Nie tak wiele lat temu na rynku poligraficznym wielki format był jeszcze w fazie eksperymentalnej i nie mógł być traktowany jako poważny kandydat do zastosowań komercyjnych. Od tego czasu rozwój technologiczny postępował szybko, aż do momentu, w którym druk cyfrowy stał się preferowaną technologią dla wielu zastosowań graficznych w branży materiałów ekspozycyjnych.
Niezawodności w budowie maszyn towarzyszy ciągła ewolucja głowic i atramentów, w wyniku czego powstają platformy, które są w stanie wytwarzać powtarzalne wyniki zgodne z oczekiwaniami. Trudno w dzisiejszych czasach znaleźć firmę drukującą zlecenia w dużym formacie, która nie posiada rozwiązań inkjetowych w swoim parku maszynowym.
Chociaż nastąpił znaczący wzrost instalacji systemów druku cyfrowego wśród producentów materiałów POS, firm sitodrukowych, twórców oznakowań i coraz większej części sektora offsetowego, nie oznacza to całkowitego upadku metod produkcji analogowych dla tych odbiorców. Tam, gdzie wielki format się sprawdza, wzbogacony o postępy poczynione w oprogramowaniu i dostępnych materiałach, wnoszona jest obietnica wszechstronności i elastyczności dla wszystkich gałęzi przemysłu. Rewolucja cyfrowa otworzyła drzwi do małych nakładów, zleceń jednorazowych, wersjonowania i zmiennych danych.
Do tego można dodać jeszcze korzyści dla środowiska w procesie, który nie korzysta z tradycyjnej chemii, plus redukcję odpadów i zalety możliwości realizacji zamówień „on-demand” z dostawą na czas do przedstawicieli marek i klientów końcowych.
Praktyczne korzyści z produkcji cyfrowej
Z praktycznego punktu widzenia inkjetowa produkcja wielkoformatowa niesie za sobą zalety takie jak: krótszy czas realizacji, lepsze środowisko operacyjne, łatwiejsza logistyka i wydajniejszy przepływ pracy. Do tego możemy również dołożyć względy ekonomiczne i ograniczenie powierzchni magazynowej, co pomaga procesom inkjetowym wysunąć się na pierwszy plan.
W związku z tym w ciągu ostatnich dwóch dekad nastąpiła znacząca zmiana w sposobie, w jaki są produkowane aplikacje wchodzące w zakres kompetencji wielkoformatowych.
Przeniosło to cyfrowe maszyny drukujące, zazwyczaj o szerokości zadruku od 1 do 5 m będące urządzeniami specjalistycznymi, na główny rynek. W tym okresie producenci byli świadkami metamorfozy wymagań klientów, a urządzenia drukujące stawały się coraz bardziej zróżnicowane i eklektyczne w wielu środowiskach.
Rynki niszowe i specjalistyczne
Podczas gdy wzrost wielkoformatowego druku nadal trwa, można zauważyć, że użytkownicy maszyn nie tylko odpowiadają na
konwencjonalne potrzeby rynku, ale również wchodzą w nowe specjalistyczne obszary niszowe, gdzie technologia cyfrowa jest w stanie realizować zadania, które dawniej były niewykonalne. Możliwość eksperymentowania z drukiem inkjetowym i różnymi materiałami jest łatwiejsza ze względu na szybki narząd i zmianę prac, prostsze procesy prepress i rentowność produkcji jednorazowych lub małych nakładów.
Dodatkowo dostawcy usług druku stoją w obliczu wyzwania nie tylko konkurencji generowanej przez ich odpowiedniki handlujące w tym samym segmencie rynku, ale także przez nowych inwestorów w technologii cyfrowej.
Niemniej wzrost popytu na wielkoformatowe urządzenia produkcyjne w technologii inkjetowej trwa, w całym spektrum cyfrowych powodów napędzany przez pragnienie lepszej jakości, większej przepustowości oraz potrzebę niezawodności.
Szybkość kontra wszechstronność
Czy prędkość jest najważniejsza dla dzisiejszych użytkowników drukarek wielkoformatowych? Odpowiedź na to pytanie zależy od modelu biznesowego i rodzaju zapotrzebowania. Wszechstronność jest nadal kluczem do korzystnej przepustowości w druku inkjetowym, a dywersyfikacja często okazuje się kluczowym czynnikiem, który zwiększa marże i rentowność. Zatem efektywny przepływ pracy jest tak samo ważny jak przepustowość danego urządzenia drukującego, a inwestycja musi być skalkulowana wobec oczekiwanych dziennych nakładów, różnorodności i zmienności pracy.
Wielu klientów używa naszych drukarek do produkcji szerokiej gamy produktów na wielu podłożach, aby zaspokoić potrzeby swoich klientów i zmaksymalizować zwrot z inwestycji. Jedna drukarka może być wykorzystywana do produkcji graficznych elementów reklamowych POS, banerów typu „pop-up”, samoprzylepnych naklejek i etykiet ściennych, zewnętrznych materiałów ekspozycyjnych i aplikacji samochodowych – mówi Richard Barrow, senior product manager, LFP signage w Epson Europe.
Mike Horsten, dyrektor generalny marketingu dla obszaru EMEA w Mimaki, dodaje: Uważam, że różnorodność w ofercie jest kluczem do sukcesu. W przeważającej części jeden typ produkcji w firmach drukujących już nie istnieje. Oferowanie zróżnicowanych serii produktów drukarskich kształtuje system kompleksowej obsługi, który staje się rzeczywistością.
Elastyczność jest zależna nie tylko od kreatywności producenta materiałów ekspozycyjnych czy oznakowań. Jest wspierana przez technologie, które zostały opracowane, aby zminimalizować czas przestojów podczas zmian prac i zdolności do wytwarzania aplikacji, które są trafione już za pierwszym razem. Każda zmarnowana minuta, podczas gdy maszyna przebywa w stanie jałowym, ma wpływ na ogólną rentowność firmy, a obecne udoskonalenia urządzeń z pewnością respektują te zasady, jeśli chodzi o funkcjonalność i wydajność.
Zalety automatyzacji procesu produkcyjnego
Postępy nie leżą tylko w projektowaniu i budowie mechanizmu drukującego; coraz większe znaczenie mają korzyści z efektywnego obiegu „end-to-end” wraz z integracją innych usług, jak usprawnione procesy wykończeniowe czy zgodność z formatami MIS/ERP i JDF.
Ken Hanulec, wiceprezes EFI Inkjet Solutions, potwierdza: Jest to dość oczywiste, aby obliczyć, o ile firma może zwiększyć swoją wydajność i zyski drukując więcej zleceń na szerszej, szybszej drukarce. Ale firmy zbyt łatwo przeoczają sposoby, dzięki którym mogą również uzyskać lepsze wyniki z lepszym workflow. Jest to z pewnością obszar na uzyskanie przewagi konkurencyjnej, który musi zostać rozpoznany.
Jeśli posiadasz dużą drukarnię z wieloma drukarkami, przepływ pracy ma zasadnicze znaczenie dla przetrwania. Bez dobrego systemu MIS lub zautomatyzowanego workflow nakład pracy zabije każdą spółkę w dłuższej perspektywie. Z drugiej strony, wymagania dla doskonałego przepływu pracy nie są aż tak ważne, jeśli jesteś małą firmą i znasz całą swoją bazę klientów – wyjaśnia Mike Horsten.
Z urządzeniami wielkoformatowymi, drukującymi na wszystkich poziomach i zapewniającymi oczekiwane produkty w stale rosnącej gamie zastosowań końcowych, wydajność nabiera większego znaczenia.
Nasze wsparcie dla systemu produkcyjnego jest siłą napędową efektywności naszych drukarek – podkreśla Barrow. – Ściśle współpracujemy z naszymi partnerami, aby zapewnić, że oprogramowanie workflow oraz interfejs drukarki są bardzo wydajne.
Doskonały efekt przy pierwszym podejściu
Paul Adriaensen z firmy Agfa podkreśla znaczenie dobrego przepływu pracy w dzisiejszych operacjach drukowania: Dobra przepustowość oznacza, że produkty będą wykonane poprawnie za pierwszym razem i za każdym razem, zlecenie po zleceniu. Work-flow automatyzuje wprowadzanie i przetwarzanie danych, zarządzanie kolorami, narząd maszyny drukującej i procesu wykańczania w celu uniknięcia opóźnień w trakcie całego procesu produkcyjnego.
Dzisiejsi użytkownicy drukarek wielkoformatowych mogą pochodzić z różnych środowisk. Wspólną cechą wszystkich jest, że każde zlecenie powinno gwarantować jakość realizacji wymaganego produktu, akceptowalną cenę i dostarczenie zamówienia na czas.
Mike Horsten kontynuuje: Nadal istnieją firmy, które nie obliczają całego kosztu procesu produkcyjnego przed dodaniem marży. Jeśli udałoby się im przyjrzeć całej strukturze kosztów ich działalności, mieliby szansę poznać faktyczny zysk z wykonywanej pracy.
Wzrost w segmencie szerokiego formatu zależy od wielu kryteriów, w oparciu o technologie maszynowe i niezawodność, koszty użytkowania, dywersyfikację typu aplikacji i równoważenie rozbieżności w nakładach i produkcji jednorazowej. Ale elastyczność urządzenia okazuje się być kluczowym czynnikiem w przyszłych inwestycjach, tam, gdzie mniejsza ilość mechanizmów drukujących może wytwarzać odpowiednie wolumeny w szerokiej gamie materiałów i rodzajów aplikacji.
Różnorodność jest jednym z powodów decydujących o tym, że klienci cenią sobie nasze hybrydowe plotery drukujące z roli na rolę z płaskim łożem. Wielu naszych klientów musi być w stanie drukować tak wiele różnych rodzajów prac, jak to tylko możliwe, od displayów wykonywanych na tekturze falistej po tradycyjne banery (…) – mówi Ken Hanulec, wiceprezes Inkjet Solutions EFI.
Od targów drupa 2012 rozwój inkjetu trwa nadal wraz z zapowiedzią nowych atramentów i szybszych maszyn, posiadających zautomatyzowane systemy podawania zadrukowywanego podłoża, usprawnioną opcję „print-to-cut” czy zaawansowane utwardzanie diodami LED. Wśród nowych rozwiązań są wodne atramenty utwardzane promieniami UV, atramenty lateksowe i nadal stosowane atramenty wodne, solwentowe oraz utwardzane promieniami UV, które w dalszym ciągu są wszędzie stosowane.
Na podstawie atykułu Sophie Matthews-Paul „Large format” opracowała AP