Prędkoć i jakoć w obróbce po druku
6 gru 2016 14:43
Oczekiwania w stosunku do drukarń cišgle rosnš. Dotyczy to przede wszystkim jakoci i szybkoci wykonania. Aby sprostać tym zmianom, drukarnie sukcesywnie modernizujš wydziały maszyn drukujšcych. Logicznš konsekwencjš tych inwestycji jest koniecznoć modernizacji systemu obróbki po druku, aby do zwiększonej wydajnoci maszyn drukujšcych dopasować przepustowoć ekspedycji.
Zmiana generacji
Nawet jeli z upływem czasu istniejšce instalacje sš modyfikowane i rozbudowywane, w końcu nasuwa się koniecznoć zmiany generacji urzšdzeń. Co daje nowa maszyna rotacyjna, jeli ekspedycja hamuje jej możliwš wydajnoć? Zdaniem firmy Ferag, centralnym punktem modernizacji w procesie obróbki po druku staje się obecnie rotacyjny system wkładkujšcy MultiSertDrum. Bęben wkładkujšcy ma oprócz układu doprowadzajšcego główny produkt jeszcze dwa wejcia, którymi można sterować w zależnoci od potrzeb i wymagań klienta. Jeden z układów doprowadzajšcych przydzielić można połšczonym ze sobš w pętlę systemom magazynowania MultiDisc z zespołem DiscPool. Umożliwia to, w zależnoci od potrzeb, magazynowanie produktów wstępnych i wkładek lub buforowanie produkcji.
Drugi układ doprowadzajšcy może być sterowany przez nowy system doprowadzania wkładek RollStream (więcej na jego temat pisalimy w numerze wrzeniowym Poligrafiki Đ przyp. red.) zasilany produktami za porednictwem zespołów JetFeeder. Linia RollStream może być rozbudowywana, umożliwiajšc szybkš reakcję na cišgle rosnšcš iloć reklamowych wkładek. Zespoły pakietujšce MultiStack umożliwiajš sprawne pakowanie gotowych produktów.
Transport pomiędzy poszczególnymi ogniwami procesu technologicznego zapewnia uniwersalny transporter firmy Ferag. System transportu klamerkowego z wielostronnš możliwociš zastosowania umożliwia transportowanie drukowanych produktów w bezpieczny dla nich sposób, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić sporo cennej przestrzeni, ponieważ transport produktów odbywa się w powietrzu, ponad głowš operatora.
Połšczyć stare z nowym
Na opisane wyżej urzšdzenia Feraga najnowszej generacji zdecydowała się w marcu br. szwedzka drukarnia Uppsala Nya Tidning UNT. Tym samym Ferag utrzymał nadal swego wieloletniego klienta, u którego najstarsze urzšdzenia tej firmy instalowane były w 1987 roku. Obecnie niektóre z dotychczas wykorzystywanych komponentów zintegrowane zostanš z nowym systemem. W ten sposób zachowane zostanš np. stacje nadajšce, elementy systemu transportowego TTR i zwrotnice transportera. W obszarze pakietowania nadal wykorzystywane będš istniejšce foliarki i wišzarki krzyżowe. Tak jak w przypadku możliwoci rozbudowy RollStream, UNT zachowuje sobie również możliwoć dołšczenia w przyszłoci dodatkowej linii pakietujšcej. Z liniš zintegrowany zostanie także bęben obcinajšcy SNT-42. Dzięki tak rozbudowanej konfiguracji możliwe będzie w przyszłoci wielostronne kształtowanie drukowanych produktów i pełne wykorzystanie wydajnoci maszyn rotacyjnych.
Artykuł dostarczony przez firmę Ferag Polska Sp. z o.o.