Premiera na 20-lecie systemu Kodak Prinergy 
18 lis 2019 13:17

W dniach 29-31 października br. w Berlinie odbyła się 13. konferencja Graphic Users Association (GUA) – organizacji zrzeszającej użytkowników rozwiązań firmy Kodak. Spotkanie było okazją do świętowania 20-lecia obecności na rynku systemu workflow Prinergy. 

W tym roku pojawiła się jego nowa wersja – Prinergy VME + Managed Services, bazująca na technologii „chmury” i zwalniająca użytkownika z wielu zadań (realizowanych przez Kodak jako firmę hostingową), a zarazem wprowadzająca szereg zabezpieczeń dla przetwarzanych i przechowywanych plików. Jej też poświęcono najwięcej miejsca w prezentacjach przedstawicieli firmy Kodak, jak również podczas rozmowy z zarządem pierwszego w Europie użytkownika tego rozwiązania – holenderskiej drukarni Wilco. Zaanonsowano również plany amerykańskiego producenta związane z przyszłorocznymi targami drupa 2020, na których zostanie pokazana kolejna wersja Prinergy – MTE, mająca w jeszcze większym stopniu usprawnić korzystanie z oprogramowania workflow, dostępnego w oparciu o usługę SaaS i system subskrypcji. 

20 lat systemu Prinergy

Zanim rozpoczęła się właściwa część konferencji, w poprzedzający ją wieczór – 29 października – ponad 100 klientów, partnerów technologicznych firmy Kodak oraz przedstawicieli mediów branżowych wzięło udział w uroczystej gali z okazji 20-lecia obecności rynkowej systemu Prinergy. Jego historię streścił Todd Bigger – President, Kodak Solutions Division i Senior Vice President, Eastman Kodak Company, który podkreślił znaczenie GUA oraz wkład, jaki stowarzyszone w tej organizacji firmy wnoszą w rozwój sztandarowego workflow firmy Kodak: My stworzyliśmy produkt, ale to Wy – jego użytkownicy – pomogliście nam przekształcić go w dojrzałe rozwiązanie, dostosowane do Waszych potrzeb i oczekiwań. Udział GUA w sukcesie rynkowym Prinergy jest niepodważalny. W tym miejscu gorąco Wam za to dziękuję i liczę na dalszą, konstruktywną współpracę nad rozwijaniem i udoskonalaniem systemu, który dla wielu z Was stanowi podstawę skutecznej, wydajnej działalności w obszarze prepress.

Z przesłaniem do uczestników konferencji GUA wystąpił też Jim Continenza – Executive Chairman, Eastman Kodak Company. Podkreślił, że Kodak planuje skoncentrowanie się na dwóch strategicznych obszarach: rozwiązaniach poligraficznych oraz materiałach dla branży filmowej. W przypadku tych pierwszych będziemy koncentrować się na przyszłościowych, zyskownych i oferujących największy potencjał wzrostowy produktach takich jak: workflow Prinergy, bezprocesowe płyty Sonora czy rodzina inkjetowych maszyn Prosper – mówił Jim Continenza. – Planujemy też ponowne zunifikowanie działalności wszystkich jednostek pod hasłem „One Kodak”. Nastąpi ono w 2020 roku, a jego efekty będzie można zobaczyć już na targach drupa. Jesteśmy dumni, że jeden z naszych sztandarowych produktów dla poligrafii – system Prinergy – obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia. To sukces nasz, ale przede wszystkim Państwa – naszych klientów.

Światowa premiera Prinergy VME + Managed Services

Podczas konferencji w Berlinie swoją oficjalną premierę rynkową miała najnowsza wersja sztandarowego workflow firmy Kodak, bazująca na technologii „chmury” – Prinergy VME + Managed Services. Wiele miejsca w swoich prezentacjach poświęcili jej Todd Bigger oraz Stephen Miller – Director, WW Product Management, Kodak Software Division.

Prinergy VME to strategiczny krok w kierunku rozpowszechnienia i dalszego spopularyzowania naszego systemu workflow – mówił Todd Bigger. – Skrót VME (Virtual Machine Environment) oznacza de facto pracę w wirtualnym środowisku i odejście od systemów produkcyjnych instalowanych i wdrażanych w siedzibie klienta. Także infrastruktura z nimi związana, tj. wysokowydajne serwery są zarządzane przez nas i bazują na architekturze Microsoft Azure. Mówimy tu zatem o modelu subskrypcyjnym, w ramach którego użytkownik ma zapewnioną wyższą elastyczność i wygodę korzystania ze wszystkich funkcjonalności Prinergy, przy jednoczesnym uwolnieniu go od szeregu kwestii związanych z użytkowaniem „stacjonarnego” workflow. Są wśród nich tak istotne elementy jak: redukcja kosztów związanych z infrastrukturą oraz zakupem pełnych licencji oprogramowania, dostęp do najbardziej aktualnych jego wersji (dzięki automatycznym update’om i upgrade’om) czy też zabezpieczenie przetwarzanych oraz przechowywanych w „chmurze” plików, również w obliczu zjawiska cyberprzestępczości, które nie omija firm poligraficznych.

Lepsza funkcjonalność – większa wygoda w użytkowaniu

Z funkcjami Prinergy VME, ze szczególnym uwzględnieniem opcji Managed Services, zapoznał uczestników konferencji Stephen Miller. Pod tą nazwą kryje się szereg zadań, którymi zarządzamy jako oferenci usługi subskrypcyjnej. Aktualizacja systemu do najnowszej wersji, jego skalowalność w zależności od rodzaju i liczby przetwarzanych prac, analityka decyzyjna, optymalizacja procesów, archiwizacja i zabezpieczanie danych, odzyskiwanie ich przy awariach oraz całodobowy monitoring realizowanych procesów – zwłaszcza w przypadku małych i średnich firm kompleksowe wdrożenie wszystkich tych kwestii jest niemal niewykonalne. Wychodzimy im naprzeciw, biorąc je na siebie – mówił.

Jak podkreślał, strategia firmy Kodak związana z oprogramowaniem Prinergy zakłada stworzenie globalnej platformy (ekosystemu), uwzględniającej takie aspekty jak: pełna integracja z innymi systemami (w tym z portalem InSite), sukcesywne wprowadzanie nowych funkcjonalności w systemie workflow, bazowanie na „chmurze” jako atrakcyjnej alternatywie dla rozwiązań instalowanych u klienta oraz wdrażanie narzędzi tzw. inteligencji biznesowej. U jej podstaw leżą proaktywne działania z naszej strony, a więc nie tylko reagowanie, ale też zapobieganie pewnym zdarzeniom – mówił Stephen Miller, podkreślając znaczącą funkcję, jaką w zakresie bezpieczeństwa danych pełni platforma Microsoft Azure. 

Konferencja była też miejscem prezentacji nowych funkcjonalności wprowadzonych w poszczególnych modułach wchodzących w skład Prinergy, także tych dostarczanych przez partnerów technologicznych firmy Kodak. W kolejnych wystąpieniach omawiane były zagadnienia takie jak: portale usprawniające współpracę z klientami i projektantami (InSite Prepress Portal i InSite Creative Workflow), integracja systemu Prinergy i portalu InSite z zewnętrznymi systemami MIS, rozwiązania dedykowane produkcji opakowań (bazujące na programie Adobe Illustrator), obsługa rozbudowanych plików PDF (moduł dostarczony przez callas software), zwiększenie wydajności przy obsłudze prac komercyjnych i opakowaniowych (rozwiązanie firmy PerfectPattern) czy optymalizacja kolorystyczna realizowanych zleceń (z pomocą programów Kodak ColorFlow i Kodak Spotless). 

Wilco – pierwszy w Europie użytkownik Prinergy VME + Managed Services

Podczas spotkania w Berlinie swoimi doświadczeniami z pracą w wirtualnym środowisku Prinergy podzielił się William Schuring – dyrektor zarządzający Wilco. Ta holenderska drukarnia jest od niedawna pierw- szym europejskim użytkownikiem Prinergy VME + Managed Services, który integruje jej działalność prowadzoną w trzech lokalizacjach. Firma specjalizuje się w produkcji książek i magazynów, a z rozwiązań firmy Kodak korzysta od ok. 20 lat.

Nasza motywacja, by wdrożyć Prinergy VME, była oczywista: chcemy stale iść do przodu, a przyszłość należy do „chmury”. Przy trzech zakładach produkcyjnych, z których każdy dotychczas bazował na własnym workflow, przejście na jeden wspólny, wirtualny system przyniosło nam szereg korzyści, choćby w postaci wyeliminowania zbędnej infrastruktury sprzętowej, zaangażowania mniejszej liczby osób w funkcjonowanie całego cyklu produkcyjnego czy też zwiększonego bezpieczeństwa danych – mówił William Schuring w rozmowie ze Stephenem Millerem. – Wierzymy głęboko w usługi hostingowe, jakie zapewnia Kodak. Tym bardziej, że stoi za nimi architektura Microsoft Azure. Mamy już doświadczenia z innymi rozwiązaniami działającymi w „chmurze”, więc jest to dla nas kolejne już rozwiązanie użytkowane w technologii cloud computing.

Zadbaj o swój biznes: skuteczny workflow kluczem do zwiększenia wydajności

Elementy, które wymieniał William Schuring, pojawiły się w prezentacjach przygotowanych przez Pat McGrew, kierującą firmą konsultingową Keypoint Intelligence. Już podczas gali jubileuszowej zasygnalizowała w swoim wystąpieniu niezwykle istotną – jej zdaniem – kwestię: kontrolę rzeczywistych kosztów, związanych z brakiem specjalistycznego, wysokowydajnego systemu produkcyjnego. Wątek ten kontynuowała podczas prezentacji otwierającej drugi dzień konferencji, zatytułowanej „Jak uzyskać milion euro dzięki systemowi workflow”. 

Współczesna drukarnia musi działać w nowoczesny sposób, stać się swego rodzaju firmą „inteligentną” (Smart Print Manufacturer) – mówiła Pat McGrew. – Dążyć do tego należy wdrażając pięć „zasad mądrego drukowania”: konsolidację procesów poprzez ich zautomatyzowanie; łączenie – w ramach wspólnej, „inteligentnej” platformy – oprogramowania, sprzętu oraz obsługujących je osób; gromadzenie wszystkich, zwłaszcza wrażliwych danych w „chmurze”; obliczanie danych produkcyjnych (statusu maszyny, wolumenu przyjmowanych zleceń, planowanych przestojów sprzętu z uwagi na jego konserwację itd.) we właściwy sposób, gwarantujący możliwość podejmowania w czasie rzeczywistym decyzji optymalizujących proces produkcyjny; oraz tworzenie wysokiej jakości produktów i usług poprzez wprowadzanie do nich wartości dodanej w całym łańcuchu dostaw.

Pat McGrew przytoczyła szereg danych liczbowych obrazujących m.in. straty, jakie ponoszą drukarnie w wyniku błędów produkcyjnych na etapie workflow oraz potencjalne oszczędności wynikające z poprawnego planowania i rozmieszczania prac na jednym lub wielu arkuszach. Podała również statystyki dotyczące poziomu zautomatyzowania workflow w europejskich drukarniach. W ponad 40 proc. z nich wszystkie bądź większość procesów jest wciąż realizowanych ręcznie. 45 proc. respondentów zadeklarowało pewien poziom automatyzacji, przyznając jednocześnie, że w wielu działach dominują wciąż u nich prace ręczne. Zaledwie 12 proc. firm poligraficznych przyznało, że w ich przypadku procesy w więcej niż jednym dziale są w większości zautomatyzowane. Przed nami zatem jeszcze długa droga do pełnej automatyzacji – podkreślała Pat McGrew, zachęcając do wdrażania zaawansowanych narzędzi workflow.

drupa 2020: One Kodak

Konferencja w Berlinie była okazją do zaanonsowania przez firmę Kodak jej planów związanych z targami drupa 2020. Pojawi się na nich pod hasłem „One Kodak”, mającym obrazować integrację wszystkich jej działów dedykowanych poligrafii. Najważniejszą nowością w obszarze oprogramowania będzie system Prinergy MTE (Multi-Tenant Environment), będący kolejną odsłoną rozwiązania workflow firmy Kodak. Wersja rynkowa zaplanowana jest na rok 2021, zaś na targach w Düsseldorfie odbywać się będą jej prezentacje.

Uwzględnia ona pracę wielu użytkowników w ramach wspólnego oprogramowania działającego w „chmurze” i będzie oferować funkcjonalności, dostępne obecnie w ramach pakietu Managed Services – zapewniał Todd Bigger. – Kierujemy ją w dużej mierze do małych i średnich przedsiębiorstw, które często mają mylne wyobrażenie workflow działającego w „chmurze” jako rozwiązania dla nich niedostępnego. Mamy nadzieję, że m.in. dzięki działaniom edukacyjnym w tej sferze, prowadzonym także poprzez naszych partnerów handlowych i lokalne oddziały, uda nam się zwiększyć świadomość korzyści, jakie można odnieść dzięki „przesiadce” na system Prinergy, bazujący na technologii cloud computing. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Kodak