Nieoczekiwane efekty nowych wynalazków
6 gru 2016 14:44
15 wrzenia br. w gocinnych progach poznańskiej drukarni Edica, specjalizujšcej się w produkcji kalendarzy, odbyły się Drzwi Otwarte firmy Agfa. Spotkanie powięcono przede wszystkim bezodczynnikowej płycie termicznej :Azura (o której Poligrafika pisała już kilkakrotnie) oraz technologii rastrowania :Sublima, która znajduje zastosowanie nie tylko w technice offsetowej, ale także we fleksografii.
Uczestnicy imprezy mieli możliwoć zapoznania się z technologiš :Azura podczas prezentacji na żywo, a także rozmowy na jej temat z licznie przybyłymi przedstawicielami Agfy.
Spotkanie to zapoczštkowało cykl Drzwi Otwartych, które będš organizowane w różnych miejscach w Polsce, a celem tych imprez jest zapoznanie uczestników z nowymi rozwišzaniami firmy Agfa.
Jacek Hamerliński, ekspert techniczny w firmie Agfa, prezentację systemu:Azura rozpoczšł niestandar-dowo: Co to jest i jak powstało? Đ zapytał, pokazujšc przedziwny w kształcie kamień. Pytanie zawisło w powietrzu, ponieważ żaden uczestnik spotkania nie potrafił udzielić na nie odpowiedzi. Niespeszony tym Jacek Hamerliński, przypomniawszy pokrótce historię technologii CtP, przeszedł do omawiania zalet :Azury: System produkcyjny wykorzystujšcy technologię :Azura zajmuje mniej miejsca w porównaniu z tradycyjnym CtP, a przy tym zapewnia stabilnš jakoć wytwarzanych płyt, skrócenie czasu narzšdu i startu maszyny. Dzięki zastosowaniu standardowego materiału podłoża (elektronicznie ziarnowane i utleniane aluminium) płyty te zachowujš się podczas drukowania tak jak tradycyjne płyty offsetowe.
Warto podkrelić również aspekt proekologiczny systemu :Azura Đ brak procesu wywoływania eliminuje większoć ucišżliwych odpadów. rodek czyszczšco-gumujšcy pracuje w obiegu zamkniętym, a powstała niewielka iloć cieków (20 litrów na każde 300 m2 nawietlonych płyt) nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych. System wykorzystujšcy płyty :Azura nie zużywa w ogóle wody, natomiast zużycie energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjnymi rozwišzaniami jest niższe nawet o 75%. Co więcej, warstwa drukujšca ThermoFuse, składajšca się z perełek lateksowych, nie rozkłada się podczas nawietlania i czyszczenia, dzięki czemu nie powoduje powstania ucišżliwych oparów wymagajšcych częstej wymiany powietrza w pomieszczeniu przygotowalni.
System :Azura dedykowany jest małym i rednim drukarniom akcydensowym (wyposażonym w maszyny pół- lub pełnoformatowe), które zużywajš do 12 tys. m2 płyt rocznie, ze rednimi nakładami do 100 tysięcy odbitek (do 50 tysięcy przy stosowaniu farb UV). System użytkuje już 300 firm, w tym 2 polskie.
Jacek Hamerliński wspomniał również o technologii rastrowania :Sublima znajdujšcej zastosowanie zarówno w technice offsetowej, jak i we fleksografii. W technologii tej zastosowano struktury rastrowe XM Đ Cross Modulation. Pozwalajš one na gładkie przejcie pomiędzy wiatłami i półtonami, przy jednoczesnym zachowaniu kštów rastra. :Sublima umożliwia też odtwarzanie najmniejszych szczegółów na typowych podłożach i przy rednich rozdzielczociach nawietlania. Oferuje reprodukcję z zakresu 1-99%, zapewniajšc wysokš liniaturę rastra nawet przy standardowej rozdzielczoci 2400 dpi Đ powiedział Jacek Hamerliński. Efekty stosowania :Sublimy to stabilny druk, łatwiejsza korekcja koloru, eliminacja mory i widocznej rozetki oraz dobra reprodukcja drobnych detali. Technologia ta ma już ponad 1000 użytkowników na wiecie, w tym 7 w Polsce.
Drukarnia Edica SA nie wdrożyła jeszcze powyższych rozwišzań, niemniej doceniła ich zalety w trakcie przeprowadzonych testów i, jak powiedział Janusz Czerwiński, dyrektor drukarni, wemie je pod uwagę przy zakupie kolejnej nawietlarki CtP.
A odpowiedziš na pytanie postawione przez prowadzšcego na poczštku prezentacji okazał się być trynityt Đ minerał stworzony przez pierwszy wybuch nuklearny. Czasami nowe wynalazki przynoszš nieoczekiwane efekty Đ spuentował Jacek Hamerliński. AN