Nowoczesne fotopolimery ciekłe APRplus Hydroflex firmy Asahi
6 gru 2016 14:45
Wiele lat temu firma Asahi zaczęła prowadzić systematyczne badania nad zastosowaniem fotopolimerów ciekłych w druku fleksograficznym, a od 1968 wprowadziła je do produkcji. Obecnie kontynuowane sš prace nad polepszeniem jakoci i właciwoci fotopolimerów, a technologia ciekła stała się popularna i cieszy się powodzeniem na całym wiecie dzięki osišganym rezultatom w kolorowym zadruku tektury falistej, kartonu i papierów.
Główne jej zalety to ekonomicznoć ze względu na odzysk materiału, szybkoć oraz fakt, że jest przyjazna dla rodowiska. Proces produkcji wymaga oczywicie zastosowania innych urzšdzeń niż używane w technologii fotopolimerów stałych. Ponieważ technologia ta nie zyskała takiej popularnoci w Polsce jak chociażby w Hiszpanii, Francji czy Niemczech, warto wyjanić, na czym ona polega.
Informacje ogólne
W celu uzyskania optymalnych efektów w druku stosuje się 2 rodzaje żywic: miękkš żywicę do powierzchni aplowych i kresek oraz żywicę twardš ăcappingÓ, dajšcš optymalne rezultaty w druku rastrowym. Przy użyciu tych 2 rodzajów żywic można sporzšdzać formy o gruboci od 1,70 do 8,00 mm, bez koniecznoci zwiększania zasobów magazynowych. Dzięki ich zoptymalizowaniu można otrzymywać nawet punkty 2% z rozdzielczociš 54 l/cm. Maksymalny format przy tym zastosowaniu wynosi 1200x1600 mm.
Technologia produkcji ăkrok po krokuÓ
Laminowanie. W przeciwieństwie do technologii płyt stałych, negatyw jest umieszczany na płycie szklanej i przysysany próżniowo za pomocš folii próżniowej jednorazowego użytku. Następnie sanki z 2 zbiornikami na żywice przesuwajš się nad laminowanš powierzchniš. W tym samym czasie nakładana jest folia nona (obydwa procesy przebiegajš automatycznie).
Nawietlanie strony spodniej i nawietlanie główne. Nawietlanie następuje podobnie jak w przypadku płyt stałych, ale w przypadku technologii ciekłej spodnia strona nawietlana jest za pomocš górnych wietlówek, natomiast nawietlanie główne odbywa się za pomocš dolnych.
Ze względu na skład chemiczny żywicy czas nawietlania jest krótszy niż dla płyt stałych.
Odzyskiwanie żywicy. W procesie odzyskiwania żywicy odklejana jest folia próżniowa, a niespolimeryzowana żywica cišgana jest za pomocš gumowego rakla do kanistra. Cały proces przebiega automatycznie, płyta musi być tylko umieszczona w specjalnym urzšdzeniu.
Odzyskane żywice mogš być stosowane do produkcji nowych płyt.
Wymywanie. W przeciwieństwie do technologii płyt stałych w procesie wymywania nie stosuje się rozpuszczalników. Proces ten służy tylko do umycia płyty po odzyskaniu żywicy. Jako rodka wymywajšcego używa się mieszaniny wody i mydła. Ma to tę zaletę, że płyta przy wymywaniu nie pęcznieje i nie trzeba usuwać rozpuszczalnika przy suszeniu.
Dowietlanie. Obróbka końcowa z użyciem UVA i UVC odbywa się w kšpieli wodnej.
Suszenie. Gotowa płyta musi być suszona tylko przez 10 minut ponieważ w przeciwieństwie do płyt stałych nie trzeba odparowywać z niej rozpuszczalnika. Po wysuszeniu płyta może być natychmiast założona do maszyny. Relaksacja płyty po jej wykonaniu, tak jak w przypadku płyt stałych, nie jest już konieczna.
Techniki specjalne
Maskowanie. W procesie maskowania wytwarza się najpierw maskę (folia lub papier przepuszczajšce wiatło), którš zakrywa się miejsca niedrukujšce. Maska ta pozycjonowana jest na płycie przed nawietleniem spodniej strony. Dzięki masce żywica nie polimeryzuje w miejscach niedrukujšcych i może być odzyskana całkowicie w procesie regeneracji. Dzięki maskowaniu znacznie obniża się zużycie surowca w procesie wytwarzania płyt. Kolejnym pozytywem techniki maskowania jest zmniejszenie ciężaru płyty, co jest ważne szczególnie przy dużych grubociach. Upraszcza to naturalnie póniejsze etapy przy montażu płyt i zakładaniu ich do maszyny.
Capping. Technologia ăcappingÓ jest unikalna i polega na użyciu kombinacji 2 żywic o różnych właciwociach Đ miękkiej i twardej Đ w celu uzyskania płyty o kompresyjnych właciwociach.
Przy technologii tej najpierw wylewana jest cienka warstwa żywicy (ok. 200 ľm), a następnie pozostała gruboć płyty wypełniana jest miękkš żywicš bazowš. Obydwa procesy odbywajš się automatycznie w jednym cišgu. Miękka żywica bazowa działa jak amortyzator, tak więc deformacja punktu nie zachodzi w warstwie drukujšcej ăcappingÓ, tylko w leżšcej poniżej żywicy bazowej. Uzyskuje się przez to znacznie lepsze rezultaty drukowania i mniejsze przyrosty wartoci tonalnych.
Rezultaty w druku. Stosujšc miękkš żywicę do apli i kresek uzyskuje się bardzo dobre rezultaty przy przenoszeniu farby i kryciu elementów aplowych. Poza tym w aplach można zminimalizować ăefekt tarkiÓ.
Żywica ăcappingÓ używana do rastra i cienkich linii pozwala na znacznie mniejsze przyrosty tonalne w porównaniu z żywicš miękkš. ăEfekt tarkiÓ w polach rastrowych jest również wyranie mniejszy.
Kombinacja obydwu rodzajów żywic daje formy odpowiednie zarówno do prac aplowych, jak i rastrowych.
Miejscowy capping. Aby wykorzystać oba rodzaje żywic w kombinacji rastra i apli, zaleca się stosowanie ăcappinguÓ miejscowego. W tym przypadku żywicę ăcappingÓ nakłada się tylko w polach rastrowych i w cienkich kreskach.
W tym celu sporzšdza się maskę kryjšcš aple. Maskę umieszcza się potem nad negatywem. Żywica ăcappingÓ i żywica bazowa sš nakładane osobno. Zanim nałoży się żywicę bazowš, zdejmuje się maskę.
Montowanie z systemem Rapid Register firmy Asahi. W technologii płynnego fotopolimeru możliwe jest stosowanie wzmocnionej folii podłożowej, na której mocowana jest bezporednio listwa napinajšca do maszyny.
Aby można było umocować listwę dokładnie i zgodnie z registrem, stosuje się specjalny stół podwietlany, zaopatrzony w narzędzia do cięcia i uchwyt do dokładnego przyłożenia listwy napinajšcej. Na stole tym pozycjonuje się gotowš formę za pomocš krzyży pasowych, przycina na odpowiedni format i mocuje listwę napinajšcš.
Technika ta ma zasadnicze zalety ze względu na:
Ľ znacznie skrócone czasy montażu, gdyż poszczególne kawałki płyt nie muszš być oddzielnie naklejane na folię podłożowš;
Ľ mniejsze koszty materiału, gdyż nie potrzeba dodatkowej folii podłożowej i tamy klejšcej;
Ľ brak tolerancji wysokoci w montażu, bo nie stosujemy tamy klejšcej;
Ľ dobrš dokładnoć registra, gdyż tym systemem montuje się szybko i prosto;
Ľ skuteczne tłumienie ciliwego (kompresyjnego) podłoża, gdyż folia podłożowa stosowana w technice montażu Rapid Register jest znacznie cieńsza w porównaniu z pierwotnš metodš (płyta + tama klejšca + folia podłożowa).
Podsumowanie
Technologia fotopolimerów ciekłych pozwala skutecznie reagować na dzisiejsze potrzeby rynku fleksograficznego i zapewnia przy tym:
1. Szybkš dostępnoć płyt dzięki bardzo krótkim czasom suszenia (płyta gotowa w czasie od 40 do 60 min). Tym samym nie sš już wymagane przerwy po sporzšdzeniu płyty.
2. Ekonomiczne zużycie surowców, gdyż niepotrzebny polimer lub żywica sš odzyskiwane i powtórnie wprowadzane do procesu.
3. Mniejsze zapasy magazynowe, gdyż nie sš potrzebne dodatkowe zapasy dla różnych gruboci płyt.
4. Skrócone czasy montażu i mniejsze koszty przy zastosowaniu technik montażu z systemem Rapid Register.
5. Bardzo dobrš jakoć druku.
6. Możliwoć uzyskania płyty z podwójnš kombinacjš twardoci, o bardzo dobrym transferze farby w polach aplowych i minimalnym przyrocie punktów w siatce.
7. Nieszkodliwoć dla rodowiska.
Na podstawie materiałów Asahi Kasei opracowała Izabela Solecka- Lis, Eurintrade (Poland) Ltd. Sp. z o.o.