Od kilkudziesięciu lat, gdy w ramach automatyzacji handlu w sklepach pojawiły się czytniki kodów kreskowych, rozpoczęła się i do dziś dynamicznie rozwija „złota era” drukarek etykiet zawierających elementy cyfrowej identyfikacji.
Początkowo oznaczenia drukowane były metodami tradycyjnymi (offset) w dużych nakładach lub na drukarkach igłowych. W miarę rozwoju druku cyfrowego możliwe stało się wprowadzenie stosunkowo niewielkiego sprzętu pozwalającego na druk krótszych serii na monochromatycznych urządzeniach termotransferowych. Jednak to rozwój atramentowego druku cyfrowego przez firmę Epson pozwolił na stworzenie niewielkich, a wydajnych urządzeń pozwalających na błyskawiczny druk krótkich, zindywidualizowanych serii kolorowych etykiet w przystępnej cenie.
Seria ColorWorks – kompleksowe rozwiązanie
Na polskim rynku od lat świetnie sprawdzają się modele ColorWorks C3500 i C7500, do których niedawno dołączyły urządzenia ColorWorks C6000Ae/Pe (o szerokości 4”) oraz większe, 8-calowe ColorWorks C6500Ae/Pe. Doskonale wypełniają one lukę pomiędzy rozwiązaniami najtańszymi o niewielkich prędkościach a kosztowną ofertą typowo produkcyjną. Ich wyróżnikiem jest wbudowana gilotyna (wersja Ae) lub separator (Pe), który wstępnie oddziela od podłoża wydrukowaną etykietę i wysuwa gotową do przyklejenia, czekając z wydrukiem kolejnej na jej odebranie. Ta funkcja radykalnie zwiększa szybkość i ergonomię pracy wszędzie tam, gdzie liczy się czas. Istotną przewagą dla klienta jest również oszczędność, wynikająca nie tylko z samej ekonomii druku, ale także z wysokich prędkości pracy, zmniejszenia przestojów, prostoty obsługi oraz integracji z systemami produkcji i druku – nowe modele serii Color-Works obsługują praktycznie wszystkie spotykane na rynku standardy.
We wszystkich drukarkach etykiet z rodziny Epson ColorWorks znajdziemy sprawdzone w rozwiązaniach wielkoformatowych głowice Precision Core, od podstaw opracowane i wdrożone przez firmę Epson. Wykorzystują one technologię piezoelektryczną, eliminującą podgrzewanie tuszu w głowicy urządzenia, dlatego – inaczej niż w technologii konkurencyjnej – moduły te nie są kolejnym elementem eksploatacyjnym, lecz „sercem” sprzętu, którego żywotność przewidziana jest na cały okres życia produktu. Dodatkowo wysoka jakość (rozdzielczość 1200×1200 dpi) i trwałość wynikająca ze stosowania tuszów pigmentowych (poza świetną jakością zapewniają też odporność na wilgoć oraz promienie UV) pozwalają im skutecznie konkurować z etykietami drukowanymi w wysokich nakładach.
Modele z serii ColorWorks C6000, C6500, C7500, C3500 stanowią także doskonałą propozycję dla użytkowników, którzy chcą drukować etykiety zgodne z najnowszymi normami GHS (Globally Harmonised System) dotyczącymi oznaczeń chemicznych. Wszystkie modele z serii są łatwe do zintegrowania. Zapewniają bezpośrednią obsługę protokołu SAP, język ESC Label oraz sterowniki dla Windows, Linux oraz Mac.
Coraz więcej zastosowań
Warto jednak zaznaczyć, że poza sprzedażą etykiety są dziś coraz częściej wykorzystywane także w innych branżach. Wymienić tu warto choćby: ochronę zdrowia, logistykę, katering, hotelarstwo i eventy, sektor chemiczny czy linie produkcyjno-sortownicze pracujące w trybie „wydrukuj i naklej”.
I tak w sektorze medycznym szybki nadruk oznaczeń sprawdza się m.in. w postaci opasek identyfikujących dla pacjentów, nadruki stosowane są też w systemach kolejkowych oraz w pracy laboratoryjnej.
Podobnie w kateringu obowiązujące przepisy nakazują na każdym produkcie wyróżnienie alergenów – obecnie poprzez ich czytelne wyróżnienie w tekście, jednak już wkrótce obowiązkowa będzie także sygnalizacja poprzez ich oznaczanie przypisanym kolorem. Przykłady można mnożyć, ale jedno jest pewne: spersonalizowany druk w kolorze jest dziś bardzo przydatny, zaś lada dzień stanie się koniecznością.
Atuty serii Epson ColorWorks:
– Obsługa różnych nośników
– Zwarta budowa – prosty, nierzucający się w oczy wygląd oraz obsługa za pomocą przedniego panelu
– Dostępne wersje z czarnym matowym tuszem – zarówno dla modeli CW-C6500Ae, jak i CW-C6500Pe oraz C7500
– Proste oprogramowanie konfiguracyjne
– Użyteczne narzędzia sieciowe
Opracowano na podstawie materiałów firmy Epson