Pierwsza ăcyfrówkaÓ w Toruniu
6 gru 2016 14:43
W dniach 28-29 stycznia w toruńskiej Pracowni Sztuk Plastycznych odbywały się Dni Otwarte zorganizowane z okazji zainstalowania w tej firmie nowej cyfrowej maszyny drukujšcej Xerox DocuColor 5252. Instalacja ta, dokonana przez firmę Xteam, wyłšcznego koncesjonera produktów Xerox na rynku poligraficzno-wydawniczym, była szczególna z kilku powodów.
Po pierwsze uruchomiony w Pracowni Sztuk Plastycznych (PSP) system to pierwsza produkcyjna cyfrowa maszyna kolorowa w Toruniu i okolicach. Jak przyznała w rozmowie z PoligrafikĽ Jolanta Michalczyk z Xteamu, dotychczas w miecie tym pracowały jedynie urzšdzenia Xeroksa z rodziny DC 12, jednym z ich użytkowników była zresztš PSP.
Po drugie maszyna ta jest pierwszym na rynku polskim urzšdzeniem z serii DocuColor 2000 wyposażonym w nowy RIP Spire CXP6000 firmy Creo. Egzemplarz uruchomiony przez PSP jest też drugš instalacjš w Polsce modelu DocuColor 5252. Jak poinformowała Jolanta Michalczyk, maszyna ta, wraz z wprowadzonym wczeniej do sprzedaży modelem DC 6060, zastšpiła znane bardzo dobrze z polskiego rynku maszyny DC 2045 i DC 2060.
Po trzecie wreszcie dostarczona 30 grudnia 2003 roku, a uruchomiona w pierwszych dniach stycznia maszyna to dla Pracowni Sztuk Plastycznych zupełnie nowy rozdział w wiadczonych przez firmę usługach. DocuColor 5252 oferuje, jak informowali podczas Dni Otwartych przedstawiciele Xteamu Đ Jolanta Michalczyk i Jacek Zieleniecki Đ nowe możliwoci w stosunku do swoich poprzedników. Duża w tym zasługa nowego RIPa, który odpowiada za sterowanie pracš maszyny. Jak zapewnia dostawca, RIP ten gwarantuje bardzo wysokš produktywnoć, łatwš kontrolę pracy oraz szerokš gamę narzędzi do sterowania barwš. Zastosowano w nim dwuprocesorowš architekturę Intel Xeon 2,4 GHz z 512 MB pamięci RAM, co pozwala na szybsze przetwarzanie danych. Warto dodać, że wszystkie niezbędne do sterowania maszynš narzędzia RIP firmy Creo posiada już w standardzie.
DC 5252 drukuje z maksymalnš prędkociš 52 strony A4/min w trybie jednostronnym. Maksymalny format stosowanych arkuszy to 320 x 488 mm, za maksymalna gramatura podłoży Đ 280 g/m2. System drukuje z rozdzielczociš 600 x 600 dpi i zapewnia automatyczne zadrukowywanie w trybie obustronnym na papierach o gramaturze do 220 g/m2.
Pracownia Sztuk Plastycznych działa na rynku od 1993 roku, od poczštku zwišzana jest z rynkiem poligraficznym i reklamowym. Z biegiem lat jej działalnoć poszerzono o segment wydawniczy, choć Đ jak wynika z informacji PSP Đ coraz większy udział stanowi działalnoć poligraficzna. Druk cyfrowy jest obecny w ofercie PSP od 1999 roku, kiedy to zakupiona została maszyna Xerox 5799. Rok póniej firma nabyła dwa urzšdzenia DC 12 z RIPami Fiery XP12. DocuColor 5252 to ostatni nabytek firmy PSP. Wraz z rozwojem parku maszynowego firma rozwijała też internetowy system obsługi klienta, który w 2002 roku przyjšł kształt zaawansowanego systemu kalkulacji i zamawiania prac www.drukujtaniej.pl. Jak wynika z informacji PSP, z serwisu korzysta ponad 500 zarejestrowanych użytkowników, którzy w cišgu ostatniego roku wykonali za jego pomocš kilkanacie tysięcy różnych kalkulacji i przesłali wiele zleceń.
***
O szybkoci druku cyfrowego uczestnicy Dni Otwartych mogli przekonać się niemal natychmiast. Na poczštku każdej prezentacji gociom robiono zdjęcia, za po ok. pół godzinie każdy z nich otrzymywał egzemplarz kalendarza, na którym widniało wykonane wczeniej zdjęcie. SS