Wraz z wejściem w życie tak zwanej unijnej Dyrektywy Plastikowej, od początku roku 2021 będą następować bardzo poważne zmiany w zakresie wykorzystywania tworzyw sztucznych do produkcji komponentów jednorazowych oraz opakowań.
Dyrektywa zakazuje stosowania niektórych produktów plastikowych jednorazowego użytku mających zamienniki. W załączniku do dyrektywy wskazano, że chodzi o patyczki higieniczne, widelce, noże, łyżki, pałeczki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki mocowane do balonów oraz pojemniki na żywność z polistyrenu, w tym pojemniki na jedzenie typu fast food, jak również opakowania spożywcze do bezpośredniego kontaktu z pożywieniem.
Dodatkowo przepis nakłada ograniczenia w stosowaniu najczęściej wyrzucanych produktów plastikowych, a co za tym idzie wymusza na krajach członkowskich obowiązek podjęcia działań, by ograniczyć stosowanie kubków na napoje czy butelek plastikowych. Jednym z takich przykładów jest butelka z przymocowaną nakrętką. Skutek? Łatwiejszy recykling, a nakrętka nie trafia do kosza.
Kraje unijne zgodnie z nowymi przepisami będą musiały wprowadzić recykling takich butelek (do pojemności trzech litrów). Dyrektywa przewiduje, że do 2029 r. zbieranych będzie 90 proc. plastikowych butelek. Do 2025 r. będą one musiały zawierać co najmniej 25 proc. materiałów z recyklingu, a do 2030 r. – 30 proc.
Cel szczytny, jako że regulacja ma wpłynąć na zmniejszenie ilości plastikowych odpadów na świecie. Nie zmienia to jednak faktu, że w przemyśle czeka nas wielka rewolucja użytkowa.
Większość koncernów międzynarodowych rozpoczęła restrukturyzację swoich produktów na długo przed uprawomocnieniem się przedmiotowych zasad. Skutkiem tego jest wprowadzenie wielu zamienników wykonanych z papieru, tektury oraz surowców opartych na bazie całkowicie biodegradowalnych produktów. Mowa tutaj o foliach wytworzonych z mączek kukurydzianych, ziemniaczanych, a ostatnio spotykanych również folii wykonanych w 100 proc. z surowca drzewnego (tzw. transparentny papier). Potencjał ludzkiego umysłu nie ma ograniczeń i wystarczy postawić odpowiednie pytania, w celu znalezienia alternatywnego rozwiązania.
Również w tym przypadku czas nie zatrzymuje się w miejscu, a rynki momentalnie reagują na nowe wyzwania. Jako specjaliści w obróbce papieru i tektury falistej cieszymy się, że z jeszcze większym zaangażowaniem będziemy mogli doradzać naszym kontrahentom w zakresie doboru optymalnej technologii do ich potrzeb.
Jednym z takich rozwiązań technologicznych jest produkcja opakowań przestrzennych metodą formowania na maszynach typu CE (Carton Erecting – z ang. formowanie kartonu) firmy Heiber & Schröder, światowego lidera z siedzibą w Niemczech.
Rozwiązanie to zostało wprowadzone na rynek w 1993 roku i od początku stało się hitem w zakresie wytwarzania tacek stożkowych z kartonu litego, wewnętrznie krytego folią PE, jako bariera (np. nieprzemakalna tzw. leek proof), czy z tektury falistej.
Dziś maszyna CE jest znacznie bardziej elastyczna i oprócz wyżej wymienionych tacek produkuje takie opakowania jak:
– Tacki z wieczkiem
– Clam Shell (opakowania na hamburgery)
– French Fries (na frytki)
– Chinese Food, kryte folią PE wewnętrznie
– Tacki z wkładką wewnętrzną
– Tacki z podwójnym łamem w płaszczyźnie równoległej
– Tacki sześciokątne
– I wiele innych, … ponieważ konfiguracja tej maszyny pozwala na kreatywne tworzenie nowych wzorów
Rynek producentów oferuje teoretycznie podobne rozwiązania, jednak cechują ich poważne ograniczenia produkcyjne takie jak: mała wydajność, skomplikowany, czasochłonny i kosztowny narząd, niska precyzja wykonania mająca przełożenie na stabilność pracy i rezultat końcowy, jakim jest poprawnie sklejone opakowanie.
Proponowane rozwiązania H+S cechuje nie tylko najbardziej rozwinięta elastyczność w zakresie produkcji zróżnicowanych projektów opakowań, ale również:
– Możliwość wykorzystania od 1 do 6 torów maszyny w celu zwiększenia wydajności, aż do 72 000 sztuk sklejonych opakowań na godzinę – dostępne modele: CE Speedliner, CE 1000 i CE 1560.
– Aplikacja z wykorzystaniem kleju zimnego lub gorącego metodą koła i z pistoletów ciśnieniowych HHS, Nordson, Valco Melton itp.
– Podajnik wykrojów kontrolowany przez procesor, wyposażony w innowacyjny system samouczący „Teach – in”.
– Dodatkowe oprzyrządowanie zewnętrzne, wspomagające szybkość narządzania i stabilną pracę z najbardziej wymaganymi produktami – Wieża Plug – in / Pull – out.
– Ramię formujące napędzane silnikiem serwo; pozwala na regulację w locie i dedykowane jest szerokiemu spektrum formatów.
– Zapisywanie danych w pamięci komputera, do wykorzystania w produkcji powtarzającej się.
– Surowce: tektura 200-500 g/m², tektura falista do 1,5 mm.
– Maksymalna wydajność dla jednego toru.
Bez wątpienia opisana technologia jest sprawdzona w praktyce i daje poczucie komfortu na każdym etapie rozwoju.
Odpowiedni park maszynowy to kluczowy parametr sprawnego funkcjonowania drukarni. Specjaliści firmy Technograph gwarantują dobór optymalnej technologii, zgodnej z wymogami stawianymi przez klienta, i jednocześnie zapewniają pełną obsługę w zakresie instalacji, szkolenia oraz serwisu.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Technograph
Wchodzi w życie tak zwana unijna Dyrektywa Plastikowa, będą następować poważne zmiany w zakresie wykorzystywania tworzyw sztucznych do produkcji komponentów jednorazowych oraz opakowań.