Nowe napędy i możliwości kontroli druku
13 maj 2024 12:38

drupa, największe na świecie targi technologii druku, odbędą się w Düsseldorfie w dniach od 28 maja do 7 czerwca 2024 r. W hali 16 na stoisku C20 firma Erhardt+Leimer GmbH, pod hasłem przewodnim „Kreatywna automatyzacja – nasze rozwiązania dla Twojej doskonałości”, zaprezentuje nowe komponenty do prowadzenia i kontroli naprężenia wstęgi, jej monitorowania i inspekcji. Wśród innych produktów znajdą się nowe bezprzekładniowe, liniowe i rotacyjne napędy synchroniczne.

Odwiedzający będą mogli również zapoznać się z licznymi zaletami oprogramowania do zarządzania danymi ELQ umożliwiającego centralną obsługę, kontrolowanie, analizowanie, optymalizowanie i dokumentowanie procesów produkcyjnych. Firma E+L specjalizuje się w automatyzacji i technologiach kontrolnych oraz dysponuje międzynarodową siecią sprzedaży i serwisu.

EL. MOTION – napęd dla Przemysłu 4.0

W produkcji narzędzi mechanicznych oraz w inżynierii mechanicznej pojawiają się obecnie oczywiste techniczne wyzwania: potrzeba modernizacji, upraszczania i standaryzacji. Jednocześnie istnieje zapotrzebowanie na wyjątkową wszechstronność i sprawność procesów, co przekłada się na krótkie czasy realizacji w połączeniu z zaawansowaną zdolnością dostosowywania się do stale zmieniających się rynkowych wymagań. W obliczu tych przeciwstawnych oczekiwań stają często, i bez tego przepracowane, działy inżynieryjne, co zwykle skutkuje sprzecznymi celami wdrożeniowymi. Technologia napędów jest ważnym motorem napędowym wszystkich konfiguracji produkcyjnych i odgrywa kluczową rolę w godzeniu warunków technicznych z codzienną rzeczywistością środowiska produkcyjnego. Firma Erhardt+Leimer stawia czoła tym wyzwaniom dzięki najnowocześniejszej koncepcji napędów EL.MOTION, która wyznacza nowe standardy dla Przemysłu 4.0.

EL.MOTION obejmuje szeroki wybór bezprzekładniowych, liniowych i rotacyjnych napędów synchronicznych. Pionierska innowacja EL.MOTION polega na tym, że istniejące maszyny BLDC w tej klasie wydajności można teraz zastąpić maszynami synchronicznymi. Otwiera to możliwość zapewnienia tej samej wysoce dynamicznej wydajności i doskonałych możliwości sterowania, które znamy z napędów bezprzekładniowych, w znacznie mniejszej obudowie. Pomimo niewielkich rozmiarów, w pełni zintegrowana energoelektronika z systemem enkodera odpornego na awarie zasilania jest już zintegrowana z systemem. Silniki można programować i uruchamiać za pomocą dowolnej przeglądarki i za pośrednictwem internetowego narzędzia do zarządzania. Dzięki standardowemu zintegrowanemu interfejsowi Ethernet, który obsługuje Ethernet UDP, EtherNet/IP i Profinet, wszystkie napędy mogą być płynnie połączone z istniejącymi procesami produkcyjnymi i doskonale pasują do koncepcji Przemysłu 4.0.

Liniowe jednostki napędowe i rotacyjne jednostki napędowe

Liniowe jednostki napędowe AG 72, AG 91, AG 93 i AG 96 to silniki synchroniczne o wysokiej dokładności pozycjonowania i dynamice sterowania. Nominalne siły napędowe odpowiednich silników mieszczą się w zakresie od 250 do 5500 N przy prędkości posuwu do 60 mm/s. Liniowe jednostki napędowe są specjalnie zaprojektowane do długotrwałego użytkowania i dlatego doskonale nadają się do wielu zastosowań. Rotacyjne jednostki napędowe AD 11, AD 12 i AD 14 to maszyny synchroniczne o wysokiej gęstości mocy. Dzięki bardzo kompaktowym wymiarom komponentów, silniki te osiągają moment obrotowy w zakresie od 1 do 4 Nm przy prędkościach od 230 do 1000 obr/min, oferując rozwiązanie bez przekładni przeznaczone do wielu zastosowań. Wysokie obciążenia osiowe mogą być również obsługiwane bez problemów dzięki dodatkowemu wsparciu zapewnianemu przez dwurzędowe łożysko kulkowe skośne. W rezultacie jednostki napędowe mogą być podłączone bezpośrednio – bez sprzęgła – do maszyny, co sprawia, że są bardzo łatwe do zintegrowania z istniejącymi liniami produkcyjnymi.

Bezpieczeństwo eksploatacji dzięki funkcji „Safe Torque Off” (STO)

Funkcja bezpieczeństwa STO zgodna z normą EN 61800-5-2 jest opcjonalnym dodatkiem do jednostek napędowych Erhardt+Leimer. Ta zintegrowana z napędem funkcja bezpieczeństwa wyłącza moment obrotowy silnika, przerywając przesył impulsów sterujących.

Nowa generacja kontroli obrazu druku SMARTSCAN 200 procent

Nowa generacja SMARTSCAN może być instalowana w konwencjonalny sposób na maszynach drukujących i przewijarkach. SMARTSCAN, a dokładniej model MIS2, jest teraz szybszy i bardziej kompaktowy, a także zawiera nową konstrukcję. W wariancie z rozdziel- czością 2K byliśmy już w stanie osiągnąć prędkość do 600 m/min.

Ale wariant 4K nadrabia zaległości i obecnie osiąga prędkość do 400 m/min. Szybsze diody LED i zoptymalizowana koncepcja oświetlenia zapewniają jeszcze lepszą jakość obrazu. Moduł odblaskowy do inspekcji refleksyjnych, zwykle pokrytych metalem materiałów lub folii do finishingu (np. złotych lub srebrnych), jest teraz dołączony w standardzie. To samo dotyczy wymiennego panelu tła, który jest szczególnie przydatny w przypadku materiałów przezroczystych. Dzięki temu pakietowi użytkownicy zyskują pewność niezawodności w przypadku większości obszarów, np. w druku etykiet lub opakowań. Wysokość zespołów kamer została znacznie zmniejszona, ale nie poczyniono żadnych kompromisów w zakresie standardowych funkcji, takich jak zintegrowane oświetlenie na tylnym panelu lub prowadzenie rolek. Nowa koncepcja instalacji sprawia, że integracja z maszyną drukującą lub nawijarką jest jeszcze łatwiejsza.

Wcześniej SMARTSCAN był dostępny w maksymalnej szerokości 560 mm (22 cale), ale w najnowszej generacji firma E+L oferuje go również w wersji 660 mm (26 cali) i 760 mm (30 cali). Dodatkowo zoptymalizowano i rozbudowano funkcje oprogramowania. Nowe algorytmy wykrywania wad odnajdują je z jeszcze większą niezawodnością. To samo dotyczy systemu klasyfikacji defektów, który przypisuje je – jeszcze bardziej niezawodnie niż wcześniej – do takich kategorii jak brakująca etykieta, nieusunięty ażur, błąd druku, spoina klejowa lub flaga. Dostępne są również inne klasy defektów, takie jak otwór, kod kreskowy lub nieprawidłowa długość. Dzięki tym wszystkim opcjom rejestrowania wad i błędów można przeprowadzać kompleksowe oceny w celu zrozumienia i optymalizacji procesów produkcyjnych. Wypróbowana i przetestowana technologia kontroli 200 proc. będzie oczywiście nadal stosowana. Wprowadzono również ulepszenia w zakresie wykrywania defektów w postaci otworów oraz w oświetleniu materiałów fluorescencyjnych. Z nowych funkcji skorzystają również specjalne zastosowania, takie jak produkcja etykiet ze zintegrowanymi antenami RFID.

Firma E+L poinformowała również, że na stoisku podczas targów drupa zaprezentuje swoim gościom jeszcze jeden wyjątkowy, lecz na razie niesprecyzowany, nowy produkt.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Erhardt+Leimer