W drukarni Max Print z Gorzowa Wielkopolskiego rozpoczęły niedawno pracę dwa nowe urządzenia introligatorskie: krajarka jednonożowa baumannperfecta 92 Premium Line 2020 i podnośnik do stosu papieru Lift 127. Oba dostarczyła firma Avargraf, która od 1993 roku jest polskim przedstawicielem niemieckiej firmy Perfecta Schneidemaschinenwerk GmbH, obecnie tworzącej grupę baumannperfecta.
Max Print to rodzinna drukarnia działająca na rynku usług poligraficznych od niemal 30 lat, specjalizująca się w produkcji opakowań. Firma uruchamia właśnie drugą halę produkcyjną, gdzie gromadzi – jak zapewnia Stanisław Grześkowiak, jej właściciel – sprzęt innowacyjny i wysoce zautomatyzowany. Maszyny firmy baumannperfecta z pewnością do takich należą. Owszem, w naszych poszukiwaniach braliśmy pod uwagę ofertę innych dostawców, jednak firma Avargraf i jej właściciel Sławomir Kugaudo są już dla nas – z racji wielu lat działalności tego dostawcy na rynku i naszych pozytywnych doświadczeń z poprzednich zakupów – synonimem bezpieczeństwa i stabilności. Dlatego po raz kolejny zdecydowaliśmy się na wybór maszyny z oferty tego dostawcy, decydując się jednocześnie na maszyny baumannperfecta – lidera w zakresie produkcji tego typu urządzeń. Jesteśmy z tego wyboru bardzo zadowoleni.
Krajarka baumannperfecta 92 to innowacyjna maszyna, w której zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania ułatwiające pracę operatorowi oraz podnoszące wydajność. Poza zaawansowanymi rozwiązaniami mechanicznymi wyróżnia się przyjaznym interfejsem użytkownika oraz wysokimi standardami bezpieczeństwa, a troska o naszych pracowników jest dla nas również niezmiernie ważna.
Zainstalowane urządzenie jest przystosowane do cięcia różnego rodzaju materiałów takich jak np.: papier, karton, folia, guma, skóra, papier ścierny, w postaci stosu bądź pojedynczych arkuszy. Dedykowane jest zarówno pracy przy drukowaniu książek, akcydensów i opakowań, jak i w introligatorniach oraz przy sprzedaży i przetwórstwie papieru.
Maszyna jest wyposażona w komputer Perfecta Cutpit z monitorem dotykowym, na którym istnieje możliwość pracy w trzech trybach obsługi, tzn. w trybie 0 – bez funkcji programowania; UC – z programem, lecz ze zredukowanym zakresem funkcji i w trybie TS – z programem, w tym z wizualizacją procesu cięcia i z kompletnym zakresem funkcji.
Regulacja siły docisku tłoka może tu być sterowana automatycznie za pomocą programu cięcia i umożliwia indywidualne, osobne zaprogramowanie każdego docisku dla pojedynczego cięcia oraz opcję siodła obrotowo-uchylnego (tzw. krzywienie) z bezpośrednim przyporządkowaniem wymiarów cięcia w programie. Stosując dodatkowe oprogramowanie Cuttronic można przekazywać do sterowania krajarki dane CIP w plikach PPF lub JDF. Posuw siodła odbywa się tu za pomocą napędu serwo ze zintegrowanym czujnikiem odczytu aktualnego jego położenia, dzięki czemu jest możliwa wysoka prędkość pracy tego urządzenia, co generuje wzrost wydajności maszyny. Dodatkowo charakteryzuje ją znacznie uproszczona konstrukcja. W wyposażeniu standardowym znajduje się jednolity, całkowicie sztywny stół żeliwny bez kanału na śrubę pociągową siodła.
Baumannperfecta Premium Line – jak podkreśla Avargraf – to kompleksowe rozwiązanie umożliwiające inteligentne łączenie urządzeń w systemy cięcia i ich integrację w cyklu produkcyjnym, co zwiększa wydajność pracy. Integracja cyklu produkcyjnego za pomocą systemów ERP/MIS pozwala tu na transfer danych i kontrolę procesu, od etapu przygotowania produkcji do rozliczeń. W maszynie można ponadto opcjonalnie zastosować szerokie spektrum wyposażenia dodatkowego.
Krajarka posiada także szereg rozwiązań pozwalających na oszczędność energii i zapewnia – jak podaje producent – niższy poziom hałasu, co wpływa na lepsze warunki pracy i przyczynia się do ochrony środowiska.
Z kolei drugie z zainstalowanych w drukarni Max Print urządzeń – automatyczny podnośnik baumannperfecta Lift 127 stanowi doskonałe uzupełnienie krajarki: ułatwia podnoszenie i opuszczanie palet, zmniejszając wysiłek operatora, co zapobiega spadkom jego wydajności spowodowanym zmęczeniem. Minimalizuje także ryzyko urazów, jakie mogą się zdarzyć w codziennej pracy. Podnośnik posiada automatyczną regulację wysokości położenia górnej krawędzi stosu za po-mocą fotokomórki oraz napęd hydrauliczny z podwójnym łańcuchem. Przednia krawędź platformy jest zeszlifowana skośnie ułatwiając wprowadzanie na urządzenie palet.
Warto podkreślić, że wdrożenie zakupionych urządzeń – ich instalacja, uruchomienie, przeszkolenie pracowników w zakresie obsługi, a także próby pracy zostały wykonane przez autoryzowany serwis firmy Avargraf. Jak podkreślają obie strony, odbyły się one bez przeszkód i terminowo, pomimo utrudnień spowodowanych pandemią.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Avargraf