Polska Platforma Poligraficzna
6 gru 2016 14:46
Sekcja Poligrafów SIMP informuje, że we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Przemysłu Poligraficznego w Warszawie zostały rozpoczęte działania mające powołać Polską Platformę Poligraficzną (PPP).
Jest to inicjatywa, której początkiem było powołanie Europejskich Platform Technologicznych (EPT), a potem Polskich Platform Technologicznych (PPT). Celem działania EPT jest opracowanie strategii rozwoju ważnych dla Europy sektorów gospodarki i przyszłościowych technologii.
W Polsce Platformy Technologiczne zaczęły powstawać w 2004 roku i obecnie istnieje ich już 25. Uczestnikami są firmy, izby i agencje gospodarcze, instytuty naukowe i uczelnie oraz organizacje środowiskowe. Partnerem i koordynatorem Platform w Polsce jest Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK) przy Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN, pomocą przy powoływaniu Platform służy również NOT w ramach „Programu Komercjalizacji Nauki i Technologii NOT”. Cele działania PPT to:
- udział w pracach Europejskich Platform Technologicznych,
- przygotowanie krajowych programów badawczo-rozwojowych dotyczących strategicznie ważnych sektorów gospodarki,
- integracja partnerów gospodarczych i badawczych, a także mobilizacja środków publicznych oraz prywatnych dla realizacji i wdrożenia programów,
- optymalne wykorzystanie funduszy strukturalnych z punktu widzenia konkurencyjności gospodarki w latach 2007-2013,
- promocja i lobbing działań badawczo-rozwojowych korzystnych dla reprezentowanych przez Platformy sektorów gospodarki.
Powołanie Polskiej Platformy Poligraficznej przez środowisko poligraficzne powinno pomóc we wzroście konkurencyjności polskiej poligrafii przez szybsze zaadaptowanie innowacyjnych rozwiązań z dziedziny technologii i techniki oraz organizacji i zarządzania drukarniami. Zadaniem PPP byłaby konsolidacja partnerów wokół wybranych tematów innowacyjnych prowadzonych przez krajowe uczelnie i ośrodki badawczo-rozwojowe oraz wdrażanie ich w drukarniach. Prace byłyby finansowane z wkładu własnego przedsiębiorstw poligraficznych oraz z unijnych programów strukturalnych i 7. Ramowego Programu UE.
Wstępny projekt zakłada udział trzech grup uczestników PPP: organizacji środowiskowych i samorządowych, poligraficznych uczelni i ośrodków B+R, firm poligraficznych mających swój udział finansowy w przedsięwzięciach i korzystających z opracowanych rozwiązań. Najbliższe zadania do zrealizowania to:
- przygotowanie materiałów i przeprowadzenie akcji informacyjnej w środowisku poligraficznym,
- stworzenie grupy inicjującej powstanie PPP,
- określenie obszaru merytorycznego działania PPP,
- zdefiniowanie innowacyjnych celów technologicznych polskiej poligrafii,
- przygotowanie strategicznego programu działań PPP.
Obecny etap to rozpoznawanie możliwości działania Platform Technologicznych oraz konsultacje środowiska poligraficznego dotyczące zainteresowania tą inicjatywą. Spotkanie organizacyjne zainteresowanych powołaniem Polskiej Platformy Poligraficznej przewidziane jest w drugiej połowie lutego br.
Zarząd Główny
Sekcji Poligrafów SIMP