Projektowanie to więcej niż wytwarzanie
27 kwi 2018 10:05

„Projektujemy atramenty" – tak brzmi deklaracja firmy ARMOR Industrial Inks Lab, najnowszej jednostki biznesowej wydzielonej ze struktury grupy ARMOR. Jaka jest historia projektowania atramentu i czym różni się projektowanie od tworzenia atramentu? Jakie korzyści dla użytkowników końcowych wynikają z takiego podejścia produkcyjnego? Odpowiedzi na te i podobne pytania udzielą przedstawiciele firmy podczas zbliżających się targów FESPA.

Laboratorium The Industrial Inks Lab powstało w roku 2016 jako ewolucja działającego w Dortmundzie (Niemcy) centrum kompetencji inkjetowych – artech GmbH należącego wówczas do francuskiej grupy ARMOR. Misją Industrial Inks Lab jest projektowanie atramentów inkjetowych na bazie wody przeznaczonych do każdego rodzaju cyfrowego, przemysłowego druku atramentowego – mówi Lars Strzeletz, starszy menedżer ds. marketingu i dodaje: Firma ARMOR od początku XX wieku funkcjonuje na rynku druku i atramentów do druku inkjetowego. W tym czasie nauczyliśmy się, że standardowe podejście do produkcji nie jest wystarczające. Punkt widzenia producenta różni się od oczekiwań nabywców w kwestii możliwości zastosowań produktu finalnego, a atramenty wytwarzane standardowo nie zaspokajają wszystkich potrzeb odbiorców. Jest to szczególnie widoczne dzisiaj, gdy technologia inkjetowa staje się kluczowa w przypadku stale rosnącej liczby zastosowań druku cyfrowego. W tych realiach praktycznie niemożliwe jest posiadanie standardowego, a jednocześnie zadowalającego produktu przeznaczonego dla wszystkich aplikacji. Kiedy rozmawialiśmy z przedstawicielami drukarń na komercyjnym rynku druku atramentowego, zrozumieliśmy, jak trudno jest przedsiębiorcom uzyskać zestaw atramentów dostosowany do ich konkretnych, unikalnych potrzeb. Atramenty ograniczone do standardowych wersji zapewniają wydajność, którą producent uważa za „dobrą” i która jest powszechnie dostępna dla każdej drukarni. Jednak aby uzyskać najlepsze wyniki drukowania i tym samym móc wyróżniać się najwyższą jakością druku, niezbędne jest użycie atramentu, który zapewni dokładnie taką wydajność, jakiej potrzebuje przedsiębiorca, ale realizowaną w ramach indywidualnego scenariusza drukowania. W przeciwnym razie produkt finalny zawsze będzie ograniczony możliwościami atramentu i tym samym wyniki drukowania pozostaną w tyle za tym, co jest rzeczywiście możliwe – wyjaśnia Lars Strzeletz i kontynuuje: W interesie dużych producentów atramentu leży realizacja jak najwyższego obrotu i wolumenu produkcyjnego. Taka koncepcja nie idzie w parze z indywidualnym podejściem i zapotrzebowaniem na atrament dopasowany do każdej wymagającej maszyny drukującej. Reagowanie na pojedyncze zamówienia i specyfikacje staje się więc wyzwaniem. Niestety masowa produkcja atramentów jest realizowana w odwrotnej kolejności niż dyktują to potrzeby rynku. Chemicy w laboratoriach określają wydajność, której potrzebują drukarze, podczas gdy w rzeczywistości wyprodukowanie zestawu atramentów satysfakcjonującego dla danego urządzenia wymaga głębokiego zrozumienia, co dokładnie zamierzamy osiągnąć. 

Jak więc robi to ARMOR Industrial Inks Lab? Przed wyprodukowaniem atramentów bardzo dokładnie przyglądamy się aplikacji, podłożu, warunkom drukowania, maszynie drukarskiej i wielu innym czynnikom wpływającym na jakość druku. Uważnie słuchamy naszych klientów, aby zrozumieć ich potrzeby i ich wizję wydajności atramentu. Dzięki zrozumieniu tych wymagań możemy wrócić do naszego laboratorium i zacząć przekształcać pomysł klienta w indywidualną specyfikację produkcyjną dla naszego produktu. Dopiero mając tę wiedzę – zarówno praktyczną, jak i teoretyczną – rozpoczynamy proces projektowania, które jest etapem kluczowym, niezbędnym do tego, by produkt końcowy spełnił wymagania rynku.

Jaka korzyść wynika z indywidualnej kreacji atramentu w porównaniu z produkowanymi seryjnie tuszami? Zaletą kreacji atramentów, które tworzymy dla naszych klientów, jest doskonała wydajność zestawów w ramach poszczególnych zastosowań drukowania. Dobry przykład to projekt atramentu, który wykonaliśmy dla wiodącej niemieckiej firmy medialnej. Klient zamówił jednoprzebiegową drukarkę atramentową z docelową prędkością 150 m/min. Atrament musi niezawodnie pracować w środowisku produkcyjnym 24/7 i być kompatybilny z różnymi typami papieru. Firma ARMOR Industrial Inks Lab zaprojektowała w ścisłej współpracy z producentem maszyny atrament przystosowany do najszybszej dostępnej głowicy drukującej. Produkt spełnia oczekiwania klienta w zakresie jakości, niezawodności, zgodności podłoża, czasu suszenia i wytrzymałości. Ten przykład demonstruje chęci, a zarazem możliwości zaprojektowania atramentu do drukarek atramentowych precyzyjnie zaspokajającego potrzeby klienta – podkreśla Lars Strzeletz.

ARMOR Industrial Inks Lab posiada zakład produkcyjny w Prudniku. Własna, w pełni zautomatyzowana, zgodna z certyfikatami i normami ISO fabryka pozwala kontrolować cały proces wytwarzania atramentu. Dalszych informacji na temat projektowania atramentów będzie można zasięgnąć rozmawiając ze specjalistami firmy ARMOR podczas zbliżających się targów FESPA.

Na podstawie informacji firmy ARMOR Industrial Inks Lab opracowała BZ