O przyszłości poligrafii i opakowalnictwa
6 gru 2016 14:52
W dniach 8-9 kwietnia br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się długo zapowiadana konferencja naukowo-techniczna zatytułowana „Kierunki rozwoju polskiej poligrafii i opakowań z nadrukiem”. Jak podają organizatorzy, w spotkaniu wzięło udzial ponad 200 uczestników.
Dla wielu było to największe spotkanie branżowe od czasu Kongresu Poligrafów Polskich w 1999 roku i Ogólnopolskiej Konferencji „Przemysł poligraficzny w przededniu wejścia do Unii Europejskiej” w Inowrocławiu w 2002 roku.
Konferencja została zorganizowana przez główne ośrodki naukowo-badawcze związane z polską branżą poligraficzną i opakowalnictwem. Tematyka wystąpień – 4 referatów plenarnych i 24 referatów specjalistycznych – łączyła humanistyczne i praktyczno-techniczne aspekty produkcji poligraficznej.
Sesja plenarna pierwszego dnia konferencji obejmowała cztery wykłady. Pierwszy pt. „Poligrafia jako dyscyplina naukowa w Polsce” wygłosił Andrzej Makowski (COBRPP). O perspektywach rozwoju opakowań (również z nadrukiem) mówił Stanisław Tkaczyk (COBRO), natomiast Bernard Jóźwiak (COBRPP) omówił stan obecny i perspektywy rozwoju polskiej poligrafii na rynkach UE. Jako ostatni wystąpił Jan Bagiński (PW), który na przykładzie kierunku „papiernictwo i poligrafia” zaprezentował problematykę wdrażania Krajowych Ram Kwalifikacji.
Po sesji plenarnej równolegle odbyły się dwie sesje specjalistyczne. W ramach pierwszej z nich Joanna Wasilewska (COBRPP) przedstawiła możliwości wykonania współczesnych układów elektronicznych metodami poligraficznymi. O repertuarze znaków fontów komputerowych mówił Andrzej Tomaszewski (COBRPP).
Marek Kryczka i Svitlana Khadzhynova (PŁ) streścili z kolei problematykę jakości nadruku w świetle nowych norm ISO, a Hanna Żakowska (COBRO) przybliżyła zagadnienia oceny zgodności opakowań z wymaganiami ochrony środowiska.
Druga sesja specjalistyczna dotyczyła m.in. zawodowego szkolnictwa poligraficznego. O kształceniu w odniesieniu do wyzwań stawianych przez współczesną poligrafię mówił Bogdan Kostecki (ZSP Nowa Ruda), natomiast Andrzej Januszkiewicz (ZSP-K Kraków) scharakteryzował modelowy przykład szkolnictwa poligraficznego. Następnie z wykładem zatytułowanym „Nowe kierunki badań naukowych w Zakładzie Technologii Poligraficznych Instytutu Mechaniki i Poligrafii PW” wystąpili Agnieszka Jurkiewicz, Juliusz Krzyżkowski, Zofia Piętak i Yuriy Pyr’yev (PW). Ostatni tego dnia referat nosił tytuł „Zastosowanie metod i narzędzi informatycznych w kontroli jakości procesów poligraficznych” i wygłosił go Jacek Hamerliński (COBRPP).
Drugiego dnia konferencji odbyły się cztery sesje specjalistyczne. W pierwszej w większości uczestniczyli przedstawiciele polskich firm poligraficznych. Jako pierwszy wystąpił Jacek Kochanowski (Grupa KK Radom) z referatem „Praktyka wykorzystania komputerowego systemu wspomagającego zarządzanie procesami w drukarni”. Barbara Kozielska (Drukarnia Cezar) opowiedziała o nowych osiągnięciach w zadrukowywaniu etykiet IML, natomiast Andrzej Kornacki (Innovia Films) wygłosił referat „Orientowane folie polipropylenowe o orientacji zrównoważonej w zastosowaniu do etykiet w systemie IML”. Zagadnienie przygotowania form offsetowych wysokiej rozdzielczości dla potrzeb druku soczewkowego i IML omówił z kolei Piotr Hinc (Grafix). Jako ostatni w tej sesji głos zabrali Karolina Assman, Hieronim Kubera i Krzysztof Melski (UE Poznań), którzy zaprezentowali problematykę wpływu promieniowania jonizującego na biodegradowalne materiały opakowania.
W drugiej sesji tego dnia uczestniczyli przedstawiciele polskich uczelni wyższych. O wpływie struktury rastrowej reprodukcji triadowej na obszar barw odtwarzalnych procesu reprodukcji mówił Konrad Blachowski (PW). Wykład „Wykorzystywanie nanonapełniaczy w modyfikowaniu własności opakowań środków spożywczych” poprowadził Józef Richert (Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników). Marian Żenkiewicz (Katedra Inżynierii Materiałowej UKW) zaprezentował fizyczne metody modyfikowania folii biodegradowalnych przeznaczonych do drukowania, natomiast Włodzimierz Szewczyk (PŁ) omówił badanie wybranych właściwości mechanicznych laminatów i tektur. Wyniki badań dotyczące wytrzymałości opraw łączonych klejowo przedstawili Jerzy Petriaszwili i Yuriy Pyr’yev (PW).
Przedostatnia sesja poświęcona została tematyce migracji substancji zawartych w farbach wykorzystywanych do zadruku opakowań do żywności. O tym zagadnieniu mówiła Janina Leks-Stępień (PŁ). Karol Bal, Zbigniew Mielniczuk i Małgorzata Pawlicka (COBRO) zaprezentowali zastosowanie chromatografii gazowej i spektrometrii mas do badania migracji benzofenonu i 4-metylobenzofenonu z opakowania do produktów spożywczych. Referat Zofii Pogorzelskiej (COBRO) dotyczył bezpieczeństwa zdrowotnego opakowań przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
W ramach ostatniej sesji specjalistycznej wygłoszono trzy referaty. Krzysztof Stępień (PŁ) zaprezentował badania dotyczące transferu farby przez krótkie zespoły farbowe. O właściwościach i zastosowaniu farb utrwalanych UV oraz w strumieniu elektronów mówił Robert Kuczera (Michael Huber Polska). Część merytoryczną konferencji zamknęło wystąpienie Artura Frankowskiego (PW) pt. „Tradycja czy nowoczesność? Projektowanie polskich pism drukarskich na początku XXI wieku”. DA
Organizatorzy dziękują wszystkim za wysiłek włożony w przygotowanie tego wydarzenia, w szczególności dr. inż. Jerzemu Hoppe, przewodniczącemu Komitetu Organizacyjnego konferencji i dyrektorowi COBRPP za wyjątkowy wkład pracy w przygotowanie i organizację konferencji. Podziękowania należą się także Tomaszowi Pawlickiemu, przewodniczącemu Rady Programowej oraz Jackowi Hamerlińskiemu, sekretarzowi tejże Rady za dbałość o merytoryczną stronę konferencji. Organizatorzy dziękują również sponsorom konferencji, firmom: Michael Huber Polska, Zakładowi Poligraficzno-Wydawniczemu Pozkal i Zarządowi Głównemu SIMP za okazane wsparcie, które umożliwiło udział w niej studentom oraz uczniom szkół poligraficznych. Szczególne wyrazy wdzięczności należą się także Edwardowi Dreszerowi i firmie Lotos za szczególny sposób sponsorowania konferencji.
Organizatorzy mają również nadzieję, że konferencja ta zmobilizuje środowisko poligraficzne do regularnych spotkań w celu prezentacji wyników badań i osiągnięć polskich poligrafów i przemysłu opakowaniowego. Podkreślali również pilną potrzebę podniesienia znaczenia poligrafii jako dyscypliny naukowej, m.in. poprzez zwiększenie liczby samodzielnych pracowników nauki, co w konsekwencji powinno zaowocować włączeniem tej dziedziny w zakres działalności Polskiej Akademii Nauk.