Proekologiczna Azura TU
6 gru 2016 14:56
Podczas konferencji prasowej, odbywającej się 12 listopada w Mortsel, firma Agfa Graphics poinformowała o wprowadzeniu do swojej oferty nowej bezodczynnikowej płyty termoczułej – Azura TU. Podobnie jak jej poprzedniczki bazuje ona na sprawdzonej technologii ThermoFuse, która miała swój debiut rynkowy dekadę temu. Nowa płyta jest propozycją Agfa Graphics dla drukarń arkuszowych, pracujących w technice offsetowej. Za sprawą Azura TU będą one mogły w pełni docenić zalety proekologicznych rozwiązań, wykorzystujących technologię ThermoFuse.
Z najważniejszymi informacjami na temat nowej płyty przybyłych do Mortsel dziennikarzy z całego świata (także z Polski) zapoznał Guy Desmet – product manager w belgijskiej centrali Agfa Graphics, odpowiedzialny za segment materiałów eksploatacyjnych. Na wstępie zaprezentował obecną sytuację na rynku płyt offsetowych z uwzględnieniem pozycji, jaką zajmują na nim płyty bezodczynnikowe, niewymagające procesu chemicznego. Nowa propozycja Agfa Graphics jest przeznaczona dla szeroko rozumianego segmentu akcydensowych drukarń offsetowych stosujących maszyny arkuszowe. Mieszczą się w nim zarówno małe zakłady poligraficzne, jak i międzynarodowe koncerny wydawnicze. Jak zaznaczył Guy Desmet, typowa produkcja akcydensowa zużywa obecnie około 50 proc. wszystkich płyt wykorzystywanych w całym segmencie komercyjno-opakowaniowym.
Azura TU oferuje wyższą wytrzymałość od swoich poprzedniczek – maksymalny nakład przy jej zastosowaniu wynosi 150 tys. egzemplarzy. Jej wyższa czułość wpływa na zwiększenie wydajności naświetlarki (nawet o 100 proc. w porównaniu z pierwszą wersją płyt Azura) bez uszczerbku na jakości. Wykonana w ten sposób forma drukowa jest przy tym odporna i oferuje wysoki kontrast obrazu, z czego znane były także wcześniejsze wersje płyt Azura. Pokrycie
obrazu, składającego się z 20-mikronowych punktów, wynosi tu 1-99 proc., zaś maksymalna liniatura to 340 lpi (przy rastrze Sublima) – mówił Guy Desmet.
Azura TU jest kompatybilna z większością dostępnych na rynku naświetlarek termicznych, dedykowanych produkcji akcydensowej i wyposażonych w źródło promieniowania o długości fali 830 nm. Jedyne, czego wymaga płyta po naświetleniu, to usunięcie elementów nienaświetlonych i zabezpieczenie specjalnym roztworem (o neutralnym pH) w urządzeniu Azura CX. W procesie produkcji form drukowych z udziałem nowych płyt Agfa Graphics wyeliminowano wszystkie zmienne wpływające na proces wywoływania (temperaturę, pH, przewodność itd.). Sam system natomiast oferuje bardzo długie okresy międzykonserwacyjne (płukanie tanków jest konieczne dopiero po obróbce 7000 m2 płyt). W połączeniu z bardzo niskim zużyciem roztworu czyszcząco-gumującego oraz niemal całkowitym (sięgającym 95 proc.) wyeliminowaniem wody oznacza to wysoką przyjazność dla środowiska naturalnego.
Niezrównany kontrast obrazu i znakomita odporność na światło dzienne to kolejne zalety płyty Azura TU – mówił Guy Desmet. – Zabezpieczone roztworem gumującym aluminium znakomicie sprawdza się w procesie drukowania, zapewniając odpowiednią stabilność procesu, utrzymując właściwy balans farba-woda i eliminując ryzyko związane z ewentualnym powtórnym wykonaniem form. Stosowanie płyt Azura TU nie wymaga żadnych dodatkowych czynności związanych z przygotowaniem maszyny do drukowania. Co więcej, zapewniają one niższe zużycie farby, jej szybsze utrwalanie oraz – za sprawą odpowiednio przygotowanego podłoża, z którego są wykonane – wymagają niewielkiej ilości środków zwilżających.
Drukarnie stosujące takie płyty nie są ograniczane w żadnym stopniu z tytułu stosowania różnych rodzajów farb, roztworów zwilżających, buforów czy konstrukcji samej maszyny – kontynuował Guy Desmet. – Mamy tu zatem do czynienia nie tylko z niezawodnym i stabilnym rozwiązaniem w pełni bezchemicznym i przyjaznym środowisku naturalnemu, ale też przyjaznym użytkownikowi.
Podczas konferencji prasowej poinformowano, że po zakończonych sukcesem testach beta płyty Azura TU właśnie trafiają do sprzedaży rynkowej. Dziennikarze mieli okazję zapoznać się z wypowiedziami przedstawicieli drukarń, które jako pierwsze poznały korzyści wynikające z ich zastosowania. Jedną z nich jest holenderska firma Mediacenter, wcześniej korzystająca z konwencjonalnych płyt termoczułych. Reprezentujący drukarnię Steven Yntema i Peter de Weerdt mówili o nowych płytach Agfa Graphics w samych superlatywach: Dla nas największą zaletą płyt Azura TU jest ich proekologiczność. Dzięki temu bowiem nie potrzebujemy stosować żadnych środków chemicznych, a jedynie gumę. To zaś znacząco wpływa na redukcję zużycia wody. Dax Britton, szef działu prepress w brytyjskiej drukarni DG3, też nie kryje swojego entuzjazmu: Za sprawą Azura TU mamy do czynienia z prawdziwie bezchemiczną płytą, która niesie za sobą wiele korzyści środowiskowych, ale nie obniża w żaden sposób naszej wydajności. Przy ilości wykonywanych przez nas form drukowych był to kluczowy parametr. Z kolei Fabrice Gangloff, menedżer produkcji we francuskiej firmie OTT Imprimeries, podkreślał, z jaką łatwością realizowany jest proces czyszczenia płyty za pomocą roztworu gumowego.
Azura TU uzupełnia portfolio proekologicznych materiałów eksploatacyjnych Agfa Graphics, na które składają się obecnie płyty: Azura TS, Amigo TS oraz Azura Vi i N94-VCF.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Agfa Graphics