Polskie drukarnie na łamach ăKBA ReportÓ
6 gru 2016 14:44
ăKBA ReportÓ to czasopismo koncernu Koenig & Bauer AG (KBA) ukazujšce się w pięciu językach i przeznaczone dla klientów firmy KBA.
W najnowszym numerze 25., wydanie 1/2005 na 60 stronach w formacie A4 można znaleć 25 artykułów i 12 krótszych informacji obejmujšcych wszystkie grupy maszyn produkowanych w zakładach KBA, poczynajšc od druku cyfrowego, poprzez offsetowe maszyny arkuszowe, zwojowe maszyny offsetowe i wklęsłodrukowe aż po maszyny gazetowe.
W artykule wprowadzajšcym do lektury tego wydania prezes zarzšdu Koenig & Bauer AG Albrecht Bolza-Schnemann podsumowuje rok 2004 Đ rok drupy i rozszerzenia Unii Europejskiej o kolejne dziesięć krajów. Rozwój gospodarczy Europy zwišzany jest z zaufaniem do stabilnoci politycznej i ma znaczšcy wpływ na długofalowe inwestycje. Pomimo niekorzystnej dewaluacji dolara i wzrostu cen surowców w 2004 roku, KBA jako dostawca i partner przemysłu poligraficznego zaprezentowała na drupa wiele nowoci we wszystkich działach swojej produkcji. Prezes A. Bolza-Schnemann podkrela również, że wynik na działalnoci roku 2004 był dla KBA rekordowy Đ najwyższy od wielu lat.
W wydaniu ăKBA ReportÓ 1/2005 znajdujemy aż cztery materiały dotyczšce inwestycji polskich drukarń w maszyny KBA.
Największy dział KBA Report powięcony arkuszowym maszynom offsetowym zajmuje 24 strony czasopisma. Opisane zostały m.in. inwestycje w trzech polskich drukarniach.
Największš polskš drukarniš prezentowanš na łamach ăReportÓ jest drukarnia Winkowski Sp. z o.o., która przed kilkoma miesišcami zainstalowała wielkoformatowš maszynę Rapida 162.
Firma Winkowski Đ potentat w produkcji akcydensów i barwnych czasopism Đ dysponuje obecnie ponad 20 maszynami zwojowymi i licznymi maszynami do dalszej obróbki, rozszerza też swojš działalnoć w rynkowym segmencie opakowań.
Pierwsza instalacja Rapidy Jumbo w Polsce w drukarni Winkowski miała miejsce z równoległš instalacjš również pierwszego w naszym kraju wielkoformatowego systemu CtP Magnus firmy Creo. Szeciokolorowa KBA Rapida 162 z wieżš lakierniczš w formacie 112x162 osišga wydajnoć w drukowaniu jednostronnym 14 000 arkuszy/h, z odwracaniem 10 000 arkuszy/h. Nowoczesne stanowisko sterowania Rapidy z cyfrowym przepływem danych, automatyczna zmiana płyt, stosów papieru i druków, jak również densytometryczna i farbometryczna kontrola i regulacja jakoci prowadzš do znacznego skrócenia czasu przyrzšdu i komfortowej obsługi maszyny. Rapida 162 może zadrukowywać szerokie spektrum podłoży: od cienkich papierów po grube kartony i tekturę oraz metalizowane papiery i folie z tworzyw sztucznych.
Na łamach ăKBA ReportÓ znajdujemy również informację o zamówieniu dwóch wklęsłodrukowych maszyn zwojowych TR 10B o szerokoci wstęgi papieru 3,68 m przez nowo powstajšcš drukarnię BDN Sp. z o.o. z kapitałem niemieckim.
Warszawska drukarnia Eldruk stała się trzeciš drukarniš w Polsce, która zastosowała uszlachetnianie inline w procesie drukowania, inwestujšc w nowš 6-kolorowš maszynę KBA Rapida 105 z wyposażeniem hybrydowym i wieżš lakierniczš.
Drukarnia Eldruk, specjalizujšca się w produkcji kartoników dla przemysłu farmaceutycznego (90% produkcji), zamierza drukować opakowania z elementami zabezpieczeń wynikajšcymi z druku hybrydowego i efektów specjalnych. Szczególnie interesujšce dla drukowania opakowań jest umieszczenie maszyny na 375 mm podecie oraz zastosowanie systemów nakładania i wykładania nonstop. Rapidę 105 poza bogatym wyposażeniem w elementy automatyki i zdalnego sterowania wyposażono w system Densitronic S do densytometrycznego i spektralnego pomiaru jakoci produkcji.
Kolejny zakład Đ to podwarszawska drukarnia Unigraf, która zdecydowała się na wdrożenie techniki hybrydowej pozwalajšcej na uzyskanie specjalnych efektów druku i uszlachetniania instalujšc maszynę KBA Rapida 105.
Trzecia już maszyna KBA w formacie B1 zainstalowana w Unigrafie, Rapida 105-8+L SW4, stworzyła nowe możliwoci uszlachetniania produkcji akcydensowej, w której drukarnia od lat się specjalizuje. Uzyskanie licznych specjalnych efektów uszlachetniania na nowej maszynie Rapida 105 jest możliwe dzięki jej nowoczesnemu wyposażeniu i cisłej współpracy specjalistów drukarni z dużymi agencjami reklamowymi. Ostatnio zainstalowana w Unigrafie KBA Rapida 105 posiada osiem zespołów drukujšcych z odwracaniem arkuszy po czwartym zespole oraz wieżę lakierniczš. Tym samym możliwe jest drukowanie na tej maszynie 4/4 lub 8/0, papieru lub kartonu do 500 g/m2. Wydajnoć maszyny bez odwracania wynosi 15 000 ark./h, a z odwracaniem 12 000 ark./h.
Konfiguracja maszyny, wyposażenie w specjalne wałki farbowe, układ promienników UV, jak również wykładanie z suszeniem goršcym powietrzem, w podczerwieni i w UV umożliwia zastosowanie farb hybrydowych, farb i lakierów UV oraz konwencjonalnych farb i lakierów offsetowych. Wszystko to daje niezliczone możliwoci kształtowania produkcji. Dużym ułatwieniem w osišganiu wysokiej jakoci jest wyposażenie maszyny w system pomiaru i regulacji farby KBA Densitronic S. Przykład specjalnych efektów technologii hybrydowej stanowi możliwoć nanoszenia dwóch różnych lakierów o różnych właciwociach, które pozwalajš osišgnšć specjalne efekty wizualne wydrukowanych akcydensów i opakowań.