Właciwoci papierów LumiArt/LumiSilk
W tabeli 1 przedstawiono właciwoci papieru arkuszowego LumiArt. Jest on polecany do drukowania: albumów, katalogów, luksusowych czasopism i okładek do nich, broszur, folderów, plakatów, materiałów reklamowych itp. Polecana technika drukowania to offset arkuszowy z liniaturš 74-80 linii/cm. Przy drukowaniu czterokolorowym CMYK zalecane sš następujšce gęstoci optyczne farb: 1,6; 1,65; 1,4; 1,9. Zalecane sš farby o wysokim połysku. Druki wykonane na papierze LumiArt sš podatne na sklejanie, laminowanie i lakierowanie wszystkimi typami lakierów. W przypadku druków składanych o gramaturze od 170 g/m2 zalecane jest przegniatanie (bigowanie) przed złamywaniem. Technologia wytwarzania papieru LumiArt (jak i wszystkich papierów rodziny Lumi) ma znak ekologiczny Nordyckiego Łabędzia (Nordic Swan).
Papier LumiArt charakteryzuje się bardzo wysokš jak na papier powlekany bezdrzewny nieprzezroczystociš. Graniczna nieprzezroczystoć wymagana do ciężkich apli wynoszšca 97% osišgana jest najczęciej dla papierów z połyskiem dla gramatury 200 g/m2, za w przypadku LumiArtu dla gramatury 170 g/m2. Papier charakteryzuje się wysokš białociš o niebieskawym odcieniu, wysokim połyskiem oraz bardzo wysokš gładkociš powierzchni.
W tabeli 2 przedstawiono właciwoci arkuszowego papieru LumiSilk. Jest on polecany do drukowania: podręczników szkolnych, albumów, katalogów, luksusowych czasopism i okładek do nich, broszur, folderów, plakatów, materiałów reklamowych itp. Polecana technika drukowania to offset arkuszowy z liniaturš 74-80 linii/cm. W przypadku druków składanych o gramaturze od 170 g/m2 zalecane jest przegniatanie (bigowanie) przed złamywaniem.
Papier LumiSilk arkuszowy charakteryzuje się także wysokš jak na papier powlekany matowy bezdrzewny nieprzezroczystociš. Graniczna nieprzezroczystoć wymagana do ciężkich apli wynoszšca 97% osišgana jest najczęciej dla gramatury 150 g/m2, w przypadku LumiSilku Đ poniżej gramatury 150 g/m2. Papier charakteryzuje się wysokš białociš o niebieskawym odcieniu oraz równomiernš matowš powierzchnia.
W tabeli 3 przedstawiono właciwoci papieru zwojowego LumiArt. Papier zwojowy przeznaczony jest do zadrukowywania technologiš offsetowš heat-setowš.
Przeznaczony jest do drukowania: albumów, broszur, katalogów, luksusowych czasopism, okładek, materiałów reklamowych itp. Zalecana liniatura rastra to 74-80 linii/cm. Druki wykonane na papierze LumiArt sš podatne na sklejanie, laminowanie i lakierowanie wszystkimi typami lakierów.
Papier zwojowy LumiArt charakteryzuje się również bardzo wysokš nieprzezroczystociš, wysokimi białociš i połyskiem oraz gładkš powierzchniš.
W tabeli 4 przedstawiono właciwoci papieru zwojowego LumiSilk. Jest on przeznaczony do drukowania technologiš offsetowš heat-setowš: albumów, broszur, katalogów, luksusowych czasopism, okładek, materiałów reklamowych itp. Zalecana liniatura rastra to 74-80 linii/cm. Druki wykonane na papierze zwojowym LumiSilk sš podatne na sklejanie, laminowanie i lakierowanie wszystkimi typami lakierów.
Papier LumiSilk zwojowy charakteryzuje się również bardzo wysokš nieprzezroczystociš i wysokš białociš.
Reasumujšc: przedstawione papiery charakteryzujš się bardzo wysokš nieprzezroczystociš przy dużej białoci i w przypadku papierów z połyskiem przy wysokim połysku. W celu uzyskania takich parametrów konieczna była optymalizacja procesu produkcyjnego, gdyż podwyższenie białoci lub/i połysku powoduje jednoczesne obniżenie nieprzezroczystoci papieru.
Papiery rodziny Lumi charakteryzujš się odczynem pH oznaczanym na zimno równym 8 +/-0,2. Zalecane pH płynu nawilżajacego to 5,0-5,5. Przy drukowaniu z nawilżaniem alkoholowym zaleca się używanie roztworu zwilżajšcego o zawartoci alkoholu izopropylowego wynoszšcej 8%.
Papiery rodziny Lumi charakteryzujš się bardzo dobrš drukownociš i zadrukowalnociš (przerabialnociš). Aby zapewnić tego typu właciwoci, niezbędne sa badania zachowania się papieru podczas drukowania. Papiernia w Oulu ma bardzo dobrze zorganizowane laboratorium procesów drukowania. Jest to tak naprawdę drukarnia dowiadczalna z odpowiedniš obsadš inżynierskš.
Drukarnia dowiadczalna
Drukarnia dowiadczalna papierni w Oulu wyposażona jest w maszynę offsetowš MAN Roland 305. Jest to maszyna pięciokolorowa o formacie 520 x 740 mm z przedłużonym wykładaniem. Maszyna wyposażona jest w wieżę lakierniczš. Maksymalna prędkoć drukowania to 15 000 ark./h. Maszyna jest tak skonstruowana, że ma zespoły nawilżajšce alkoholowe i wodne bezalkoholowe oraz do offsetu bez nawilżania (waterless offset). Jest oprzyrzšdowana tak, aby możliwe było mierzenie różnych parametrów procesu drukowania; m.in. możliwy jest cišgły pomiar lepkoci farby. Na maszynie drukowane sš różne testy, które następnie poprzez pomiar spektrofotometryczny pozwalajš na ocenę jakoci druku na danym papierze. Laboratorium pracuje na potrzeby obecne oraz testuje nowe produkty.
Drukarnia wyposażona jest także w maszynę cyfrowš Chromapress, gdyż włanie w Oulu produkowany jest także papier powlekany do drukowania cyfrowego.
W wyposażeniu jest jeszcze jedna maszyna, a mianowicie złamywarka firmy Stahl, służšca do badania jakoci złamów. Ponadto wyposażenie do badania właciwoci papieru i farb.
Praca drukarni dowiadczalnej polega na wszechstronnym zbadaniu papieru, zanim trafi on do klienta. Również niektóre reklamacje sš tutaj badane.
W artykule przedstawiono, jak na poczštku XXI wieku wyglšda produkcja nowoczesnych wysokojakociowych bezdrzewnych papierów wielokrotnie powlekanych. Zakład w Oulu nie jest jedynym w Europie, który tak dba o jakoć produkowanego przez siebie papieru. Podobnych zakładów jest kilka.