Pięćdziesięciotysięcznik w Chromapress
6 gru 2016 14:50
28 maja br. w drukarni Chromapress w Piasecznie k. Warszawy odbyła się niecodzienna uroczystość – oficjalne przekazanie do użytku offsetowej arkuszowej maszyny drukującej Speedmaster SM 74-5+LX z 50-tysięcznym półformatowym zespołem drukującym, wyprodukowanym przez Heidelberger Druckmaschinen AG.
W Poligrafice nr 2/2009 zamieściliśmy krótką wzmiankę o planowanej instalacji powyższej maszyny, której jednym z zespołów drukujących (zapewne dziełem przypadku) miał być jubileuszowy „pięćdziesięciotysięcznik”. Niespełna cztery miesiące później półformatowy Speedmaster pracował w piaseczyńskiej drukarni pełną parą, a uroczystość jego oficjalnego uruchomienia zgromadziła nie tylko lojalnych klientów drukarni, ale także licznych reprezentantów Urzędu Marszałkowskiego oraz przedstawicieli dostawców – firm Heidelberger Druckmaschinen AG, Heidelberg Polska i Akon, jak również prasy branżowej. Wojciechowi Szeferowi, prezesowi drukarni Chromapress trudno było ukryć emocje związane z tak ważnym wydarzeniem w krótkiej historii drukarni. Powstała ona w 2003 roku, jednakże większość blisko 20-osobowej załogi wspólnie pracowała już wcześniej i ma wieloletnie doświadczenie w pracy na maszynach Heidelberga. Nasza dewiza jest następująca: produkt niskiej jakości bram firmy opuścić nie może – powiedział Wojciech Szefer witając gości i pokrótce przytoczył kolejne etapy rozwoju drukarni oraz jej plany na przyszłość, do których należą m.in. inwestycje związane z urządzeniami introligatorskimi oraz uszlachetniającymi. Im więcej maszyn mamy pod swoim dachem, tym większą sprawujemy kontrolę nad jakością realizowanych zleceń – to kolejna dewiza Wojciecha Szefera. Prezes drukarni podkreślił również, że dzięki nowemu Speedmasterowi SM 74-5+LX z zespołem lakierującym Chromapress już odczuwa wyraźne zwiększenie mocy produkcyjnych. Poszerzył się również zakres prac, które mogą być wykonywane dla klientów drukarni. Wojciech Szefer zaznaczył, że drukarnia z powodzeniem wykorzystuje możliwości, jakie daje członkostwo w Unii Europejskiej. Nowy Speedmaster został bowiem zakupiony przy wykorzystaniu funduszy unijnych, podobnie jak system CtP Agfa :Avalon pracujący na płytach :Amigo, który razem z systemem: Apogee 5.0 i CIP 3 z rastrem: Sublima 230 dostarczyła warszawska firma Akon. Finansowania inwestycji podjęła się firma IKB Leasing Polska.
Dumy z faktu, że 50-tysięczny zespół drukujący trafił do Polski, nie krył również Krzysztof Pindral, prezes Heidelberg Polska. Pokrótce przedstawił on technologię i historię półformatowych wielokolorowych offsetowych maszyn drukujących, produkowanych przez koncern Heidelberg, począwszy od maszyn M-Offset, poprzez modele Speedmaster SM 74, Printmaster PM 74, Speedmaster CD 74, aż po najnowsze urządzenia pokazane podczas targów drupa 2008: nowy Speedmaster SM 74 oraz Speedmaster XL 75.
Oficjalną część uroczystości zamknęło wręczenie prezesowi drukarni okolicznościowego certyfikatu, który na ręce Wojciecha Szefera przekazali Bernhard Seidl, wicedyrektor działu Product Management maszyn formatu 50x70 koncernu Heidelberg oraz Krzysztof Pindral.
Obowiązkowym punktem programu było również uruchomienie maszyny drukującej i wydrukowanie okolicznościowej pracy, którą otrzymali wszyscy goście. Część nieoficjalna stanowiła bardzo dobrą okazję do przyjrzenia się nowej maszynie i rozmów na temat jej możliwości technologicznych, a także do zwiedzenia drukarni. Chromapress obsługuje obecnie ponad stu stałych klientów takich jak banki, sieci handlowe, stowarzyszenia, organizacje oraz agencje reklamowe. Około 20% produkcji trafia na eksport. Typowe zlecenia mają nakłady od 1000 do 30 000 arkuszy i są drukowane w pięciu kolorach z lakierowaniem. Drukarnia Chromapress oprócz wspomnianego już, nowoczesnego działu prepress posiada także własną introligatornię, na wyposażenie której składają się m.in. linia do oprawy zeszytowej Presto firmy Müller Martini, linia do oprawy klejonej, gilotyny i złamywarki.
Nowy Speedmaster pozwala na druk w 5 kolorach i lakierowanie w jednym przelocie arkusza przez maszynę. Może zadrukowywać podłoża o grubości od 0,03 mm do 0,6 mm, a maksymalna prędkość drukowania wynosi 15 000 ark./h. Ponieważ Chromapress zamierza w ciągu 2-3 lat zwiększyć sprzedaż o 70%, od nowej maszyny oczekuje krótszych czasów narządzania, dużej elastyczności i wysokiego stopnia automatyzacji. Od Urzędu Marszałkowskiego natomiast – wsparcia kolejnych jej inwestycji. AN