Już po raz czwarty odbyły się w Bydgoszczy dni otwarte firmy Versor połączone z konferencją. Formuła ta przyciąga coraz więcej gości, co potwierdza potrzeby rynku dotyczące nowych rozwiązań dla producentów opakowań kartonowych. Ponad 100 osób skorzystało z zaproszenia. Przyczynkiem do organizacji była premiera nowej maszyny do aplikacji tasiemek silikonowych z nową generacją aplikatorów. Podczas pokazów zaprezentowano pełne rozwiązanie do złocenia na gorąco, sztancowania oraz oczywiście składarko-sklejarki.
Podczas części konferencyjnej na szczególną uwagę zasługiwały wystąpienia reprezentantów firm Impack i Konica Minolta. Ściśle dedykowane, spersonalizowane pudełko jest jednym z ważnych czynników wpływających na wyniki sprzedażowe. Jarosław Krasnodębski z firmy Konica Minolta przedstawił w niekonwencjonalny sposób wizję cyfrową druku i uszlachetniania opakowań. Było to interesujące wystąpienie, przedstawiające opakowanie bardziej od strony końcowego nabywcy i jego oczekiwań niż od strony wykonawcy. Prelegent przypomniał, że cokolwiek robimy w poligrafii, powinniśmy patrzeć na to także oczami kupującego.
Zmieniający się rynek i ogólna sytuacja na rynkach pracy stawiają nowe wyzwania w zakresie konstrukcji i funkcji opakowań dla e-commerce. Ciekawe wystąpienie Waldemara Kosnowskiego z firmy Versor przybliżyło nie tylko wymogi konstrukcji opakowań, ale i sposób wykonywania takich opakowań zgodnie z nową koncepcją konstrukcyjną maszyn VERSOR.
Siłą firmy Versor jest nie tylko kompetencja własnych specjalistów, ale i korzystanie z najlepszych propozycji leaderów poszczególnych rozwiązań – powiedział Tadeusz Figurski, Versor. Przedstawił on bardzo ciekawą firmę Impack z Kanady, której przedstawiciel François Granger zaprezentował szereg rozwiązań optymalizacji procesu pakowania gotowych pudełek za składarko-sklejarkami. Odpowiada to dzisiejszym oczekiwaniom rynku i pozwala lepiej wykorzystać posiadane maszyny. Seria Ergosa firmy Impack pozwala podnieść produktywność składarko-sklejarki o ponad 60 proc. Modułowa koncepcja rodziny elementów Ergosa pozwala w ciągu 5 minut przestawić to rozwiązanie na dowolną konstrukcję pudełek.
Zautomatyzowanie procesu pakowania i zdecydowane przyspieszenie produkcji pociąga za sobą konieczność kontroli in-line procesu i jakości każdego kartonika. Rozwiązania w zakresie detekcji ścieżki klejowej, kodów kreskowych, podwójnych użytków, insertów, okienek dają gwarancję, że wszystkie kartoniki wyprodukowane i zapakowane w opakowania zbiorcze są bez wad wynikających z procesu produkcji. Wystąpienie Tadeusza Figurskiego ukierunkowało się na systemy kontroli procesu na bazie amerykańskiej firmy Leary oraz na doświadczenia w zakresie wizyjnej inspekcji jakości druku w oparciu o najlepsze i najpopularniejsze na rynku rozwiązanie niemieckiej firmy EyeC.
Interesującą prezentację na temat rodzajów oraz doboru klejów do realizacji konkretnych aplikacji w świetle urządzeń proponowanych przez firmę Valco Melton poprowadził Rafał Ludnicki.
W drugim bloku tematycznym przedstawiono rozwiązania w zakresie uszlachetniania kartoników. Połączone z prezentacją maszyny do złocenia na gorąco VERSOR 76-T dały pełen obraz możliwości procesu tłoczenia, złocenia opakowań. Prezentacja maszyn została wzbogacona wystąpieniem Marcina Suchockiego, PC Print, który w porywający sposób zaprezentował bogactwo folii firmy Kurz. Wybrane przykłady wniosły duży wkład w kreatywne podejście do pudełka. Aktywna współpraca producent folii – drukarnia – klient może przynieść nowe niespotykane efekty, które znacząco wpłyną na wyniki sprzedażowe końcowego produktu oraz na mocniejsze przywiązanie klienta do drukarni.
Ostatnie wystąpienie było poświęcone innowacyjnemu systemowi montowania klisz na płytach tłoczących. Skraca to czas przyrządu maszyny złocącej o godziny, pozwalając efektywniej wykorzystać posiadany park maszynowy. Jest to jakby kwintesencja tej konferencji, przedstawiającej rozwiązania w zakresie optymalizacji procesu i podnoszenia wydajności posiadanego bądź kupowanego sprzętu.
W części pokazowej zaprezentowano szereg urządzeń z programu firmy Versor. Były to:
– Vario 160+ – maszyna do aplikacji 2 ścieżek klejowych, 2 aplikatorów tasiemek silikonowych oraz jednej tasiemki zrywającej z modułem falcującym
– Verso 60 K3 – kompaktowa maszyna do produkcji pudełek liniowych, z automatycznym dnem, wyposażona dodatkowo w system detekcji kleju oraz pharma kodu i wyrzutnik rotacyjny
– Versor Inspector – urządzenie do inspekcji wizyjnej w formie przystawki montowanej przed dowolną składarko-sklejarką razem z systemem inspekcji firmy EyeC
– Versor 76-T – maszyna do złocenia na gorąco i do sztancowania
– Versor Axial – system montowania klisz do złoceń
Podczas wszystkich pokazów wykorzystywano karton Alaska.
Po dniu konferencyjnym odbywały się jeszcze przez tydzień indywidualne pokazy połączone z testami poszczególnych maszyn. Popularność maszyn Versor oraz konferencji zawdzięczamy kompetencji zgranego, doświadczonego zespołu i coraz wyższej jakości oraz innowacyjności budowanych w Bydgoszczy maszyn – podsumował Tadeusz Figurski.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Versor