Opakowania wyrobów papierowych Đ ochrona przed zmianš wilgotnoci
6 gru 2016 14:42
W poprzednim numerze omówione zostały sposoby oznaczania i pomiarów wilgotnoci wyrobów papierowych. Dla poligrafów najbardziej przydatne jest oznaczenie wilgotnoci względnej. Producent powinien podać dla swojego wyrobu papierowego wartoć wilgotnoci względnej w okrelonej temperaturze, najczęciej w 23ĄC.
Dbałoć o odpowiedniš wilgotnoć względnš wyrobu papierowego powinna występować na każdym etapie produkcji, transportu, przechowywania i przetwarzania. Producent wyrobów papierowych powinien więc zadbać o dostarczenie do zakładu przetwarzajšcego wyrobu o ustalonych parametrach wilgotnociowych.
Dla osišgnięcia tego celu wyrób papierowy musi być przez producenta zabezpieczony przed zmianš wilgotnoci dzięki wilgocioszczelnemu opakowaniu. Tworzywem, które nie przepuszcza pary wodnej, jest polietylen. To bardzo popularne i tanie tworzywo sztuczne, które łatwo ulega przetwarzaniu na różnego rodzaju folie stosowane powszechnie w opakowalnictwie.
Obecnie najczęciej stosowane do pakowania wyrobów papierowych sš termokurczliwe folie polietylenowe oraz papiery pakowe powlekane polietylenem na stronie spodniej. Folie termokurczliwe majš specjalne właciwoci. Sš one przy produkcji rozcišgane i w tym stanie chłodzone. Przy powtórnym ogrzaniu ulegajš znacznemu zmniejszeniu wymiarów, czyli skurczeniu. Jeli przed skurczeniem folii uformujemy w odpowiedni sposób opakowanie, to po skurczeniu dokładnie dopasuje się ona do kształtu pakowanego towaru. Opakowanie stanie się szczelne.
Termokurczliwe folie polietylenowe znalazły największe zastosowanie przy pakowaniu arkuszowych wyrobów papierowych na paletach bez względu na to, czy sš układane luzem, czy też pakowane przedtem w paczki. Do tego celu stosuje się folie o największej gruboci, tj. 200-250 ľm.
Obkurczenie ładunku na palecie takš foliš wytwarza na tyle dużš siłę skurczu, że następuje jego unieruchomienie. Unieruchomienie to jest przeważnie wystarczajšce przy pakowaniu wyrobów papierowych o doć szorstkiej lub szorstkiej powierzchni. Takie właciwoci majš wyroby niepowlekane bez względu na wygładzenie powierzchni. W przypadku pakowania wyrobów papierowych o gładkiej powierzchni obkurczenie foliš termokurczliwš może okazać się niewystarczajšce dla całkowitego unieruchomienia ładunku. Występuje to w przypadku wyrobów dwustronnie powlekanych, w większym stopniu wyrobów błyszczšcych, w mniejszym Đ wyrobów matowych. Im większa jest gramatura wyrobu, jego sztywnoć, tym częciej obkurczenie foliš termokurczliwš może okazać się niewystarczajšce. Wtedy konieczne staje się dodatkowe unieruchomienie ładunku np. tamami metalowymi lub z tworzywa sztucznego Đ polipropylenowymi. Takie wzmacnianie powoduje koniecznoć dodatkowych zabezpieczeń krawędzi stosu.
Papiery powlekane polietylenem lub innego rodzaju tworzywami sztucznymi nie sš stosowane do pakowania palet, natomiast sš bardzo przydatne jako materiał opakowaniowy dla paczek.
Pakowanie w paczki stosuje się tylko przy droższych, bardziej luksusowych wyrobach papierowych oraz używanych w biurach i przez indywidualnych odbiorców. W przypadku masowego użycia wyrobów papierowych pakowanie w paczki jest nie tylko zbyteczne, ale i utrudnia procesy przetwarzajšce.
Papiery powlekane polietylenem umożliwiajš bardzo estetyczne uformowanie paczki. Papier ten łatwo jest zadrukować; jest on też nieprzezroczysty, dzięki czemu chroni zawartoć paczki przed działaniem promieniowania słonecznego.
Opakowanie wilgocioszczelne nie utrzymuje stałej iloci wody w wyrobie papierowym przez nieograniczony okres. Wg danych literaturowych, takie opakowanie umożliwia uzyskanie dostatecznej wilgocioszczelnoci na 6 miesięcy, a nawet do jednego roku; zależy to od warunków przechowywania. Jednakże takie opakowanie daje możliwoć znacznego uproszczenia procesów technologicznych u przetwarzajšcego wyroby papierowe. To znacznie ułatwia prawidłowe przeprowadzenie wielu procesów technologicznych. Ale o tym już w następnej poradzie.