Jeli chodzi o iloć prezentowanych maszyn i urzšdzeń do dalszej obróbki i uszlachetniania po druku, to była ona o wiele większa aniżeli offsetowych maszyn arkuszowych.
Erka prezentowała m.in. linię do oprawy druków z maszyn cyfrowych firmy Robofehde wykonujšcš: zbieranie, łamanie grzbietów, szycie i obcinanie; nowej konstrukcji bigówko-perforówki firmy Euroford; nowej konstrukcji bigówkę oraz linię do oprawy broszur firmy Nagel.
Zdaniem Ryszarda Krzywickiego Đ właciciela Erki Đ tegoroczne targi w porównaniu z poprzednimi można ocenić bardzo pozytywnie.
Na stoisku firmy Introma, która uzupełnia swojš ofertę o niektóre maszyny europejskie i japońskie, można się było zapoznać z wieloma nowociami. Były to: nowa złamywarka czterokasetowa FK-4.400S z minimalnš długociš łamu 2 cm, która znajduje zastosowanie do ulotek farmaceutycznych; udoskonalona zszywarka model Supra z podwyższonym stopniem zabezpieczeń (z sensorami); listwowy automat bigówko-perforówka Endevor firmy Marhetti z programowanym rozstawianiem bigów o wydajnoci do 3000 cykli/h. Dzięki zastosowaniu listew zamiast kršżków można bigować druki z maszyn cyfrowych; linia do produkcji broszur Uchida AR+USF 3100 zszywajšca drutem lub zszywkami, składajšca się ze zbieraczki AR-8, automatu szyjšco-złamujšcego USF-3100 i urzšdzenia obcinajšcego; oklejarka GMN do oklejania bez lub z okładkš na goršco z frezowaniem i nacinaniem grzbietu, gruboć grzbietu od 2 kartek do 40 mm, wydajnoć do 200 bloków/h, przeznaczona dla małych i rednich nakładów; laminator Plast 52 do dwustronnego laminowania równoczenie na goršco z wydajnociš do 6 m/min.
Na stoisku firmy Mller Martini można było obejrzeć oklejarkę Amigo Plus o wydajnoci do 1500 cykli/h oraz tamowiec Valore zbierajšco-szyjšcy i obcinajšcy broszury o wydajnoci do 6000 broszur/h. Ciekawostkš była prezentowana maszyna do szycia nićmi F 180 amerykańskiej firmy Smyth. Dotychczas MM nie występował jako dystrybutor urzšdzeń innych firm, tym bardziej, że sam produkuje niciarki. F 180 ma być uzupełnieniem własnej oferty firmy i jest przeznaczona dla mniejszych drukarń.
Firma Ankovo prezentowała po raz pierwszy w Polsce maszynę do termolaminacji Brillance 650 francuskiej firmy Colomag Technologie (od kilku miesięcy Ankovo jest dystrybutorem wyposażenia przygotowalni i maszyn do laminowania Colomag). Maszyna Brillance laminuje na goršco arkusze w formacie 560x760 mm, cylinder dociskowy z regulacjš docisku o rednicy 200 mm ogrzewany jest goršcym olejem, dotykowy ekran sterowania i kontroli zapewnia bezproblemowš obsługę.
Włoska firma Cartes po raz pierwszy prezentowała w Polsce wielofunkcyjny automat Laser 350 o bardzo wysokiej wydajnoci przeznaczony do cięcia, nacinania, wykrojów, znakowania i numerowania materiałów samoprzylepnych, papieru, kartonu oraz innych materiałów na zwojach wczeniej zadrukowanych. Laser nie posiada żadnych wykrojników, wszystkie czynnoci obsługowe odbywajš się za pomocš lasera sterowanego komputerem. Urzšdzenie może pracować samodzielnie, jak również inline z maszynš do druku cyfrowego, sitowego lub do termodruku.
Na stoisku Ferag Polska zainteresowanie wzbudzał automat do pakowania w folię Universa firmy Kallfas, na którym produkty o zróżnicowanych długociach i gabarytach mogš być pakowane z wydajnociš do 85 pakietów/min. Wszystkie czynnoci obsługowe wykonywane sš z dotykowego panela sterujšcego. Zaletš maszyny jest możliwoć konfigurowania, czyli z czasem można jš dostosowywać do nowych produktów. Universa w czasie targów została sprzedana do OZGraf.
Kolejnš ciekawostkš na stoisku Feraga była zszywarka Tolerans o małych gabarytach przeznaczona do montowania za złamywakiem maszyny zwojowej, pracujšca z wydajnociš do 120 tys. taktów/h.
Stoisko firmy Derya to nie tylko jedno z największych na targach, ale również prezentowano tu największš iloć maszyn i linii do dalszej obróbki japońskiej firmy Horizon. Według Krzysztofa Łaby współpracujšcego z Deryš duże zainteresowanie zwiedzajšcych wzbudzajš wszystkie maszyny, jednak najwięcej nabywców w Polsce znajduje oklejarka DQ-270 przeznaczona do małych i rednich nakładów. Automatycznie ustawiana jednoszczękowa oklejarka frezuje i okleja grzbiet (od 1 do 50 mm), przegniata oraz zacišga w okładkę. Jest sterowana z panela dotykowego i może pracować w systemie CIP 3 i CIP 4.
Firma Verus prezentowała maszynę do drukowania foliš na goršco i wykrawania LMG Brausse 1050 SEF produkowanš w Chinach na podzespołach firm europejskich i amerykańskich. Maszyna tłoczy/wykrawa arkusze formatu 750x1050 mm o gruboci od 0,1 do 4 mm z wydajnociš 7500 cykli/h z płynnš regulacjš siły tłoczenia do 300 ton.
Firma Avargraf prezentowała m.in.: linię składajšcš się ze złamywarki GUK K54/6KLF4, urzšdzenia do wykrawania otworów EM 520 i łšcznika RS 520; jednoszczękowš oklejarkę Bourg BB 3002 Đ zespół nanoszenia kleju składa się z 3 cylindrów i 2 kršżków bocznego klejenia, z automatycznym podawaniem okładki i możliwociš wykonania 6 bigów, całoć sterowana z monitora dotykowego; krajarkę Perfecta 115 TVC z automatycznym podnonikiem Perfecta SL 10 P i nowatorskim automatycznym odprowadzaniem odpadu w trakcie procesu cięcia ASE polegajšcym na zastosowaniu dzielonego stołu centralnego o ruchomej przedniej częci tworzšcej szczelinę na odpady; maszynę do odwracania stosów papieru model RD 1000 PA/R+S w wersji zaprezentowanej po raz pierwszy na targach drupa 2004, z pulpitem sterowniczym i automatycznym wyłšcznikiem; nowš automatycznš linię zszywajšcš Hohner Saddle Binder HSB 7000, wyposażonš w elektroniczny system kontroli jakoci. Ciekawostkš na stoisku Avargrafu był system nawilżania powietrza firmy Merlin-Technology do małych i bardzo dużych hal.
Na stoisku firmy emis, która reprezentowała kilku renomowanych producentów, można było obejrzeć linię stanowišcš zestaw urzšdzeń różnych firm, które razem tworzš cišg obróbki zadrukowanej wstęgi (np. ulotki reklamowe).
Elementy składowe linii to: odwijarka zwojów UW 52/520 firmy Ehret ze zmiennym/stałym naprężeniem wstęgi o maks. szerokoci 520 mm; system głowic personalizujšcych (lub nanoszšcych kody, logo itp.) Alpha 200 firmy Atlantic Zeiser; przekrawacz ze zmiennš wycinkš VC 520 C firmy Ehret, złamywarka 3-łamowa MBO Perfection T 700; urzšdzenie do układania stosów Ehret ST 200/520 oraz urzšdzenie do banderolowania pakietów.
Ponadto na stoisku prezentowane były: złamywarka MBO (4 łamy), złamywarko/wykrawarka Herzog Heynemann z segmentem do wklejania obiektów, odwijak zintegrowany z przekrawaczem typ 400 C, który w połšczeniu ze złamywarkš Herzog Heynemann znajduje zastosowanie do produkcji ulotek medycznych oraz urzšdzenie do personalizacji, numerowania i kodowania korespondencji z głowicami HP.
Na stoisku firmy Buch-Automation, jak również na stoisku firmy Bobrus (dystrybutora produktów Buch-Automation) prezentowane były maszyny do szycia nićmi Astronic 180 i Astronic 160 (niciarka Astronic 180 prezentowalimy na łamach Poligrafiki (nr 3/2005).
Po raz pierwszy z własnym stoiskiem na targach pojawiła się firma Duplo Polska, powstała oficjalnie 1 kwietnia. Do tej pory urzšdzenia Duplo były w naszym kraju dostępne za porednictwem firmy Riset. Targi Poligrafia okazały się znakomitš okazjš do rozpoczęcia działalnoci przez polski oddział, zwłaszcza że już drugiego dnia targów na stoisku więtowano podpisanie przez Duplo Polska pierwszego kontraktu. Prezentowane na targach urzšdzenie Docucutter DC-645, przeznaczone do cięcia i przygotowywania dokumentów o gramaturze do 350 g/m2 zostało zakupione przez warszawskš firmę Qprint, a umowę w błysku fleszy podpisali
Tomasz Gajkowski, dyrektor generalny Duplo Polska, i Jakub Kuran, szef Qprintu. Poza tym na sporym stoisku prezentowane były inne urzšdzenia z bardzo szerokiej oferty firmy: Duplo Duetto System 5000 (podwójna linia do produkcji broszur, przeznaczona do drukowania cyfrowego i offsetowego), Duprinter DP-460H (powielacz z powietrznš separacjš, dedykowany dla rynku poligraficznego), Duplo Bookletmaker System 2000 wyposażony w dwie zbieraczki z separacjš powietrznš papieru oraz zbieraczka cierna System DFC-12. AO, SS