Cyfryzacja, zmiany demograficzne, zmiany klimatyczne – te megatrendy oddziałują w silny sposób również na transformację branż poligraficznej i papierniczej. Mimo to w nadchodzących dziesięcioleciach papier i produkty drukowane będą ciągle wykorzystywane i pożądane w wielu dziedzinach życia – te branże mają przyszłość. Kluczową rolę odgrywa w nich zrównoważony rozwój. Jest to również główny temat specjalnego forum Touchpoint Sustainability, które odbędzie się podczas targów drupa 2024 w Düsseldorfie.
Dzięki kompleksowemu przeglądowi branż, różnorodnym przykładom najlepszych praktyk i zróżnicowanej grupie prelegentów, Touchpoint Sustainability odbywający się w dniach 28 maja – 7 czerwca 2024 r. jako niezależne, niekoncentrujące się na prezentacji oferty firmowej wydarzenie, pokaże współczesne możliwości i kierunki, w których zmierzają branże poligraficzna i papiernicza, oraz potencjał ekonomiczny zrównoważonego rozwoju dla przedsiębiorstw.
Presja na zmiany – cyfryzacja i zrównoważony rozwój jako czynniki napędowe
Innowacje w zakresie inżynierii mechanicznej i przemysłowej muszą zaspokajać zarówno obecne wyzwania, jak i rosnące wymagania klientów końcowych. W ten sposób możliwe jest stworzenie nowych modeli biznesowych, zmniejszenie zużycia energii i materiałów oraz obniżenie poziomu błędów.
Zasadniczo papier i opakowania będą nadal odgrywać kluczową rolę w życiu ludzi. Istnieje jednak ogromna presja na zmiany, napędzana przede wszystkim przez dwa czynniki: cyfryzację i zrównoważony rozwój – wyjaśnia Thomas Schiemann, dyrektor zarządzający VDMA Printing and Paper Technology Association.
Rosnący poziom cyfryzacji od lat umożliwia wprowadzanie nowych rozwiązań, dzięki którym rośnie efektywność procesów pod względem wykorzystania czasu i zasobów. Ważnym trendem jest również stopniowe ulepszanie systemów analogowych, które stanowią bezpośrednią konkurencję dla nowych maszyn cyfrowych. Uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja również napędzają automatyzację i mają wpływ na produkty drukowane i opakowaniowe. W rezultacie rzeczywiste koszty produkcji i druku spadają, dając firmom inwestującym w tej dziedzinie przewagę konkurencyjną.
Koncentracja na zrównoważonym rozwoju
Drugim kluczowym czynnikiem transformacji jest kwestia zrównoważonego rozwoju. Staje się on coraz ważniejszym czynnikiem wpływającym na decyzje konsumen- tów. Z tego powodu firmy z całego świata częściej inwestują w bardziej zrównoważone procesy i produkty.
Odgrywają tu rolę dwa aspekty. Z jednej strony, aby przetrwać na rynku przez dłuższy czas i utrzymać – lub zwiększyć – wartość marki własnej, należy sprostać konkretnym oczekiwaniom konsumentów. Z drugiej strony, bardziej zrównoważone procesy i produkty zyskują obecnie ogromny potencjał, szczególnie w połączeniu z rozwiązaniami cyfrowymi, czynienia procesów bardziej opłacalnymi, skoro zasadniczo chodzi głównie o wyzwania związane z wydajnością. Branże papiernicza i poligraficzna już teraz zmierzają w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, również dzięki znacznym oszczędnościom kosztów oczekiwanym w dłuższej perspektywie.
Rola branż w zakresie tej zrównoważonej transformacji również będzie kluczowym tematem specjalnego forum Touchpoint Sustainability na targach drupa 2024. Branże poligraficzna i papiernicza mają dobre pers- pektywy na przyszłość, ale muszą być przygotowane. Prawie żaden inny temat na targach drupa 2024 nie dotyczy nas – i całej branży budowy maszyn i urządzeń – bardziej niż zrównoważony rozwój, nie tylko z ekologicznego, lecz także z ekonomicznego punktu widzenia. Dlatego cieszymy się, że dzięki Sustainability Touchpoint możemy stworzyć międzybranżową platformę do dialogu, dyskusji i transferu wiedzy na temat przyszłości przemysłu poligraficznego i papierniczego – mówi Thomas Schiemann, który jest odpowiedzialny za wspomniany Touchpoint.
Specjalne targowe forum o powierzchni 400 m² jest organizowane przez Stowarzyszenie Technologii Druku i Papieru VDMA i prezentuje różnorodne przykłady najlepszych praktyk i innowacyjnych rozwiązań służących wzmocnieniu zrównoważonego rozwoju w całym łańcuchu wartości. Tutaj kluczowi gracze branżowi pokażą aktualne rozwiązania i pomysły na przyszłość na przykładzie konkretnych przypadków i zróżnicowanego programu prelekcji.
Prognozy i trendy
Jakie są zatem prognozy dla branż poligraficznej i papierniczej w kontekście obecnych megatrendów i wstrząsów geopolitycznych? Ogólnie rzecz biorąc, branże te się rozwijają.
Ostatnie badanie przeprowadzone przez firmę Smithers wskazuje na utrzymujący się od pewnego czasu wzrost popytu, korzystne są również prognozy wzrostu. W ciągu najbliższych pięciu lat Smithers przewiduje dla globalnej branży druku średni roczny wzrost o ponad 2,1 proc., skorygowany o inflację, w porównaniu z 1,1 proc. w ostatnich pięciu latach. Oczekuje się, że rozwój ten będzie napędzany głównie przez sektor etykiet i opakowań, w którym utrzyma się wzrost z ostatnich lat – choć nie na identycznym poziomie. Sektor ten stanowi obecnie ok. 60 proc. globalnego rynku druku.
Globalny wzrost produkcji
Całkowity wzrost globalnego rynku druku, nawet skorygowany o inflację, ma w ciągu najbliższych pięciu lat nieznacznie przyspieszyć w porównaniu z latami poprzednimi. Oczekuje się, że skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) wzrośnie na całym świecie z 0,5 proc. do 1,7 proc. W przypadku Europy Zachodniej Smithers spodziewa się stabilnego, niemal niezmienionego rozwoju. Oczekuje się, że Azja, zdecydowanie największy rynek, oraz Afryka będą do 2028 roku rosły w średnim tempie ok. 3 proc. rocznie, a tym samym odnotują najwyższe stopy wzrostu. W Ameryce Północnej wielkość rynku, który niedawno odnotował niewielki spadek, ponownie się ustabilizuje. Ocenę tę potwierdza fakt, że większość globalnych długoterminowych inwestycji wiodących marek została dokonana przede wszystkim w Azji.
Opracowano na postawie materiałów organizatorów targów drupa
Tłumaczenie: TK