Prezentacja możliwości drugiej generacji
6 gru 2016 14:59
Szwajcarski producent wysokojakościowych ploterów wielkoformatowych UV będzie prezentował na zbliżających się targach FESPA Digital w Amsterdamie swoje dwa najlepiej sprzedające się modele maszyn: Impala 2 i Nyala 2.
Ploter Impala 2 premierę miał na ubiegłorocznych targach Fespa w Kolonii. O wyjątkowości systemu Impala drugiej generacji świadczy przede wszystkim możliwość rozbudowy, pozwalająca dwukrotnie zwiększyć wydajność i format druku względem wyjściowej konfiguracji. Ploter wyposażony jest w maksymalnie 9 kanałów farbowych, obsługiwanych przez 18 głowic drukujących, co pozwala na druk z prędkością do 180 m2/h. Powierzchnia robocza o rozmiarze 2500x2020 mm może być z łatwością powiększona o dodatkowe stoły, dzięki którym możliwy jest zadruk materiałów o formacie 2500x4000 m. W opcji druku z roli na rolę zastosowany został dodatkowy podsys, który eliminuje ewentualne marszczenie materiału. Sytem Impala 2 może drukować z maksymalną rozdzielczością do 2160 dpi bez niemal żadnych strat prędkościowych przy zmianie druku z trybu płaskiego na druk rolowy. Dzięki zastosowaniu nowych głowic Konica Minolta 1024 ze zmienną kroplą w zakresie 9-42 pl Impala 2 jest w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Płynna regulacja stref podsysu za pomocą suwaka pozwala na pracę jedynie na wyznaczonej powierzchni stołu roboczego. Lampy UV zastosowane w systemie Impala 2 posiadają regulację natężenia pracy oraz specjalne zasuwki, które nie tylko oszczędzają pobór mocy (a tym samym wydłużają żywotność lamp), ale także nie nagrzewają fragmentów niedrukowanych pracy. Eliminuje to ryzyko tzw. wstawania materiału pod wpływem temperatury, co prowadzić może do uszkodzenia karetki. Dodatkowo Impala 2 w standardzie wyposażony jest w czujnik bezpieczeństwa na karetce, który ma za zadanie uchronić głowicę przed uszkodzeniem w przypadku podniesienia się materiału.
Z kolei prezentowaną po raz pierwszy na targach Fespa Digital 2014 Nyalę 2 charakteryzuje wielkość stołu 3200x2030 mm. Obydwa urządzenia można podobnie skonfigurować: maks. 9 kanałów farbowych, 18 głowic drukujących KM 1024i, funkcje board, tandem, roll-to-roll.
Wyjątkowość prezentowanych urządzeń najlepiej widać przy realizacjach wydruków z efektem 3D. Specjalne oprogramowanie Kea droptix pozwala na przygotowanie grafik z efektami soczewkowymi, które następnie bardzo precyzyjnie są drukowane bezpośrednio na szkle akrylowym, z pominięciem dodatkowych materiałów, jak np. folii soczewkowych. Co więcej wydruki te są możliwe do wykonania z wykorzystaniem całej powierzchni stołu, czyli 3000x2030 mm, co pokazane zostało na ostatnich targach RemaDays, gdzie ploter Nyala 2 miał swoją targową premierę w Polsce. Ciekawie będą się także prezentować prace z wykorzystaniem atramentów T-inks, o rozciągliwości dochodzącej do 500 proc., co pozwala na ich dalsze termoformowanie.
Na podstawie informacji firmy Scorpio opracowała AN