Im wydajniejsze są systemy druku cyfrowego, tym bardziej wymagająca jest obróbka po druku. Firma Müller Martini oferuje innowacyjne rozwiązania i otwiera nowe szanse rozwoju przemysłu poligraficznego – zarówno w zakresie klejenia, jak i zbierania składek introligatorskich oraz szycia drutem.
Mimo dużej różnorodności i rosnącej ilości tytułów następuje stagnacja sprzedaży produktów poligraficznych. Prowadzi to do zmniejszania nakładów – zarówno książek w oprawie miękkiej, jak i w oprawie twardej oraz broszur szytych drutem. Trudne warunki pracy zwiększają presję wywieraną na wydawców, którzy w walce toczonej z konkurencją muszą minimalizować
ryzyko i doskonalić zarządzanie stanem zasobów magazynowych.
Jedną z metod postępowania w tym zakresie jest limitowanie nakładów produktów poligraficznych w celu uniknięcia nadprodukcji. To duże wyzwanie, a jednocześnie duża szansa dla branży poligraficznej ustalenia nowych modeli działania w dziedzinie druku cyfrowego.
Platforma dla druku cyfrowego
Rosnący rynek małych nakładów stanowi doskonałe pole do popisu dla druku cyfrowego, w szczególności dla zintegrowanych systemów drukarskich. Stosowana już od dłuższego czasu w drukarniach biurowych technologia druku inkjetowego znalazła swoje miejsce w dużych, przemysłowych systemach produkcyjnych dzięki wysokiej niezawodności, dużej wydajności i jakości oraz dzięki niskim kosztom wydrukowanej strony. Umożliwia ona – również w druku czterobarwnym – stosowanie większych szerokości wstęgi papieru i wyższych prędkości druku, co sprawia, że jest atrakcyjna dla coraz większej liczby klientów przemysłu poligraficznego.
Müller Martini śledzi uważnie rozwój tego rynku i prowadzi pomyślną współpracę z wiodącymi producentami systemów druku cyfrowego takimi jak HP, Kodak i Océ. Doświadczenia zebrane w ostatnich latach przy stosowaniu cyfrowego systemu produkcji książek SigmaLine i obszerny asortyment produkcyjny firmy Müller Martini umożliwiły znalezienie rozwiązań dla nowych zastosowań.
Rozwiązanie zawiłości technologicznych
Druk cyfrowy jest dopiero pierwszym krokiem na drodze do gotowego produktu drukarskiego. Drugim krokiem jest wydajna i ekonomiczna obróbka po druku. To, że przyszłość należy do druku cyfrowego, jest od dawna rzeczą oczywistą. Wciąż jednak występują problemy związane z obróbką wydrukowanych półproduktów.
Müller Martini rozwiązuje te problemy za pomocą SigmaLine, specjalnego kompleksowego systemu całkowicie zautomatyzowanej produkcji różnorodnych produktów poligraficznych. Tworzona jest droga prowadząca do cyfrowej produkcji książek, na której wszystkie procesy, poczynając od opracowania danych poprzez druk cyfrowy aż po obróbkę po druku, tworzą jeden system. Zasadniczy element tego systemu stanowi agregat złamujący SigmaFolder. Ten unikalny w skali światowej złamywak stanowi ważny element sprzęgający maszynę drukarską z obróbką po druku.
Ekonomiczny system inline
Dzięki właściwościom tego agregatu złamującego produkującego składki introligatorskie – skonstruowanego przez firmę Müller Martini – branża poligraficzna może wykorzystać cały potencjał tkwiący w druku cyfrowym. Ekonomiczny system inline umożliwia całkowicie zautomatyzowaną produkcję prowadzoną przez tylko jednego operatora maszyn w jednym cyklu roboczym bez konieczności stosowania przerw w pracy – od pliku PDF do gotowego produktu w ciągu zaledwie kilku minut.
Ta konsekwentna integracja wszystkich częściowych procesów umożliwia niezwykle szybką i ekonomiczną realizację zleceń.
Rozwiązania szyte na miarę
Przy opracowywaniu i realizacji kompletnie zintegrowanych rozwiązań znalazły zastosowanie wieloletnie doświadczenie i wiedza firmy Müller Martini w zakresie offsetowego druku zwojowego i obróbki po druku. Znamy wymagania naszych klientów i pracujemy nad potrzebnymi do ich spełnienia rozwiązaniami – powiedział Bruno Müller, CEO Müller Martini. – Rozszerzamy możliwości klasycznej obróbki po druku, tak aby możliwe było całkowite wykorzystanie potencjału tkwiącego w druku cyfrowym.
Müller Martini dostosowuje kompleksowe procesy klasycznej obróbki po druku do potrzeb druku cyfrowego – poczynając od obróbki wstęgi przez jej cięcie, złamywanie i kompletowanie (zbieranie) składek introligatorskich, aż do wykonania produktu końcowego. Przy konfiguracjach inline możliwe jest zwiększanie wydajności i efektywności systemu SigmaLine przez zastosowanie odpowiednich środków. Tutaj można się posłużyć przykładem modularnego systemu buforowego (SigmaBuffer), który w inteligentny sposób oddziela od procesu oprawy proces drukowania, złamywania i kompletowania składek, mimo tego, że poszczególne procesy pozostają ze sobą bezpośrednio połączone w sposób potokowy.
Bezpieczeństwo inwestycji dzięki modularnej budowie
Müller Martini buduje coraz wydajniejsze modularne systemy druku cyfrowego integrując w nich takie maszyny do oprawy bezszwowej jak Pantera i Acoro.
Możliwości rozbudowy systemu pozwalają na stopniową integrację procesów bez konieczności budowy całkowicie kompleksowych systemów inline. Dzięki modularnej budowie możliwe jest również tworzenie rozwiązań offline (na przykład jako systemy dla „początkujących”), które mogą być potem łatwo rozbudowywane przy zmieniającej się wielkości produkcji.
Możliwości i wielowariantowość rozbudowy są jednymi z najważniejszych cech rozwiązań zastosowanych przez firmę Müller Martini w systemach obróbki po druku cyfrowym. Modularność tych systemów umożliwia kolejne kroki rozbudowy i zapewnia klientom bezpieczeństwo podejmowanych inwestycji, ponieważ mogą oni dostosowywać się zarówno do bieżących, jak i przyszłych wymagań w zakresie druku cyfrowego. Linia dysponuje nowymi funkcjami, jak na przykład wstępne sklejanie boków książkowych, które mogą być układane w stosy i później przekazywane w trybie offline do kolejnego procesu obróbki introligatorskiej.
Nowe możliwości oprawy twardej, szycia nićmi i drutem
Digital Solutions firmy Müller Martini stwarzają nowe, innowacyjne możliwości nie tylko dla oprawy miękkiej klejonej (bezszwowej), ale też dla oprawy twardej, szycia nićmi i oprawy zeszytowej. Związane jest to z faktem, że w systemie Müller Martini produkowane są sfalcowane składki introligatorskie. Tak więc system ten jest predestynowany do produkcji wysokiej jakości książek we wszystkich rodzajach wyżej wymienionych opraw. System ten może być sprzęgany
z linią do oprawy twardej Diamant MC lub taśmowcem Primera.
W wyniku integracji funkcji wytwarzania książek w oprawie twardej, miękkiej i zeszytowej drukarnie będą lepiej przygotowane do spełnienia przyszłych wymagań swoich klientów. Polepszenie funkcjonalności systemu (ekstremalne skrócenie czasów przyrządów) umożliwia ekonomiczną produkcję niskonakładową – np. personalizowanych albumów fotograficznych, które stają się coraz bardziej popularne dzięki stałemu rozwojowi cyfrowego druku barwnego.
Całkowita zgodność z pracą systemu Connex
Opracowany przez Müller Martini i stosowany w całym koncernie cyfrowy system Connex zapewnia optymalny workflow i sterowanie wszystkich agregatów stosowanych w liniach do oprawy bezszwowej Acoro i Pantera, w linii do oprawy twardej Diamant MC oraz w taśmowcu Primera. System Connex stał się tym samym fundamentem ścisłej integracji urządzeń do oprawy miękkiej, twardej i zeszytowej w cyfrowym kompleksowym systemie SigmaLine.
Dzięki temu, że system Connex komunikuje się ze współpracującymi maszynami, zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i przejrzystość procesu produkcji, generuje dane dotyczące poszczególnych zleceń, dysponuje ich realizacją w zakresie sortowania, grupowania i planowania wykonania. Ma to szczególne znaczenie przy coraz mniejszych nakładach.
Kolejną ważną zaletą systemu Connex, na której oparte są wszystkie nowe i przyszłe konstrukcje firmy Müller Martini, jest ścisła współpraca firmy Müller Martini z wiodącymi światowymi producentami systemów do druku cyfrowego, która stanowi podstawę integracji maszyn drukarskich i ich włączenia w istniejące systemy produkcyjne.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Müller Martini