SIRIO – w odpowiedzi na cyfryzację produkcji książek
15 lis 2023 11:25

Włoska firma Meccanotecnica poprzez lokalne oddziały firmy ASTER dostarcza zautomatyzowane maszyny do wykańczania bloków książkowych. Od 1964 r. marki są szanowane za oferowaną jakość i trwałość urządzeń i słyną przede wszystkim z niezawodnych niciarek. Drukarnie i introligatornie mogą wybierać spośród pięciu maszyn dopasowanych do potrzeb – od poziomu podstawowego do najwyższej wydajności. Portfolio firmy Meccanotecnica wzbogaciło się właśnie o pierwszą oklejarkę SIRIO, przeznaczoną do cyfrowej produkcji niskonakładowej.

Grupa Meccanotecnica, założona w 1964 roku, jest wiodącym na świecie producentem zautomatyzowanych niciarek oraz linii do przemysłowego wykańczania książek wydrukowanych w technologii offsetowej i cyfrowej. Ma tysiące instalacji, a dzięki czterem oddziałom i 47 przedstawicielstwom udaje jej się dotrzeć do producentów książek na całym świecie, którym oferuje rozwiązania do produkcji wysokiej jakości książek. Dział badawczo-rozwojowy włoskiego producenta stanowi 35 proc. personelu, co sprawiło, że firma stała się dostawcą kompleksowych rozwiązań, posiadającym w ofercie produkty w zakresie wykańczania bloków książek, od niciarek, przez trójnóż, aż po oklejarki.


Od jednego egzemplarza

Oklejarka SIRIO została zaprojektowana z myślą o zautomatyzowanych liniach produkcyjnych, zarówno do produkcji niskonakładowej, jak i pojedynczych książek. To, co wyróżnia SIRIO, to unikalny, opatentowany system napędowy, który umożliwia pracę z prędkością do 1350 cykli na godzinę.

SIRIO jest maszyną z trzema zaciskami, które są być regulowane pod kątem grubości i pracują niezależnie od siebie. Podczas załadunku i rozładunku bloków książek system napędowy rozłącza zaciski bez zatrzymywania produkcji. Każdy zacisk ma dwa siłowniki pneumatyczne, które wywierają symetryczną siłę, aby utrzymać blok książki na miejscu. Regulacja grubości woluminu odbywa się automatycznie, eliminując potrzebę ręcznej obsługi.

Dzięki średnicy 250 mm narzędzie frezujące ze specjalnie zaprojektowanymi zębami może z łatwością obrabiać grube bloki książek, gwarantując wyższą jakość frezowania. SIRIO standardowo wykorzystuje klej topliwy, który jest nakładany na grzbiet książki za pomocą dwóch wałków, aby zapewnić równomierne rozprowadzenie. Opcjonalny podgrzewacz kleju do grzbietu znajduje się poza osłonami maszyny. Umożliwia on uzupełnianie zbiornika kleju podczas produkcji. Klejenie boczne odbywa się za pomocą dysz, nakładających i rozprowadzających cienką warstwę kleju, która nie przecieka między książką a okładką. W zależności od potrzeb produkcyjnych odległość między paskami kleju a grzbietem można regulować za pomocą ekranu dotykowego. Okładki są pobierane bezpośrednio z dołu stosu, co umożliwia uzupełnianie zasobnika podczas produkcji. Podajnik okładek jest wyposażony w dwa wałki bigujące, po jednym na każdą stronę okładki, wywierające równomierny nacisk w celu uzyskania wyższej jakości książki. Dodatkowo stacja bigująca posiada do sześciu par narzędzi bigujących, umożliwiając SIRIO produkcję książek ze skrzydełkami. Oklejarka jest wysoce skomputeryzowana i wyposażona najnowsze oprogramowanie, które zapewnia długą żywotność. Jej funkcje są kontrolowane przez komputer przemysłowy, a 17-calowy monitor dotykowy prezentuje wszystkie dane graficznie, zapewniając intuicyjną obsługę. Dwie opcjonalne kamery GigaLynx dopasowują okładki. System przekierowuje niewłaściwe arkusze na tacę do ponownego wykorzystania, omijając proces bigowania. Oklejarka SIRIO może być połączona z trójnożem firmy Meccanotecnica w celu zwiększenia wydajności. Połączenie tych dwóch maszyn oferuje wyjątkową możliwość produkcji książek ze składanymi skrzydełkami.

Wkrótce dostępne będą kolejne opcje wyposażenia SIRIO:
– automatyczny system podawania bloku książek, który zwiększa ogólną wydajność oklejarki i upraszcza zadania operatora;
– na życzenie jako system klejenia grzbietowego zostanie zastosowany klej PUR;
– moduł nakładania papieru krepowanego może być zintegrowany z oklejarką przygotowując książki w twardej oprawie. W zależności od grubości książki papier krepowany jest automatycznie podawany z roli, przycinany do odpowiedniego rozmiaru i nakładany na grzbiet.

Niewielka powierzchnia i skupienie się na niskich kosztach eksploatacji sprawiają, że jest to idealne ulepszenie dla każdego środowiska produkcji książek cyfrowych.

SIRIO nie jest pierwszym produktem firmy Meccanotecnica przeznaczonym do wykańczania książek wydrukowanych w technologii cyfrowej w krótkich seriach. Niciarka UNIVERSE, prezentowana na Dniach Innowacji Hunkeler, została zintegrowana z odwijakiem Hunkeler i krajarką. Radzi sobie ona z automatyczną zmianą grubości książek drukowanych kolejno na cyfrowej drukarce w postaci arkuszy na roli. Oklejarka grzbietu PROXIMA przygotowuje blok do oprawy w twardą okładkę, aplikując wyklejkę i papier krepowany. Zautomatyzowany trójnóż TRIMMING znajdzie zastosowanie w produkcji wszystkich rodzajów książek, również tych ze skrzydełkami.

Zobaczyć znaczy uwierzyć

Wybór nowego systemu wykańczania książek powinien być poprzedzony analizą zużycia energii, wymaganej obsługi i kosztów inwestycji. Znalezienie najlepszego rozwiązania może stanowić wyzwanie, ale proces decyzyjny jest teraz łatwiejszy dzięki innowacyjnym technologiom. Rozszerzona rzeczywistość (AR) w interesujący sposób wspiera decydentów w procesie weryfikacji: dzięki filmom 180°/360° i goglom AR/VR można dokładnie obejrzeć maszynę oraz zrozumieć sposób jej działania. Możliwe jest nie tylko zobaczenie maszyny podczas pracy, ale dzięki funkcjom odtwarzania, pauzy i przewijania użytkownik może też naprawdę poznać najdrobniejsze szczegóły jej mechanizmów i funkcji w sposób, który w innym przypadku nie byłby możliwy. Firma Meccanotecnica wraz ze swoją amerykańską spółką zależną Book Automation w ten sposób prezentowała nową oklejarkę SIRIO na październikowych targach Printing United 2023 w Atlancie, gdzie miała miejsce jej światowa premiera.  AN