Papier opakowaniowy IPack® – ekologiczny wybór
10 gru 2020 15:19

Dlaczego papierowe opakowania to ekologiczny wybór i jak branża papiernicza wspiera zrównoważoną gospodarkę leśną? Przyjrzymy się temu tematowi bliżej z perspektywy największego producenta opakowań na świecie – firmy International Paper, która posiada swoje zakłady produkcyjne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Brazylii. 

Przede wszystkim zrównoważona gospodarka leśna

W interesie branży papierniczej jest rozwój lasów, dlatego w International Paper drewno do produkcji pozyskiwane jest w sposób odpowiedzialny i tylko ze źródeł kontrolowanych, prowadzących zrównoważoną gospodarkę leśną, co gwarantują certyfikaty FSC® i PEFC™. IP w świadomy i rzetelny sposób podchodzi do troski o zdrowe lasy i ich ciągły wzrost, aby każdy konsument mógł bez poczucia winy używać papieru i tektur. Należy także pamiętać, że do produkcji papieru zazwyczaj używa się drewna z cięć pielęgnacyjnych. Odpowiednio pielęgnowany (odnawiany) las rośnie intensywniej, pochłaniając tym samym większe ilości CO2 w stosunku do lasu, w którym drzewostanu się nie odnawia. Większe pochłanianie dwutlenku węgla w lasach spowalnia więc efekt cieplarniany. Warto także zwrócić uwagę, że większy popyt na papier i opakowania z papieru prowadzi do większego zapotrzebowania na drewno, a w efekcie do większego zalesiania. 

Co zatem oznacza zrównoważony rozwój w branży papierniczej? 

Zrównoważony rozwój to nie tylko zrównoważona gospodarka leśna, ale także odpowiedzialne podejście do procesu produkcji, kształtowanie proekologicznych postaw konsumenckich i oferowanie ekologicznych produktów. International Paper wytwarza wysokiej jakości produkty bazując na odnawialnych materiałach, od lat aktywnie działa też na rzecz ekologii, między innymi stawiając sobie ambitne cele w obszarze ochrony środowiska. Obecnie firma finalizuje realizację działań proekologicznych i prospołecznych nakreślonych w programie Wizja 2020 oraz ogłosiła już listę nowych celów na rok 2030. Dotyczą one cyrkularnego podejścia do działalności operacyjnej, zrównoważonej gospodarki leśnej, odnawialnych produktów i wsparcia lokalnych społeczności. 

Zmieniające się postawy konsumentów 

Świadomość ekologiczna w Polsce znacząco wzrosła w ciągu ostatniej dekady. Równolegle upowszechnia się w naszym społeczeństwie wiedza na temat zdrowego trybu życia. Polacy oczekują, że produkt, który kupują, jest nie tylko bezpieczny, zdrowy, ale także wykonany i użytkowany w sposób jak najmniej szkodzący środowisku naturalnemu. Dotyczy to także opakowania produktu. Papier świetnie spełnia te oczekiwania. To odpowiedzialny wybór z wielu powodów – produkcja papieru i tektur jest procesem, gdzie surowce, woda i energia są zużywane bardzo efektywnie, z poszanowaniem wyśrubowanych norm środowiskowych. Papier i tektura doskonale nadają się do recyklingu – te same włókna mogą być wykorzystywane kilkukrotnie do produkcji nowego wyrobu. Wskaźniki recyklingu papieru są bardzo wysokie i kształtują się na poziomie 72 proc. w Europie i 46,4 proc. w Polsce. W trosce o środowisko naturalne jako konsumenci przywiązujemy coraz większą wagę do tego, aby opakowania były zdatne do recyklingu lub biodegradowalne, a to jest właśnie cecha papieru.

Jak International Paper odpowiada na te zmieniające się trendy?

W International Paper-Kwidzyn, zakładzie z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży materiałów opakowaniowych, dokładnie obserwowane są trendy, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby konsumentów. A konsumenci szukają zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań. Firma od wielu lat produkuje najwyższej jakości powlekane tektury pudełkowe Arktika® i Alaska Plus®, doskonale zdające egzamin jako materiały do produkcji opakowań leków, kosmetyków i artykułów spożywczych. Tektury te cenione są przez producentów opakowań z całej Europy, którzy obdarzyli je zaufaniem przede wszystkim za jakość, stabilność parametrów, a także za wartości, jakie reprezentuje International Paper i działania, jakie podejmuje w obszarach ekologii, bezpieczeństwa oraz wspierania lokalnych społeczności.

Korzystając z wieloletniego doświadczenia w branży, firma International Paper-Kwidzyn postanowiła poszerzyć swoją ofertę w zakresie produktów opakowaniowych i z sukcesem wprowadziła na rynek nowy produkt z segmentu papierów opakowaniowych – papier IPack®. 

IPack® to w pełni biodegradowalny papier typu kraft (wykonany z włókien celulozowych), który jest przeznaczony do różnych zastosowań takich jak torebki jednorazo-

we czy opakowania do żywności. Świetnie sprawdza się jako torebki na pieczywo oraz szeroko pojęte opakowania giętkie. Może być także stosowany jako podłoże do powlekania polietylenem czy silikonem, a także do woskowania – co dodatkowo zabezpiecza produkt. W chwili obecnej dostępnych jest już siedem gramatur (30, 33, 35, 38, 40, 45, 50 g/m2), ale na tym firma nie poprzestaje rozwijając dalszą ofertę.

Najważniejsze zalety papieru IPack® to bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, wysoka białość i gładkość. Papier jest wytwarzany z włókien pozyskiwanych w sposób zrównoważony, co poświadczają posiadane przez niego certyfikaty FSC® i PEFC™. IPack® posiada także certyfikat ISEGA do zastosowań w bezpośrednim kontakcie z żywnością suchą, tłustą i wilgotną.

International Paper nieustannie śledzi trendy w zastosowaniu opakowań i na bieżąco odpowiada na potrzeby rynku oraz klientów. 

Obecnie trwają aktywne prace nad dalszym rozwojem oferty i umożliwieniem nowych zastosowań papieru IPack®. Finalizowane jest również wprowadzanie wyższych gramatur w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów produkujących torby klockowe i zakupowe. 

Aby dowiedzieć się więcej o aktualnej ofercie firmy International Paper w tym zakresie, zachęcamy do odwiedzenia strony www.pl.ipackip.com.

Artykuł 

sponsorowany