wiatowe spotkanie drukarzy, jakim jest drupa, to również idealne miejsce dla oceny rozwoju różnych technik drukowania. Była to również wietna okazja dla Europejskiego Stowarzyszenia Wklęsłodrukarzy (ERA) do dokonania bilansu rynku europejskiego w tej dziedzinie.
Według stowarzyszenia ERA, które ma siedzibę w Monachium i zrzesza 130 członków (drukarzy, dostawców maszyn i materiałów, wydawców prasy i katalogów), wartoć obrotów na rynku wklęsłodruku w Europie wynosi ponad 8 miliardów euro. W branży tej zatrudnionych jest ok. 20 000 pracowników. Najwięcej maszyn wklęsłodrukowych Đ 95 Đ pracuje w Niemczech, 36 we Włoszech, 23 we Francji i 20 w Holandii.
Periodyki i katalogi drukowane technikš wklęsłodruku to aż 5,5 mln ton druków rocznie, z czego 50% przeznaczonych jest na rynek niemiecki (gazety stanowiš jedynie 7 mln ton).
Na rynku wydawniczym potencjał prac, które mogš być wykonywane tš technikš, jest zróżnicowany: od 2,66 mln ton rocznie w Niemczech do 23 tys. ton w Danii. Na drugim miejscu plasujš się Włochy: 888 tys. ton, dalej kolejno: Francja (599 tys. ton), Holandia (432 tys. ton), W. Brytania (383 tys. ton) i Hiszpania (323 tys. ton).
Wród pięciu największych drukarń wklęsłodrukowych aż trzy to drukarnie niemieckie, w tym numer 1 w Europie Đ Arvato (Bertelsmann), numer 3 Đ Schlott Sebaldus/Broschek i numer 5 Đ Gruner. Numer 2 to Quebecor, a 4 Đ Polestar. W pierwszej dwunastce znajdujš się też: TSB, Springer, Bauer, Mondadori, Burda, Ilte oraz Roto Smeets. Łšcznie tych 12 drukarń ma ponad 80% udziału w europejskim rynku wydawniczym, a 5 czołowych reprezentuje 45,4% ogółu mocy produkcyjnych. Tę koncentrację wzmacnia jeszcze strategiczny alians utworzony przez koncerny Arvato, Gruner i Springer, które połšczyły swoje rodki i obecnie dysponujš 5 drukarniami o łšcznej zdolnoci produkcyjnej ponad 20% w skali europejskiej.
Podczas kiedy w Europie pracuje już więcej niż 21 superszerokich (do 3,50 m) maszyn, drukarnia Maul-Belser z Norymbergi zainwestowała w dwie rotacje KBA o szerokoci 4,32 m. Wartoć tej inwestycji wraz z niezbędnym oprzyrzšdowaniem to 55 mln euro w cišgu 3 lat. Polestar za włanie poinformował o zakupie trzeciej rotacji Cerutti (szerokoć 3,88 m), która zostanie zainstalowana w maju 2005 w drukarni tej brytyjskiej grupy w Greenfield. Warto także wspomnieć o ostatnich poważnych inwestycjach francuskiego przedsiębiorcy Jeana Lenglet, który w cišgu 2 lat stworzył Đ zaczynajšc dosłownie od zera Đ drukarnię wklęsłodrukowš i uruchomił w Caudry w północnej Francji dwie ăsuperszerokieÓ maszyny.
Wszystkie te inwestycje napawajš optymizmem Jamesa Sievera, sekretarza generalnego ERA, który deklaruje: Wierzymy w przyszłoć wklęsłodruku, ponieważ ta bardzo wydajna technika drukowania może łatwo konkurować z innymi technikami, w tym z offsetem, przede wszystkim dzięki jakoci, którš zapewnia, ale także dzięki jej zaletom zwišzanym z kosztami i ochronš rodowiska.
Tak więc przed wklęsłodrukiem rysuje się wietlana przyszłoć, zwišzana przede wszystkim z rozwojem w sektorze opakowań (gdzie wklęsłodruk ma 22% udziału w rynku), oraz z pojawieniem się 80 milionów potencjalnych użytkowników w krajach, które niedawno stały się nowymi członkami Unii Europejskiej.
Ale kraje takie jak Rosja, gdzie wklęsłodruk umacnia się w sektorze wydawnictw i gdzie wzrasta popyt na dobra konsumpcyjne, czy Turcja, Chiny i Indie także oferujš dobre możliwoci rozwoju Đ konkluduje James Siever.
Na podstawie ăCaractereÓ nr 599/2004 opracowała IZ