W dzisiejszych czasach nie ma osoby, która nie spotkałaby się z terminem „chmura”. Mam tu na myśli nie zjawisko atmosferyczne, ale cloud computing. Otóż cloud computing to model biznesowy, w którym oferowana funkcjonalność oprogramowania jest rozumiana jako usługa. Dla klienta oznacza to eliminację zakupu licencji oprogramowania, niezbędnej infrastruktury sieciowej oraz procesów administrowania danym oprogramowaniem.
Dlaczego cloud computing staje się coraz popularniejszy? Większość przedsiębiorców zaczyna zdawać sobie w coraz większym stopniu sprawę, iż konkurencyjność na rynku da im wysoka specjalizacja w produkcji ściśle zdefiniowanego dobra. Firmy rezygnują z rozwijania mało potrzebnych kompetencji po to, by rozwijać te, które są bezpośrednim dostawcą ich dochodu. Zobrazujmy to bardzo prostym przykładem. Drukarnia opakowaniowa potrzebuje samochodu dostawczego. Rozumiem, że samodzielnie kupuje silnik, karoserię, zatrudnia inżynierów, buduje halę produkcyjną i rozpoczyna proces testów i produkcji. Czyżby? Oczywiście, że nie. Biznesem drukarni jest produkcja opakowań i na tym polu koncentruje swoje wysiłki. Analogią są rozwiązania informatyczne i zjawisko chmury: przestajemy zajmować się IT i zostawiamy pole do popisu firmom wysoce wyspecjalizowanym na tym polu.
Spójrzmy w chmury
W informatyce, tak jak w przyrodzie, chmura chmurze nierówna. Rozróżniamy ich trzy rodzaje: IaaS, PaaS, SaaS.
Jeśli masz konto na Dropboksie bądź Twoja strona www znajduje się na serwerze od usługodawcy hostingu, to korzystasz z chmury IaaS. To nic innego jak udostępnienie zasobów niskiego poziomu – serwera czy też przestrzeni dyskowej. Po co kupować całą infrastrukturę, budować serwerownię, kiedy można wynająć fragment dysku w profesjonalnym Data Center.
PaaS to Platform as a Service, czyli Platforma jako usługa. W tym rodzaju chmury usługodawca udostępnia środowisko pracy. Klient ze swojej strony ma dostęp do oprogramowania, często dostosowanego do jego potrzeb. Rozlicza się z usługodawcą za zużyte zasoby (transfer danych, użycie procesora). Najczęściej z tego modelu korzystają programiści. Tu jako przykład można przytoczyć środowisko Windows Azure.
SaaS (Software as a Service), czyli Oprogramowanie jako usługa to najbardziej zaawansowany rodzaj chmury, rozwiązanie wysokiego poziomu. Aplikacja jest uruchamiana przez klienta za pośrednictwem in-ternetu, użytkownik nie musi jej instalować. Obowiązki aktualizacji, administrowania i zarządzania stoją po stronie dostawcy. Aplikacja jest w wysokim stopniu parametryzowana i dostosowywana do potrzeb klienta. W rzeczywistości usługodawca daje gwarancję nieustanności działania, poprawności funkcjonowania oraz zgodności pracy rozwiązania z wymogami klienta. Dlaczego ten akurat model cieszy się popularnością? Tu dochodzimy do sedna – klient nie kupuje oprogramowania; klient kupuje działające rozwiązanie, usługę o określonej funkcjonalności bez potrzeby wchodzenia w zagadnienia informatyczne (serwer, infrastruktura). Kolejna wartość: dzięki SaaS użytkownik posiada nieustanny dostęp do najnowszych technologii bez nieustannych wdrożeń i kosztownych inwestycji. Z punktu widzenia ekonomicznego klient nie ponosi jednorazowego kosztownego zakupu licencji. Płaci natomiast miesięczny abonament za używane funkcjonalności.
Odnosząc się do rozwiązania Sistrade ERP/MIS, które jest modelem SaaS, użytkownik uzyskuje rozwiązanie dopasowane do jego potrzeb – precyzyjnie skrojoną wersję dla danej gałęzi poligrafii oraz uwzględniającą kulturę i organizację pracy klienta. Dodatkowo wersja ta jest wzbogacona o doświadczenie i know-how zarządzania, zebrane podczas 14 lat wdrożeń Sistrade w podobnych technologicznie przedsiębiorstwach. Podążając dalej za definicją modelu SaaS, dostaje również gwarancję nieustannego rozwijania i uaktualniania systemu bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zyskuje równocześnie dostęp do zasobów i funkcjonalności swojego systemu poprzez przeglądarkę internetową urządzenia mobilnego.
Mit na temat chmury?
Jest chyba jeden, a przynajmniej rozpoznany jako najistotniejszy, mianowicie: Twoje dane nie są bezpieczne. Pamiętaj, serwer z Twoimi danymi znajduje się w dokładnie zdefiniowanej lokalizacji i posiada adres. Można w przenośni dotknąć palcem serwera, na którym znajdują się Twoje dane. Takie placówki zazwyczaj posiadają monitoring, ochronę całodobową, ściśle nadzorowaną politykę dostępu. Kilka równoległych łączy internetowych, niezależne źródła zasilania, infrastruktura z najwyższej półki to już obecnie standardowe wyposażenie. Teraz popatrz na typową serwerownię w drukarni. Mała nieklimatyzowana klitka, a w niej stary buczący komputer. Czy fakt, że każdego dnia możesz wejść do tego pokoiku i popatrzeć na migającą diodę naprawdę sprawia, że Twoje dane będą bezpieczniejsze?
Faktem jest, że dostawca oprogramowania w chmurze nie może pozwolić sobie na to, aby jakiekolwiek dane wyciekły. Jest to dla niego jeden z priorytetów, łoży więc ogromne sumy na oprogramowanie zabezpieczające. Niestety, na takie wydatki nie może sobie pozwolić typowa drukarnia.
Private Cloud
Jak podeszliśmy do tego faktu jako twórcy zintegrowanych systemów ERP/MIS? Sistrade oferuje system w dwóch modelach: Standard Cloud oraz Private Cloud. Oba modele są rozwiązaniami typu SaaS. Różnicą pomiędzy nimi jest miejsce przechowywania danych, a tym samym miejsce lokalizacji serwera. W przypadku Standard Cloud dane są przechowywane w Sistrade Data Center, w opcji Private Cloud dane znajdują się na serwerze klienta, zlokalizowanym wewnątrz jego przedsiębiorstwa. Pierwsza opcja dedykowana jest użytkownikom, którzy chcą zrezygnować z kosztów związanych z zakupem i administracją serwera bądź je ograniczyć. Druga możliwość jest dedykowana firmom, dla których zakup odpowiedniej infrastruktury informatycznej nie stanowi znaczącego wydatku.
Przewidywania
Według badań firmy Gartner, kluczowego instytutu analitycznego z zakresu IT, przewiduje się, że w 2015 roku ponad 20 proc. zainstalowanych aplikacji w przedsiębiorstwie będzie rozwiązaniami chmurowymi. Analitycy nie mają złudzeń – tendencja będzie wzrostowa z roku na rok. Odwołując się do danych historycznych, w roku 2013 rynek rozwiązań chmurowych wzrósł o 18,5 proc.