Polska poligrafia na łamach ukraińskich czasopism poligraficznych
6 gru 2016 14:43
Niniejszy artykuł jest powięcony publikacjom o poligrafii w Polsce zamieszczanym na łamach czasopism naukowo-technicznych oraz w podręcznikach dla poligrafów wydawanych na Ukrainie.
Analiza opinii czytelników tych czasopism wykazała, że ukraińskie czasopisma poligraficzne o wysokim poziomie systematycznie publikujš artykuły polskich autorów informujšce o polskiej poligrafii. Jak się dowiadujemy, publikacje te cieszš się dużym zainteresowaniem szerokich kręgów czytelników: kierowników, czołowych specjalistów zatrudnionych w drukarniach oraz nauczycieli i studentów.
Analiza omawianych publikacji wykazuje również, że redakcje ukraińskich czasopism i podręczników naukowych wszechstronnie omawiajš dowiadczenia polskich poligrafów. W publikacjach sš m.in. charakteryzowane stan, problemy i perspektywy polskiej poligrafii, a w dwóch artykułach omówione zostały ważniejsze imprezy targowe w Polsce. Inne sš powięcone przygotowywaniu kadr z wyższym wykształceniem w Instytucie Poligrafii Politechniki Warszawskiej oraz w Instytucie Poligrafii i Papiernictwa w Łodzi.
Naukowe, praktyczne i metodologiczne materiały z biuletynu ăEchoÓ wydawanego przez prezesa firmy Michael Huber Polska, Janusza Cymanka, zostały przetłumaczone na język ukraiński, a następnie przedrukowane w czasopimie ăPalitra DrukuÓ. Natomiast artykuły naukowe i rekomendacje praktyczne Janusza Cymanka zostały opublikowane w czasopismach ăDrukarstwoÓ, ăDrukarskij KurierÓ oraz ăDrukujmo!Ó, a także w zbiorowych wydaniach prac naukowych ăPoligrafija i izdatielskoje diełoÓ, ăKomputiernyje tiechnołogii pieczatiÓ, ăKwaliłogia knigiÓ, ăNaucznyje zapiskiÓ, wydanych nakładem Ukraińskiej Akademii Druku.
Artykuły Stefana Jakucewicza zawierajšce zarówno zalecenia praktyczne, jak i rezultaty jego badań sš zamieszczane w czasopismach ăDrukarstwoÓ, ăUpakowkaÓ, ăPalitra DrukuÓ, ăDrukarskij KurierÓ, ăDrukujmo!Ó oraz w zbiorowych wydaniach prac naukowych, których wydawcš jest UAD.
Stan obecny, problemy i perspektywy druku tamponowego, a także badania procesów tego rodzaju druku znalazły wyraz w publikacjach dyrektor IPPW Ewy Mudrak, przedrukowywanych w czasopismach oraz zamieszczanych w pracach zbiorowych.
Przedmiotem publikacji były również analizy i badania procesów zwišzanych z przygotowaniem offsetowych form drukowych autorstwa Herberta i Marii Czichonów, podobnie jak artykuły dotyczšce papieru, których autorem jest Paweł Wandelt.
Stefan Jakucewicz brał udział w przygotowaniu i wydaniu podręcznika zalecanego przez Ministerstwo Owiaty i Nauki Ukrainy dla studentów kierunków poligraficznych, a obecnie (jak się dowiadujemy) on oraz inni polscy specjalici pracujš wspólnie z kolegami ukraińskimi nad wydaniem ksišżek i podręczników.
Znany ukraiński poeta i działacz społeczno-gospodarczy Iwan Dracz powiedział na spotkaniu z dziennikarzami: ăÉnależy nie tylko kierować wzrok na Zachód, ale i wycišgnšć rękę w kierunku bliskiej nam PolskiÉ Dlaczego nie mamy w przyszłoci przyjanić się i pracować wspólnie z Polakami, czy ich dowiadczenia nie mogš być przydatne dla nas?Ó.
Dlatego też nie przypadkiem na łamach ukraińskich czasopism i w zbiorowych wydaniach prac naukowych dla poligrafów coraz częciej Đ jak już wspomniano Đ pojawiajš się publikacje polskich autorów o polskiej poligrafii, jej praktyce i nauce.
Życzylibymy jednak sobie, aby i polscy poligrafowie więcej wiedzieli o ukraińskim rynku poligraficznym, o dowiadczeniach pedagogów i pracach naukowo-badawczych poligrafów Ukrainy.
Swietłana Gienadijewna Jancziszin
Wicedyrektor biblioteki Ukraińskiej Akademii Druku (Lwów, Ukraina)