Obchody 200. rocznicy urodzin Samuela Orgelbranda
6 gru 2016 14:53
26 października br. w Warszawie odbyły się uroczystości związane z obchodami jubileuszu 200. rocznicy urodzin Samuela Orgelbranda, zorganizowane z inicjatywy Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, Polskiej Izby Książki, Polskiej Izby Druku oraz Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym im. E. Ringelbluma.
Samuel Orgelbrand to jeden z wybitnych polskich XIX-wiecznych wydawców, drukarzy i księgarzy. Był m.in. „odkrywcą” J. I. Kraszewskiego i wydawcą 28-tomowej „Encyklopedii Powszechnej” zwanej Encyklopedią Orgelbranda. Kolejne tomy ukazywały się w latach 1859-1868; w tym roku mija 150. rocznica wydania pierwszego tomu. Ostatnio na aukcji w Krakowie sprzedano 18 tomów Encyklopedii za rekordową cenę 14 tys. zł.
Orgelbrand wydawał też czasopisma; łącznie jego dorobek edytorski obejmuje ok. 500 tytułów w języku polskim i ok. 100 w języku hebrajskim, m.in. pierwszy w Polsce kompletny 20-tomowy „Talmud Babiloński”. Wybudował też drukarnię przy ul. Bednarskiej w Warszawie.
W jubileuszowych obchodach uczestniczyli reprezentanci władz stolicy z Ewą Malinowską-Grupińską – przewodniczącą Rady m. st. Warszawy, która objęła uroczystości honorowym patronatem, przedstawiciele organizacji i instytucji związanych z rynkiem książki oraz potomkowie rodziny S. Orgelbranda, wśród nich jego praprawnuk Jan.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.00 nadaniem nazwy „Skwer Samuela Orgelbranda” skwerowi pomiędzy ulicami Mariensztat a Sowią (obok ul. Bednarskiej, gdzie znajdowała się oficyna Orgelbranda) oraz uroczystym odsłonięciem kamienia pamiątkowego ufundowanego przez rodzinę jubilata. Znajdują się na nim portret S. Orgelbranda oraz napis: „Dzięki jego patriotyzmowi, pasji i uporowi Polacy otrzymali pierwszą „Encyklopedię Powszechną”, symbol istnienia nowoczesnego społeczeństwa w czasach, kiedy Polski nie było na mapie świata”.
O godzinie 12.00 zainaugurowano konferencję „Samuel Orgelbrand (1810-1868)” w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW. Jej program obejmował wystąpienia przedstawiciela Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz attaché kulturalnego Ambasady Izraela i referaty omawiające życie i działalność jubilata, m.in.: Encyklopedia Powszechna i Talmud Babiloński – pomnikowe edycje Samuela Orgelbranda (Olga Zienkiewicz), Samuel
Orgelbrand a współcześni poligrafowie warszawscy (Stefan Lewandowski), Towarzystwo Akcyjne Odlewni Czcionek Samuela Orgelbranda i Synów (Andrzej Tomaszewski) oraz Orgelbrandiana w Muzeum Drukarstwa (Michał T. Horoszewicz).
Poligrafika była jednym z patronów medialnych obchodów.
Oprac. IZ