Technograph znany jest na rynku jako dostawca technologii do obróbki papierów, kartonów i folii, oferując różnorodne maszyny i urządzenia. Wieloletnie doświadczenie z zakresu maszyn do produkcji opakowań, w tym automatów sztancująco-tłoczących, zaawansowany serwis, aktywne działania sprzedażowe zaskutkowały decyzją Sanwa Mfg o wyborze naszej firmy na nowego reprezentanta na terenie Polski i Czech.
Śmiało można powiedzieć, że zapoczątkowany ponad dekadę temu kontakt z Sanwą jest przez nas nieustannie pielęgnowany, choć w ostatnich latach dotyczył głównie sfery maszyn pogwarancyjnych. Jako że z naszego punktu widzenia Sanwa jest synonimem najwyższej jakości i maszyny te pozwalają konkurować z topowymi markami, bez wahania przyjęliśmy propozycję współpracy od Sanwy. W rezultacie od listopada tego roku marka Sanwa rozszerzyła portfolio naszych produktów i reprezentujemy ją na terenie Polski i Republiki Czeskiej.
Atutem tej japońskiej marki jest nie tylko długa i nieprzerwana historia firmy, która rozpoczęła działalność już w 1941 roku, ale przede wszystkim polityka, która stawia na jakość, będącą wyznacznikiem zaawansowanej technologii odpowiedniej do najbardziej wymagających prac. Choć niekoniecznie przekłada się to na „typową” produkcję czy łatwą argumentację sprzedażową, gdyż nie cena stanowi 100 proc. wartości oferty, to jednak Sanwa zyskała miano lidera na rynku rodzimym oraz wciąż rosnący udział w rynkach europejskim i światowym. W samej Polsce zainstalowanych jest blisko 40 kompletnych technologii zarówno w formatach B1, jak i B2.
Sanwa opracowuje wszystkie swoje projekty w fabryce w Japonii, czego efektem są takie rozwiązania jak opatentowana przekładnia trójkrzywkowa (wprowadzona do produkcji ponad 30 lat temu), system APC (Automatic Pressure Control) do utrzymywania stałej siły docisku tygla, system balansu tygla, 230- i 240-stopniowy system prowadzenia arkusza, czy głowica podająca będąca wynikiem doświadczeń uzyskanych we współpracy z Mitsubishi. Wszystkie składowe zebrane w jedną całość gwarantują efektywną pracę urządzenia z dużymi prędkościami, najwyższą jakością pasowania i w bardzo szerokim spektrum materiałowym, poczynając od bardzo niskich gramatur papieru, poprzez karton lity, tekturę falistą, aż po materiały z tworzyw sztucznych jak folia IML. W rzeczywistości jedno urządzenie wystarcza do wielu zastosowań i jest wartością dodaną w produkcji opakowań.
Ostatnim wprowadzonym na rynek modelem jest SANWA TRP-1060-SV EXSELI, wyposażona w unowocześnioną przekładnię trójkrzywkową, pozwalającą na wykorzystanie AŻ 240 STOPNI KĄTOWYCH cyklu pracy maszyny na prowadzenie arkuszy. Taka modyfikacja pozwala na pracę ze zróżnicowanymi surowcami. Maksymalna prędkość mechaniczna została zwiększona do 9000 arkuszy/godzinę.
Wszystkie dodatkowe udogodnienia, sprawdzone przez lata w modelu SV Axia, są oczywiście dostępne również dla Exseli:
– System ssania na całej długości maszyny – zapewnia bardzo precyzyjny transport arkuszy, wpływając na powtarzalność pasowania na wszystkich etapach procesu technologicznego. W przypadku cienkich materiałów wspomaga prostowanie tylnej krawędzi, która ma tendencję do zawijania.
– Monitorowanie transportu arkusza – każdy arkusz jest kontrolowany na całej długości maszyny, od podajnika aż po wykładanie, przez czujniki optoelektroniczne. Jeżeli z jakichś przyczyn nastąpi pominięcie lub uszkodzenie surowca w trakcie przelotu, system automatycznie wykryje takie zdarzenie, zatrzyma maszynę, wygeneruje informację na panelu obsługowym o miejscu zadziałania fotokomórki i poda alarmowy sygnał dźwiękowy.
– Automatyczna kontrola docisku (APC – Automatic Pressure Control) – zapewnia stały (nastawiony) docisk tygla w całym procesie produkcyjnym, niezależnie od zmiany współczynnika rozszerzalności materiałowej wraz ze zmieniającą się temperaturą. Różnica w docisku o 1 tonę powoduje w rzeczywistości zmianę wysokości cięcia o 0,003 mm. Jest to bardzo ważne w kontekście precyzyjnego wykrawania i nacinania, dlatego też maszyna kontroluje wysokość tygla co 10, 50 lub 100 arkuszy i koryguje ustawienia do zadanej wartości docisku.
– System balansu tygla – to innowacyjny system umożliwiający unoszenie tylko jednej strony tygla, od strony chwytu arkusza, powodując tym samym równomierny rozkład sił na całej powierzchni blatu.
Idea ta została wprowadzona przez inżynierów Sanwy z myślą o zredukowaniu czasu na przygotowanie podklejek, co przekłada się w praktyce na znacznie krótszy narząd. Dodatkowo system eliminuje konieczność stosowania noży kompensacyjnych wydłużając żywotność wykrojników.
Rysunek 2. pokazuje rzeczywisty obraz wyklejania bez użycia systemu, który jest wynikiem technologii sztancowania zastosowanej we wszystkich dostępnych automatach na świecie, oraz z użyciem balansu tygla. Jak widać, ilość czasu potrzebnego na wyklejanie w przypadku użycia tego rozwiązania wpływa na skrócenie czasu przygotowania do pracy i nie wymaga od operatora wielokrotnych zatrzymań maszyny, kon- troli oraz doklejania taśm kompensujących na wyklejce.
Obecnie wybór odpowiedniego i optymalnego automatu sztancującego nie jest łatwy, gdyż rynek oferuje wiele „podobnych” rozwiązań, jednak w praktyce okazuje się, że ograniczenia poszczególnych technologii, różna jakość użytych komponentów, brak wykwalifikowanego serwisu ograniczają ich pierwotnie zakładane wykorzystanie.
Doświadczenie wielu użytkowników automatów marki Sanwa potwierdza natomiast, że to konstrukcja zaprojektowana na lata, gwarantująca pracę na najwyższych parametrach, w bardzo szerokim spektrum materiałów. Doceniają oni elastyczność i niezawodność w produkcji nawet przy wykorzystywaniu najbardziej wymagających surowców i potwierdzają chęć kontynuowania współpracy przy kolejnych inwestycjach. Dążeniem firmy Technograph jest pozostanie mocnym ogniwem w całym łańcuchu sprzedażowym i posprzedażowym, wspomagając klientów zarówno w zakresie wy-boru najbardziej odpowiedniej konfiguracji, jak i na etapie rozwiązywania problemów technologicznych i technicznych. Takie połączenie jest jak dobrze zaprojektowana przekładnia trójkrzywkowa. Cicha, precyzyjna, stabilna i gotowa do najtrudniejszych działań.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Technograph