniej. W wersji nowej jest ich 46 odmian kolorystycznych o gramaturach 210÷380 g/m2 (nie wszystkie rodzaje są produkowane w pełnym zakresie gramatur). Papiery te stosowane są do produkcji luksusowych opakowań alkoholi, kosmetyków oraz do produkcji tzw. galanterii poligraficznej.
Papiery ozdobne Freelife częściowo lub całkowicie wykonane z makulatury produkowane są w dwóch odmianach: jako Velum biały o gramaturze 80÷320 g/m2 i kremowy o gramaturze 80÷260 g/m2 oraz Cento (100 proc. makulatury) o białości ISO 87 proc. i gramaturze 80÷140 g/m2.
Papier Old Mill Premium White z celulozy bielonej metodą ECF ma bardzo wysoką białość ISO wynoszącą 105 ± 2 proc. Produkowane gramatury to 100÷300 g/m2.
Oba opisane papiery mają fakturowane powierzchnie. Są przeznaczone do drukowania luksusowych etykiet, zawieszek i opakowań jednostkowych.
Gmund Papier, Büttenpapierfabrik Gmund GmbH & Co. KG (Niemcy) – najbardziej znany na świecie producent papierów ozdobnych też przygotował pewne nowości na drupę. Po dwuletnich badaniach i konsultacjach opracowano nowy system kolorystyczny. Obejmuje on 48 barw dla papierów matowych w kombinacji z 4 rodzajami wykończenia powierzchni, dodatkowo 7 barw dla papierów translucent (półprzezroczystych) orz 12 barw dla papierów metalicznych. System ten będzie stosowany do wszystkich rodzajów produkowanych papierów. Poza tym nowością były etykiety samoprzylepne z wierzchnim papierem produkcji Gmunda. Etykiety te mogą być drukowane, uszlachetniane i przetwarzane wszystkimi stosowanymi współcześnie technikami.
Heinzel Group na drupie reprezentowana była przez: Heinzel Paper Laakirchen Papier AG, Starkraft Bussiness Unit Zellstoff Pőls AG, Starboard, Wilfried Heinzel AG i Europapier. Najmłodszym członkiem Grupy Heinzla jest fabryka Starboard z Raubling w Niemczech (od początku br). Produkuje ona materiały składowe do produkcji tektury falistej: Starboard Kraft Top, czyli kraftliner, tj. papier pokryciowy siarczanowy o gramaturze 115÷186 g/m2, także kraftlinery 01, 02 i 03 oraz nowe testlinery (wg nowej technologii) o gramaturach 110÷240 g/m2 i Starboard Wave (papier na falę) oraz Liner Wave – papier pokryciowy wewnętrzny. Te ostatnie są wytwarzane z masy z odzysku w gramaturach 110 ÷ 240 g/m2. Produkowane są także papiery na warstwy pofalowane z makulatury o gramaturze 100 ÷ 160 g/m2. Kraft Top i kraftlinery produkowane są z włókna pierwotnego i w związku z tym znajdują zastosowanie do produkcji opakowań zbiorczych leków, używek oraz środków spożywczych.
Papiernia Heinzel Paper Laakirchen Papier AG promowała swoje nowo opracowane papiery SC: GraphoMagIQ, GraphoLogIQ i GraphoMotion, które uzyskały unijne certyfikaty środowiskowe (UE Ecolabel). Papiery mają obniżoną gramaturę w stosunku do papierów standard, charakteryzują się wysoką białością i nieprzezroczystością.
Kolejny członek Grupy Heinzla – fabryka Starkraft specjalizująca się w produkcji niskogramaturowych papierów siarczanowych (kraft), głównie białych, przeznaczonych do produkcji różnego rodzaju opakowań – przedstawił kilka nowych produktów, z których cztery scharakteryzowano poniżej. Są to papiery siarczanowe:
Starkraft Formfill przeznaczone do produkcji opakowań żywności szybko napełnianych (torebek i saszetek) przy zastosowaniu szybkich maszyn pakujących. Papier ten jest produkowany w gramaturach: 60, 70, 75 i 80 g/m2.
Starkraft Flexpack/Flexpack Smooth przeznaczone do pakowania środków spożywczych w formowane saszetki bądź do laminowania z innymi foliami lub do ekstruzyjnego powlekania polietylenem i tworzenia odpowiednich opakowań. Papiery te produkowane są w gramaturach: 30, 35, 40, 45, 50, 60, 70 i 80 g/m2. Starkraft
Flexpack jest przeznaczony do zadrukowywania techniką fleksograficzną, zaś Flexpack Smooth techniką rotograwiurową.
Starkraft Gift – papier biały o gramaturze: 50, 60, 70 i 80 g/m2 służący do pakowania prezentów.
Starkraft Release – papier siarczanowy biały lub brązowy (barwa naturalna) przeznaczony do silikonowania, a następnie przetwarzania z przedmiotami zaopatrzonymi w klej samoprzylepny.
Jiaxing Zhengshuo Packing Technology Co., Ltd. (Chiny) – koncern zajmujący się produkcją opakowań, w tym materiałów, maszyn do produkcji opakowań oraz convertingiem materiałów opakowaniowych przedstawiał swoje nowe materiały samoprzylepne (papiery kolorowe z klejem typu hot-melt) oraz folie aluminiowe naturalne i barwione, folie PVC.
Koehler Group (Niemcy) – koncern Koehlera obejmujący fabryki Papierfabrik August Koehler SE, Katz Group, Kehl i Euler Colortech Papier na drupie eksponował ponad 29 produktów. Za nowości można uznać: etykiety samoprzylepne do znakowania owoców, cienkie papiery do drukowania ulotek lekarstw (40, 45 i 50 g/m2), papier Icewhite IQ przeznaczony do wielobarwnego cyfrowego drukowania elektrofotograficznego tonerami stałymi i ciekłymi oraz papiery termiczne.
Leinzing Papier GmbH (Austria) to austriacki producent papierów z recyklingu: do kopiowania, drukowania offsetowego, drukowania plakatów oraz papierów z włókien pierwotnych do produkcji drukowanych opakowań giętkich (w tym i laminatów). Udział surowca z recyklingu jest różny i wynosi 50 ÷ 100 proc. W charakterze nowości specjalnie przygotowanych na drupę papiernia Leinzing przygotowała 3 różne rodzaje wykonanych w 100 proc. z włókien odzyskanych (z makulatury) papierów o gramaturze 80 g/m2. Są to papiery objętościowe (wolumen 1,3), o bardzo wysokiej białości i nieprzezroczystości: CopyRight 150, CopyRight 160 i Impact. Wszystkie są przeznaczone do prac biurowych z zastosowaniem szybkich drukarek elektrofotograficznych i natryskowych. Masa makulaturowa została wybielona metodą całkowicie bezchlorową, tj. PCF. Białość CIE papierów wynosi odpowiednio 150, 160 i 150.
Laiyang Yintong Papermaking Co., LTD (Chiny) – papiernia specjalizująca się w produkcji papierów zabezpieczonych przedstawiła na drupie papiery zabezpieczone dla farmacji, w tym papiery wskaźnikowe temperaturowe oraz zabezpieczone papiery dla przemysłu kosmetycznego. Papiery te służą do produkcji etykiet oraz ulotek. Ich gramatura to 30 ÷180 g/m2, zawierają one masę bawełnianą i celulozę z drewna iglastego oraz czynniki zabezpieczające umożliwiające weryfikację papieru. Przeznaczone są do drukowania offsetowego i fleksograficznego.
Leonard Wellpappe GmbH (Niemcy) obok produkowanych przez siebie tektur falistych dwu- lub trójwarstwowych z włókna pierwotnego lub z mas recyklingu zadebiutował w produkcji tektur wielowarstwowych celulozowych białych (SBS) Daytona White i Nordic 25 o gramaturach 295 i 350 g/m2, tektur typu FBB Daytona z jasnym spodem o gramaturze 300 g/m2 oraz tektur makulaturowych WLC z szarym spodem o nazwach Via Board i Formula Board+, obie o gramaturze 400 g/m2. Ponadto oferowane były linery białe celulozowe lub uszlachetnione testlinery w gramaturach
160÷230 g/m2. Linery są przeznaczone do bezpośredniej produkcji opakowań jednostkowych lub do kaszerowania z innymi materiałami jako zadrukowane w preprincie (głównie z tekturami dwu- lub trójwarstwowymi). Program produkcji przewiduje także wyższe gramatury tektur SBS i FBB – do 600 g/m2.
Metsä Board Corporation (Finlandia) pokazała nowe innowacyjne opakowanie „worek w pudełku” (Opakowanie nr 6/2016, s. 34) przeznaczone do napojów; jest to patentowe rozwiązanie firmy Metsä Board. Ponadto promowano tektury odchudzone (o niższej gramaturze) rodzin Avanta Prima, Simcote i Carta Elega. Tek-tury z dwu pierwszych rodzin pomimo zmniejszenia ich gramatur zachowały taką samą grubość i sztywność jak tektury o wyższej gramaturze. Ponadto tekturom Avanta Prima i Carta Elega zwiększono białość. Powyższe właściwości uzyskano dzięki odpowiedniemu doborowi włókien pierwotnych oraz zastosowaniu innowacyjnego procesu formowania tektury.
MPI Papers Private Limited (Indie) to producent papierów barwionych w masie i powlekanych cast coated, także w wersjach z powierzchnią metaliczną. Na drupie prezentował swoje kolorowe papiery: LustrePrint, przeznaczone do pakowania podarunków lub produkcji opakowań giętkich i Sparkle Print (powlekane cast coated) – papiery do produkcji opakowań oraz galanterii poligraficznej. Kolejną nowością były papiery kolorowe z rodziny PosterPrint przeznaczone do drukowania plakatów.
Papierfabrik Scheufelen GmbH + Co. KG (Niemcy), firma specjalizująca się dotychczas w produkcji wysokojakościowych typu premium papierów wielokrotnie powlekanych, po zmianach własnościowych przeorientowała się w kierunku produkcji wysokojakościowych tektur celulozowych typu SBS do produkcji luksusowych opakowań. Firma nie miała w tym roku swego stoiska na drupie, niemniej jej produkty były stosowane jako tektury opakowaniowe na stoiskach KBA i manroland. W czasie targów firma Scheufelen zorganizowała konferencję prasową, na której został przedstawiony nowy program produkcji opakowaniowej.
Tektury bezdrzewne rodziny phenolux, które do tej pory były przeznaczone do produkcji okładek, kartek pocztowych, teczek i opakowań płyt CD, zostały specjalnie opracowane do produkcji wysokojakościowych opakowań środków spożywczych, leków i kosmetyków.
Są to: phoenolux c1s (powlekane jednostronnie) o gramaturach 160 ÷410 g/m2 oraz phenolux c2s (powlekane dwustronnie) o gramaturach 250 ÷ 400 g/m2. W stosunku do powlekanych celulozowych papierów i tektur phoenixmotion, które były pierwowzorem dla tektur phenolux, te ostatnie mają znacznie wyższą sztywność, lepszą podatność na bigowanie i tłoczenie oraz możliwość zadrukowywania kilkoma technikami, tak analogowymi, jak i cyfrowymi, charakteryzują się także szerszym zakresem gramatur.
Stora Enso Oyj (Finlandia) oprócz swego firmowego stoiska w hali 1. była obecna jeszcze w kilku miejscach, przede wszystkim na stoiskach producentów maszyn drukujących (zarówno cyfrowych, jak i analogowych) oraz maszyn introligatorskich i przetwórczych. Benny Landa do swoich maszyn eksponowanych w hali 9. stosował także produkty papierowe Story. Były to powszechnie znane wysokojakościowe produkty PrimaPress i Ensocoat. Stoisko wystawowe było ozdobione drzewem wykonanym w całości z tektury Re-board, która jest tekturą typu plaster miodu, produkowaną od niecałych dwóch lat w Szwecji.
Wenzhou Hydee Imp&Exp. Co., Ltd. (Chiny) – papiernia specjalizująca się w produkcji papierów i tektur metalizowanych przedstawiła całą ich gamę kolorystyczną przeznaczoną do produkcji opakowań, w tym papiery metaliczne do drukowania cyfrowego.
Podsumowując wrażenia wyniesione z przeglądu papierów i tektur eksponowanych na drupie w charakterze nowości można stwierdzić: przebranżawianie się producentów w stronę materiałów papierowych do produkcji opakowań, obniżanie gramatur, czyli odchudzanie tektur opakowaniowych oraz coraz częstsze stosowanie nanotechnologii przy produkcji materiałów papierowych, w tym i materiałów do drukowania opakowań. Co prawda nie wszyscy producenci w sposób jawny przyznają się już do stosowania nanotechnologii do chemizacji procesów papierotwórczych czy też do nakładanych powłok. No cóż, jeszcze stosunkowo niewiele wiemy o nanoproduktach.