Podczas zakończonych niedawno targów druku przemysłowego InPrint firma Roland DG zaprezentowała nową drukarkę UV LED VersaUV z serii S. Szczególną uwagę odwiedzających zwracały możliwości drukowania bezpośrednio na piłce nożnej, wyeksponowanej na stoisku firmowym.
Specjalna aplikacja miała na celu wizualne zademonstrowanie zdolności drukarki i zobrazowanie zadruku bezpośredniego obiektów uznawanych dotychczas za zbyt skomplikowane do spersonalizowania.
Oparta na sprawdzonych systemach druku cyfrowego Roland DG UV LED, seria VersaUV S została zbudowana na zasadzie koncepcji modułowej. Urządzenia mogą być skonfigurowane w zakresie szerokości i długości na platformie płaskiej lub w ramach systemu, gotowego do bezpośredniego drukowania na sztywnych obiektach dowolnej długości. Rozwiązanie pozwala na korzystanie z siedmiu wstępnie skonfigurowanych systemów, zdolnych do zadrukowywania obiektów w rozmiarach do 200 mm wysokości i 100 kg/m2 wagi.
Dzięki modułowości nowa propozycja firmy Roland okazała się szczególnie interesująca dla użytkowników przemysłowych, poszukujących rozwiązań, które muszą odpowiadać złożonym i unikalnym wymaganiom drukowania. Zakres potencjalnych zastosowań urządzeń z serii VersaUV S jest szeroki i oferuje niespotykane wcześniej możliwości drukowania na sztywnych lub giętkich, grubych lub cienkich, ciężkich lub lekkich i wrażliwych materiałach. Praktycznie każdy rodzaj podłoża może być skutecznie zadrukowany za pomocą tej serii – zaczynając od bezpośredniego nadruku na felgach ze stopów lekkich, aż po delikatne obiekty, które są niekompatybilne ze standardową maszyną rolową.
Funkcja odwróconej próżni wykorzystana w urządzeniach serii S ułatwia pozycjonowanie i ustawianie ciężkich lub trudnych do manipulacji przedmiotów, a po skonfigurowaniu rolka jest ciągnięta przez taśmę próżniową, dzięki czemu nie ma rolek dociskowych mogących uszkodzić powierzchnię miękkiego lub wrażliwego materiału.
Dzięki systemowi tak różnorodnemu jak seria S zakres zastosowań produkcyjnych znacznie się poszerza. Przykładowo, użytkownik może drukować spersonalizowane etui na telefony w nakładzie tysięcy sztuk na raz, przy czym każde etui ma inny projekt graficzny. Jest to możliwe za sprawą oprogramowania RIP do zmiennych danych napędzającego sprzęt do druku cyfrowego tego producenta.
Wykorzystując atrament UV Gloss urządzenie z serii VersaUV S może również drukować specjalne efekty 3D. W celu uzyskania innowacyjnych efektów wizualnych nanoszone są kolejne warstwy atramentu tworzące tłoczenia i tekstury na przykład na wysokiej klasy panelach, etykietach, kalkomaniach, a nawet efekty skóry krokodyla drukowane bezpośrednio na smartfonie.
Zdaniem przedstawicieli firmy Roland nowe rozwiązanie prezentowane podczas targów imponuje wszechstronnością, co szczególnie pozwoli mu znaleźć powszechne zastosowanie w wymagającym środowisku druku przemysłowego.
Artykuł sponsorowany
www.rolanddg.eu