Przedsmak nowości
6 gru 2016 14:52
Na targach Ipex 2010 firma Heidelberg zaskoczy zwiedzających jeszcze jedną nowością. W zajmowanej przez nią hali, oprócz kilku zapowiadanych wcześniej urządzeń (zapowiedź producenta na Ipex ukazała się w marcowym numerze „Poligrafiki”), wystawi ona także maszynę Speedmaster CX 102. Będzie to jej światowa premiera.
Speedmaster CX 102 to maszyna przeznaczona do przemysłowego druku offsetowego, zwłaszcza dla firm z sektora druku komercyjnego i opakowań, które drukują w formacie 70x100 cm. Prędkość produkcyjna tego urządzenia wynosi do 16,5 tys. ark./h. Jak zapowiada producent, zamówienia na Speedmastera CX 102 będą przyjmowane już od pierwszego dnia trwania imprezy.
Premierowa maszyna wyposażona została w rozwiązania zastosowane w modelu Speed-master XL 105. W połączeniu ze znanymi technologiami, jak np. w pełni automatycznym wykładaniem Preset Plus czy dynamicznym złamywaniem arkuszy, do nowego modelu zostały dodane także inne funkcje, m.in. system łapek dla cylindrów dociskowych i przekazujących oraz system łożyskowania łapek dla cylindrów dociskowych i przekazujących, które wcześniej zarezerwowane były wyłącznie dla platformy XL. Wzmocniona została również konstrukcja zespołów drukujących. Ma to zapewnić płynną produkcję przy maksymalnej prędkości i eliminację uciążliwych drgań.
Wraz z wprowadzeniem na rynek Speedmastera XL 105 ustanowiliśmy całkowicie nową klasę w zakresie wydajności. Maszyny Speedmaster SM 102 i CD 102 czerpały korzyści z osiągnięć modeli XL. Dzięki wielu innowacjom i swojej maksymalnej prędkości Speedmaster CX 102 jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy są pod wrażeniem technologii zastosowanych w modelach XL i pragną połączyć je z korzyściami platformy CD 102. Urządzenia Speedmaster CD 102, CX 102 i XL 105 pozwalają użytkownikom zwiększyć udziały rynkowe w skali całego globu i oferować klientom optymalną kombinację ceny i jakości – tłumaczy Stephan Plenz, członek zarządu firmy Heidelberg i odpowiedzialny za ten sektor maszyn.
Wszechstronna i elastyczna
Jak zapewnia producent, nowa maszyna Speedmaster CX 102 zaskakuje wysoką wydajnością oraz uniwersalnością. Może ona obsługiwać zarówno cienkie i delikatne papiery, sztywną tekturę, jak i szeroki wachlarz tworzyw sztucznych. Modułowy design urządzenia pozwala z kolei na dowolną konfigurację, zgodną z aktualnymi potrzebami użytkowników. Nowy model Speedmastera odpowiada różnym wymaganiom – od konwencjonalnych prostych maszyn do konfiguracji „Duo”, gdzie zespół lakierujący znajduje się przed offsetowym. Niezależnie też od tego, czy użytkownik optuje za procesami UV, połączeniem procesów tradycyjnych i farb UV czy maszynami wyposażonymi w technologię dual-coating (podwójne lakierowanie), nowe rozwiązanie firmy Heidelberg oferuje szeroką gamę możliwości obróbki na maszynie aż po stosowanie foliowania na zimno dzięki modułowi FoilStar.
Z myślą o przyszłości
Stała, wysoka prędkość produkcyjna opłaca się tylko wtedy, gdy towarzyszą jej inne efektywnie wykonane procesy, np. krótki czas narządu. Dlatego model CX 102 łatwo może być zintegrowany z systemem workflow Prinect, co – jak zapewnia producent – wpływa na zwiększenie automatyzacji procesów. Kontrola maszyny odbywa się za pośrednictwem Prinect Press Center i Intellistart. Podobnie jak w przypadku serii XL 105, komunikacja ze wszystkimi częściami maszyn i urządzeniami pomocniczymi możliwa jest dzięki systemowi kontroli Sheetfed Control. Prinect Inpress Control, spektrofotometryczny system pomiarowy inline, jest kluczowy, jeśli chodzi o znaczne skracanie czasu narządu maszyny.
Co ze środowiskiem?
Jedynie kompleksowe podejście może zapewnić ochronę środowiska naturalnego. Firma Heidelberg wskazuje, że kluczowymi cechami maszyny Speedmaster CX 102 są mniejsze zużycie energii, materiałów oraz emisja mniejszej ilości związków do atmosfery. Nowa maszyna jest też odpowiednia do druku bezalkoholowego oraz ze zmniejszoną ilością alkoholu. Dodatkowo, system Prinect Inpress Control redukuje ilość odpadów średnio o 100-150 arkuszy na jedno zlecenie oraz obniża znacząco poziom emisji dwutlenku węgla.
Na podstawie informacji firmy Heidelberg opracowała DA