Rozwój drukarni Eplomby.pl napędzany cyfrową maszyną z serii AccurioLabel
18 paź 2024 11:07

Firma Eplomby.pl z Bytomia od wielu lat jest producentem plomb gwarancyjnych (tzw. stickerów) oraz etykiet produktowych przeznaczonych dla różnych gałęzi przemysłu. W firmowej ofercie znaleźć można etykiety papierowe, samoprzylepne oraz foliowe zadrukowane na maszynach fleksograficznych, a także kombinacją druku flekso i termotransferu. Znaczącym kamieniem milowym w rozwoju spółki stał się jednak ubiegłoroczny zakup maszyny do kolorowego druku tonerowego Konica Minolta AccurioLabel 230. Drogę do rozwoju firmy na niełatwym rynku etykiet oraz początki działalności przybliżamy Państwu w niniejszej publikacji.

Początki firmy Eplomby.pl przypadają na 2011 r. Nazwa firmy założonej przez Rafała Nowackiego nawiązuje do pierwszego z oferowanych przez nią produktów, plomb gwarancyjnych. Dwa lata później do założyciela dołączył Sebastian Bury, a firma przybrała formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i w tym układzie właścicielskim (z dwoma prezesami) funkcjonuje do dzisiaj. Plomby gwarancyjne to produkty o szerokim zastosowaniu, w formie foliowych naklejek zabezpieczających maszyny przed niepożądaną ingerencją (np. w urządzenia elektroniczne na okresie gwarancyjnym), ale również przesyłki i listy o poufnym charakterze.

Wykorzystane do ich produkcji kruche podłoża foliowe oraz mocne kleje mogą mieć różne kształty, kolory, nadruki (np. holograficzne), co z jednej strony uniemożliwia ich podrobienie, z drugiej zaś może mieć dodatkową wartość marketingową. Firma Eplomby.pl współpracuje z czołowymi dostawcami surowców do produkcji etykiet, dzięki czemu jest w stanie dobrać optymalne rozwiązania do indywidualnych potrzeb: plomby foliowe typu VOID, plomby z akrylitu, plomby PVC kruszące lub plomby RZW rozwarstwiające się.

Jeden filar firmy nie wystarczy

Stickery to rozwiązanie bardzo cenione przez producentów wartościowych artykułów segmentu premium, ale raczej niewystarczające do utrzymania się firmy poligraficznej na rynku. Wystarczy powiedzieć, że duża sieć sklepów AGD zużywa w jednym kwartale przeciętnie 10 tys. plomb gwarancyjnych o wartości kilku tysięcy złotych – mówi Sebastian Bury. Niezależnie od liczby obsługiwanych odbiorców to za mało do opłacalnego funkcjonowania dostawcy etykiet gwarancyjnych. Dlatego stabilność zapewniają spółce dwa dodatkowe filary działalności: po pierwsze, produkcja standardowych etykiet produktowych (czystych i zadrukowanych w technologiach fleksograficznej i cyfrowej), po drugie, sprzedaż nowych i używanych drukarek termotransferowych firmy Zebra (jako autoryzowany serwis) oraz skanerów i terminali Motorola i Datalogic.

Posiadamy wykwalifikowaną kadrę z wieloletnim stażem pracy w obszarze automatycznej identyfikacji, która doradzi klientom wybór najodpowiedniejszych produktów i zainstaluje je na miejscu lub zdalnie. Świadczymy również usługi serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego – podkreśla Sebastian Bury.

Od momentu powstania firmy jej właściciele inwestują w nowoczesny park maszynowy do druku, sztancowania, uszlachetniania i konfekcjonowania etykiet. Dzięki temu dzisiaj mogą oferować odbiorcom etykiety papierowe i foliowe czyste lub zadrukowane na własnych maszynach fleksograficznych i termotransferowych.

Kolorowy strzał w dziesiątkę

Ostatnie lata, a zwłaszcza okres pandemii, unaoczniły nam, jak ważne dla działalności firmy jest zwiększenie udziału kolorowych etykiet w portfolio firmy – mówi Sebastian Bury. Wzmożony popyt na etykiety i opakowania – konsekwencja pandemii COVID-19 – utrzymuje się do dzisiaj. Dlatego właściciele firmy Eplomby. pl podjęli w ubiegłym roku decyzję o zakupie nowej maszyny drukującej. Wybór padł na technologię tonerową. Cyfrową, bo w porównaniu z flekso i urządzeniami do wykańczania po druku zajmuje kilka razy mniej miejsca, co przy naszej ciągle jeszcze ograniczonej przestrzeni w zakładzie miało niebagatelne znaczenie, w dodatku jest ona znacznie bardziej wszechstronna, pozwalając w ciągu kilku godzin przygotować i wyprodukować nakłady krótsze lub dłuższe, z wycinaniem w linii. Tonerową, ponieważ jest prostsza w utrzymaniu i nie wykorzystuje łatwo wysychających i zatykających głowice drukujące atramentów – wyjaśnia prezes firmy.

Inwestycje w technologię mają znaczenie

Po dokładnym przeglądzie rynkowej oferty i testach w zaprzyjaźnionych drukarniach wybór padł na rozwiązanie Konica Minolta do druku z roli na rolę, spełniające oczekiwania właścicieli i przy okazji najbardziej konkurencyjne pod względem ceny zakupu i serwisowania.

AccurioLabel 230 to maszyna kompaktowa, szybka w konfiguracji i obsłudze, niewymagająca znajomości zaawansowanych technik drukarskich, generująca mniej odpadów, a jednocześnie zapewniająca 23,4 m/min (w przypadku większości papierów i folii, m.in. PP i PET) i rozdzielczość 1200 dpi. Wybierając pierwszą maszynę pełnokolorową, kierowaliśmy się łatwością użycia, rozmiarami, możliwościami druku i przede wszystkim jakością, która jest bardzo wysoka – i to mimo stosunkowo niskich wymagań odnośnie do zadrukowanych substratów i dodatkowego osprzętu. Na pewno jednym z ważniejszych elementów była opieka serwisowa Konica Minolta, gwarantująca, że nie zaskoczą nas żadne nieprzewidywane koszty związane z eksploatacją maszyny – podkreśla Sebastian Bury.

Nie bez znaczenia była również możliwość obsługi podłoży z poddrukiem (np. transparentnych etykiet z bielą podkładową) zrealizowanym wcześniej w technologii konwencjonalnej oraz wysoka dokładność pasowania.

Zakupowi AccurioLabel 230 towarzyszyła inwestycja w maszynę do wycinania i uszlachetniania etykiet wyprodukowanych w technologii tonerowej. Dzięki obu urządzeniom jesteśmy w stanie drukować i konfekcjonować etykiety zarówno na materiałach zabezpieczających, jak i etykietach produktowych. Co najważniejsze, inwestycja zaczyna się nam zwracać w miarę jak rośnie zainteresowanie klientów naszą ofertą. Po kilku miesiącach od instalacji zatrudniliśmy pracownika do obsługi druku tonerowego, który codziennie wykonuje zlecenia na nowej maszynie. Połączenie nowoczesnych maszyn, fachowej kadry i sprawnej obsługi to niezbędne warunki sukcesu na dzisiejszym rynku – mówi Sebastian Bury.

Właściciele bytomskiej spółki doskonale zdają sobie z tego sprawę. Dowodem jest zakup nowoczesnej maszyny Konica Minolta wraz z urządzeniami peryferyjnymi, zatrudnianie 30-osobowego zespołu specjalistów – drukarzy, grafików, handlowców i serwisantów oraz świadczenie profesjonalnego serwisu dla klientów. W niedługiej perspektywie planują rozbudowę zakładu w celu pozyskania dodatkowej przestrzeni produkcyjnej i magazynowej, dokupienie nowych maszyn (w tym fleksograficznej) i wzrost zatrudnienia, by jeszcze mocniej zdyskontować dotychczasowe sukcesy.