Nowe możliwości biznesowe dla producentów opakowań i etykiet
19 paź 2018 09:36

Firma HP zaprezentowała na targach Labelexpo Americas 2018 swoje najnowsze innowacje: nowe maszyny do druku cyfrowego z serii HP Indigo i zestaw rozwiązań wspierających firmy w osiąganiu rentownego wzrostu oraz zapewniający nowe możliwości biznesowe dla producentów opakowań i etykiet.

Użytkownicy maszyn HP Indigo wyznaczają nowe granice w druku cyfrowym. W ub.r. w USA zainstalowano drugą maszynę HP Indigo 8000 do zadruku etykiet termokurczliwych (shrink sleeve) przeznaczonych tym razem dla piw rzemieślniczych. 

Producenci wąskowstęgowi z powodzeniem wkraczają na rynek opakowań giętkich, wykorzystując nowo zaprezentowany laminator Pack Ready Lamination – łatwy w użyciu zestaw startowy do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych, który umożliwia produkcję laminatów spełniających standardy przemysłowe o zerowym czasie sezonowania.

Tuby laminowane to kolejny przykład korzyści, jakie zapewnia cyfrowa produkcja. Klienci HP Indigo reagują elastycznie na potrzeby rynku dzięki maszynom z serii HP WS6000. W ubiegłych latach posłużyły one do zadruku dziesiątków milionów tub laminowanych, np. produkowanych przez czołową koreańską markę kosmetyków, która przeniosła produkcję na maszyny cyfrowe w celu lepszej ochrony produktów przed fałszowaniem oraz ze względów PR-owych.

HP Indigo GEM w pierwszej fazie konsumenckich testów beta

Na ubiegłorocznych targach Labelexpo Europe 2017 w Brukseli firma zapowiedziała nową maszynę HP Indigo GEM, przełomowe, bo pierwsze w pełni cyfrowe rozwiązanie do jednoprzebiegowego drukowania i ozdabiania etykiet za pomocą elementów punktowych, dotykowych, foliowych, hologramów, miniaturowych tekstur oraz lami-nacji. W tym roku trafiło ono do pierwszych beta-testerów (w USA została nim firma 

Innovative Labelling Solutions – ILS).

HP Indigo GEM to prawdziwa rewolucja w branży druku cyfrowego (…) – powiedział Jay Dollries, dyrektor generalny w firmie ILS. – Przełomowa technologia zapewniana przez HP Indigo GEM likwiduje ograniczenia i pozwala na aplikację indywidualnych uszlachetnień na poszczególnych etykietach, wspierając dynamikę naszego biznesu i zdolność zaspokajania popytu na zróżnicowane aplikacje i rozwiązania.

HP ogłosiło również nawiązanie współpracy z firmą Leonhard Kurz Stiftung & Co. KG, czołowym dostawcą folii, dzięki czemu na rynek trafią podłoża kompatybilne z HP Indigo GEM (drugim dostawcą materiałów „skrojonych” pod potrzeby maszyn HP jest firma K Laser Technology). 

Najnowsze możliwości HP Indigo 6900

HP rozszerzyło możliwości swej flagowej wąskowstęgowej maszyny do druku etykiet i opakowań HP Indigo 6900, co ma pomóc producentom w przyspieszeniu ich wzrostu dzięki zastosowaniu prostych w użyciu narzędzi i aplikacji. 

Maszyna umożliwia producentom m.in.:

– Druk z najwyższą jakością: powlekanie etykiet na laminatorze Pack Ready for Labels wydłuża ich trwałość w kontakcie z wodą, chemikaliami i wysokimi temperaturami dzięki dodaniu do lakierów nowych związków utwardzanych światłem UV. Z pakietem Pack Ready for Labels producenci mogą drukować więcej rodzajów etykiet i wyeliminować kosztowne procesy laminacji. 

– Wzmocnienie ochrony marki: HP Indigo 6900 wspiera szeroką gamę rozwiązań takich jak farby i narzędzia programowe. Nowe atramenty HP Indigo ElectroInk Invisible Yellow (niewidoczny żółty) i Invisible Blue (niewidoczny niebieski) są widoczne wyłącznie w świetle UV i doskonale sprawdzają się jako zabezpieczenia przed fałszowaniem.

– Szersze możliwości metalizacji: HP Indigo ElectroInk Silver łączy efekty metaliczne z cyfrowymi możliwościami w jednym procesie drukowania, pozwalając oszczędzić koszty metalicznych podłoży i umożliwiając obsługę przezroczystych mediów. Atrament został już udanie zaadaptowany przez ponad 100 klientów i jest wykorzystywany przez wiele rynków końcowych, w tym zdrowia i urody, napojów gazowanych oraz AGD.

HP Indigo 20000 rozszerza gamę aplikacji dla rynku etykiet i opakowań

HP, która zainstalowała dotychczas ponad 150 zespołów HP Indigo 20000, po raz pierwszy zaprezentowała w Chicago nowe udogodnienia i rozwiązania przeznaczone dla tej maszyny. Wśród nich znalazły się m.in. rozszerzona gama podłoży i wsparcie druku na rozciągliwych materiałach oraz papierze o maksymalnej grubości 350 mikronów, dzięki czemu klienci mogą podjąć się realizacji praktycznie każdego zlecenia. Na targach poinformowano również o udostępnieniu primera IL 030 dla HP Indigo 20000, co otwiera nowe możliwości zadruku etykiet samoprzylepnych. Nowy ElectroInk Premium White to silnie kryjący atrament do druku opakowań giętkich, etykiet termokurczliwych, IML i innych, którego cienka, sucha warstwa umożliwia laminację oraz inne procesy wykańczania natychmiast po zadrukowaniu na maszynie HP. 

Udoskonalony interfejs HP Production Pro 

Najnowszy interfejs Production Pro jest już dostępny dla maszyn HP Indigo z serii 6x00 oraz HP Indigo 20000. Wydajny cyfrowy Front End, o pięciokrotnie wyższej szybkości RIP, wyposażony w funkcję przetwarzania kolorów od Esko zapewnia wysoką wydajność i skalowalność ciągłej produkcji cyfrowej. Tym samym umożliwia producentom zwiększenie skali produkcji cyfrowej i zarządzanie nią na poziomie wielu maszyn i zakładów, zwiększenie liczby zadań wykonywanych dziennie oraz skrócenie cykli dostaw. 

Esko oferuje również własny Automation Engine QuickStart for Labels, innowacyjne rozwiązanie workflow do automatyzacji produkcji etykiet, integrujące maszyny HP Indigo z systemami MIS i łączące osoby pracujące przy produkcji etykiet poprzez intuicyjny interfejs oparty na przeglądarce internetowej. Automation Engine QuickStart for Labels umożliwia producentom obsługę nawet 

o 50 proc. więcej prac bez zwiększania liczby pracowników oraz realizację zleceń krótkoterminowych na prace niskonakładowe. 

Prezentacja HP SmartStream Collage

Na tegorocznych targach w Chicago światowy debiut miała również technologia HP SmartStream Collage automatyzująca druk danych zmiennych. Nowe rozwiązanie umożliwia producentom tworzenie dużej liczby unikalnych wzorów w drodze przypadkowego manipulowania elementami, w celu nadania opakowaniom niespotykanej dynamiki. HP SmartStream Collage, element oprogramowania HP SmartStream Designer, powinien trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Nowe rozwiązania i udoskonalenia HP PrintOS 

HP PrintOS, bezpieczna platforma działająca w chmurze i obsługiwana za pośrednictwem aplikacji webowych i mobilnych, jest obecnie stosowana przez ponad 7000 producentów oraz 17 tys. zarejestrowanych użytkowników na całym świecie. PrintOS pozwala im na zarządzanie i kontrolowanie operacji druku z każdego miejsca i o każdym czasie. HP wzbogaciło ją o nowe możliwości, m.in. HP PrintOS Marketplace, czyli działającą w chmurze społeczność, która pozwala subskrybować na żądanie wiele aplikacji i licencji zapewniających wartość dodaną, stanowiących źródło pomysłów i usług dostarczanych przez HP i firmy zewnętrzne. Obecnie za jej pośrednictwem można korzystać z takich aplikacji „z drugiej ręki”, jak PACKZalyzer firmy Hybrid Software, który automatycznie wykrywa i naprawia typowe problemy z drukiem czy AutoFlow od OneFlow Systems, która automatyzuje powtarzalne działania w rodzaju pobierania grafik, ich kontroli, wprowadzania poprawek itd., tym samym skracając czas realizacji zleceń.

Na podstawie materiałów firmy HP opracował TK