Jak wspomniano w jednym z artykułów, technologia UV to wcišż nowoć w wiecie polskiego druku wielkoformatowego, jednakże w krajowych firmach pojawiajš się kolejne urzšdzenia wykorzystujšce tę technologię. Należy do nich ploter UVjet 215-Plus szwajcarskiej firmy Zund. Jedno z pierwszych tego typu urzšdzeń w Polsce pracuje od czerwca ub.r. w warszawskim Studio NM.
Jestemy firmš znanš z tego, że poza standardowymi ofertami próbujemy także wchodzić w dziedziny niszowe, trudne i niechętnie eksploatowane przez konkurencję. Oznacza to cišgłe wdrażanie nowych technologii. Wprawdzie wišże się to z inwestycjami i ryzykiem, ale dzięki temu mamy ciekawš pracę i klientów zadowolonych z możliwoci realizacji nietypowych czy wręcz ăniemożliwychÓ do wykonania projektów Đ mówi właciciel firmy Marek Niesiobędzki. Đ Bioršc pod uwagę fakt, że na tak trudnym rynku firma rozwija się już 25. rok, wydaje mi się, że jest to dobry kierunek.
Pod koniec lat 80. Studio NM zaczęło się zajmować prepressem, jednak nie tradycyjnym Đ było jednš z pierwszych firm, które zaczęły do tych celów stosować komputery. Ta działalnoć trwała przez pierwszych 8-9 lat. Z biegiem czasu klienci zaczęli wykonywać coraz większš częć procesów przygotowalni we własnym zakresie.
Bronišc się przed utratš zleceń firma zainwestowała w studio fotografii cyfrowej, które było naturalnym rozwinięciem częci prepressowej. Postawilimy na fotografię cyfrowš, ponieważ jest szybsza i daje zdecydowanie lepszš jakoć niż tradycyjna. Stšd pomysł zainwestowania w dobrze wyposażone studia fotografii cyfrowej. Na poczštku sami robilimy zdjęcia, jednak ze względu na wyposażenie i lokalizację szybko zmieniły przeznaczenie na profesjonalne studia do wynajęcia Đ wyjania M. Niesiobędzki.
Następnym krokiem było wprowadzenie proofa cyfrowego. Studio NM było wówczas jednš z dwóch firm w Polsce posiadajšcych specjalne oprogramowanie: moduł certyfikacji do proofa cyfrowego sprawdzajšcy jego zgodnoć z zadanym profilem. Oznacza to pełnš wiarygodnoć proofa; bez takiej opcji jest on tylko zwykłym wydrukiem kolorowym.
Ploter firmy Zund to kolejna próba zastosowania najnowszych technologii, choć trafił do firmy trochę przez przypadek i w wyniku wzajemnego zaufania Studia NM i firmy Reprograf Đ dostawcy, z którym Studio NM jest zwišzane od wielu lat i którego M. Niesiobędzki wyjštkowo ceni wród kontrahentów. Maszyna była wystawiana przez Reprograf na targach Poligrafia 2005 w Poznaniu, skšd miała trafić do klienta, który jednak zmienił plany. Zainstalowalimy jš w Studio NM na okres próbny. Dało nam to możliwoć sprawdzenia zainteresowania rynku tego typu ofertš Đ mówi właciciel Studia NM. Đ Była to całkowicie nowa technologia: nie solwent, lecz UV Jet, wtedy niedoceniana i prawie u nas nieznana, choć obecnie jest już zainstalowanych kilka maszyn pracujšcych w tej technologii.
Na pytanie, czy ploter się sprawdził, odpowied brzmi, że owszem: pracuje i zarabia na siebie, choć Đ jak każda maszyna Đ ma wady i zalety. Z wadami pomogła się uporać efektywna pomoc serwisu oraz fakt, że Studio NM jest firmš bardzo rozwiniętš technicznie i technologicznie, więc pewne niedoskonałoci usunięto we własnym zakresie. UVjet 215-Plus ma też wiele zalet, z których chyba największš jest jego uniwersalnoć. Marek Niesiobędzki przyznaje, że kupił go głównie ze względu na łatwoć przezbrojenia do drukowania różnych produktów. Nie jest typowš maszynš wielkoformatowš, choć można na niej wykonywać takie prace. Szerokoć zadruku wynosi 2,05 m, maksymalna gruboć materiału to 4 cm, a co do długoci nie ma ograniczeń. Uvjet 215-Plus to urzšdzenie 6-kolorowe, może drukować z prędkociš do 30 m2/h praktycznie na wszystkich podłożach, również niejednolitych i niejednorodnych. Maszyna drukuje bezporednio na: pleksi, drewnie, szkle, metalu, plastiku, foliach i płytach PVC, siatce, skórze, kamieniu, korku, tkaninie. Nie ma tu efektu ărozlewaniaÓ tuszu na materiałach szklistych czy wsiškliwych. Wydruk nie ăblikujeÓ nawet przy silnym owietleniu, co jest niemożliwe do uzyskania w przypadku solwentu (nawet na matowym materiale). Ta cecha sprawiła, że coraz częciej Studio NM drukuje plansze, a nawet całe ciany jako ekspozycje w muzeach, na targach i w sklepach.
W Studio NM wykonywane sš na ploterze również produkty reklamowe, w których jest wymagana bardzo wysoka, fotograficzna jakoć druku. Nasze wydruki trafiajš do krajów Europy Zachodniej, a ostatnio nawet do USA, gdzie taka relacja jakoci do ceny jest bardzo doceniana Đ mówi Marek Niesiobędzki. Đ Równie duży udział ma druk na materiałach do reklam podwietlanych. Na urzšdzeniach solwentowych nie da się osišgnšć takiej gamy kolorów i ich nasycenia. Przy zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania jestemy w stanie bardzo wiernie symulować 80-90% kolorów Pantone, z czym majš problem nawet proofy cyfrowe. Jest to najszersza skala barw, do jakiej poligrafia nie jest przyzwyczajona.
W urzšdzeniu stosowane sš specjalne farby o odpowiedniej lepkoci i gęstoci dopasowanej do głowic drukujšcych produkowane przez firmę Sericol. Sš one całkowicie odporne na chemię i warunki atmosferyczne, a jednoczenie przyjazne dla rodowiska, bezpieczne dla człowieka, a nawet majš atesty pozwalajšce stosować je do opakowań produktów spożywczych. Wydruki sš przeznaczone zarówno do zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych.
Praktycznie z każdym klientem ronie liczba aplikacji Đ przyznaje M. Niesiobędzki. Đ Co tydzień przychodzš zapytania o możliwoć druku na nowych materiałach. Wykonujemy nieodpłatnie próby i jeli wynik jest pomylny, chętnie włšczamy taki produkt do naszej oferty. Próbowalimy drukować na wszystkich dostępnych materiałach i faktycznie maszyna drukuje na wszystkim. Wykonujemy reprodukcje dzieł sztuki na materiałach typu canvas, przy czym nie muszš to być materiały specjalnie preparowane pod zadruk cyfrowy. Drukujemy też na płótnie malarskim, na całych gotowych blejtramach, ikony na deskach, witraże na szkle. Realizujemy zarówno duże zamówienia Đ 400-800 m2 na różnych podłożach, ostatnio drukowalimy wielkoformatowe reklamy podwietlane 2,50x1,80 m dla zagranicznego klienta Đ jak i małe jednostkowe jak szyldy i tablice informacyjne, karty identyfikacyjne czy loga firmowe.
Uzupełnienie urzšdzenia drukujšcego stanowi ploter wycinajšcy o formacie 2,20x3 m, również firmy Zund (według informacji producenta Zund jako jedyna firma na wiecie produkuje zapewniajšce pełnš kompatybilnoć urzšdzenia do drukowania i do wycinania). Jest on wyposażony w specjalistyczny system I-Cut Vision gwarantujšcy dokładnoć wycinania. Do pracy dokładane sš pasery, które rozpoznaje kamera umieszczona na głowicy plotera. Na ich podstawie okrelone jest precyzyjnie położenie i ewentualne deformacje wydruku. Jeli występuje przekoszenie wydruku czy skurcz materiału, system ma możliwoć albo wyrodkowania wykrojnika, albo jego przeliczenia (np. przy drukowaniu na dużym formacie małych nalepek, które należy wycišć po konturze, jest w stanie je nacišć z dokładnociš do 0,01 mm). W skład wyposażenia wchodzš też nóż oscylacyjny, wycinajšcy dowolne kształty z różnych materiałów, oraz głowica frezujšca do pleksi czy metalu.
Ploter tnšcy pozwolił Studiu NM poszerzyć grono klientów, gdyż niektórzy korzystajš tylko z tego urzšdzenia bez zlecania zadruku, zwiększył również możliwoci wykonywania trudnych zleceń jak nietypowe standy krojone po obrysie czy projektowanie i wykonywanie konstrukcji przestrzennych.
Inne nietypowe zastosowania to prototypy opakowań, wykonywane w dowolnej skali w cišgu paru godzin: pudełko zostaje zadrukowane, wycięte i złożone z dużš precyzjš. Marek Niesiobędzki przyznaje, że bardzo liczy na ten rynek Đ oczywicie nie chodzi o masowš produkcję, ale o możliwoć np. przetestowania wykrojnika przed zastosowaniem go do produkcji seryjnej czy sprawdzenia szczegółów projektu opakowania i jego funkcjonalnoci.
Obydwa plotery Đ wycinajšcy i drukujšcy Đ sš sterowane z jednego RIPa, co jest dużš zaletš.
Jak więc widać, UVjet 215-Plus jest nietypowym urzšdzeniem wielkoformatowym Đ druk w wielkim formacie to tylko jedno z możliwych jego zastosowań, wykorzystywane coraz częciej, jak mówi właciciel Studia NM, przy zabudowie stoisk wystawienniczych czy wykonywaniu elementów reklamowo-użytkowych dla firm. Możliwoć zaimplementowania bardzo precyzyjnych technologii na dużym formacie to co, w czym nie mamy konkurencji i często wykonujemy takie aplikacje: na nietypowych podłożach, w nietypowym formacie, w krótkich seriach do 100-200 wydruków Đ podkrela.
Największš przeszkodš rozwoju nowych technologii jest natomiast cena wydruku (składajš się na niš m.in. koszty materiałów Đ tuszu czy lamp UV, a także samej maszyny, dużo droższej niż plotery solwentowe). Niestety u nas wcišż za najlepsze uważane sš firmy najtańsze bez względu na jakoć ich oferty. Obserwuje się dšżenie do produktów dobrej jakoci, ale w cenie jakoci złej. Mylę, że w pewnym momencie klienci zrozumiejš, iż jest to nieosišgalne. Nikt przecież nie inwestowałby w drogš technologię, jeżeli tańsza dałaby ten sam efekt Đ mówi właciciel Studia NM.
Cóż, należy mieć nadzieję, że wiadomoć klientów będzie rosła wraz z rozwojem technologii. IZ