Sistrade 2020 – rozszerzony wymiar zarządzania drukarnią
25 sie 2017 10:19

135 uczestników z 18 krajów, w tym klientów oraz przedstawicieli firm partnerskich, wzięło udział w konferencji firmy Sistrade. Wśród gości nie zabrakło reprezentacji polskich drukarń takich jak Emerson, ERBI, Opolgraf i Comex. Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się 6 lipca w hotelu Crowne Plaza, w portugalskiej miejscowości Porto.

Firma Sistrade, ogólnoświatowy producent zintegrowanych systemów klasy MIS/ERP dla branż poligraficznej i opakowaniowej, zorganizowała spotkanie, którego celem była wymiana doświadczeń w zakresie użytkowania systemu. Zależało nam na konfrontacji opinii obecnych i przyszłych użytkowników. Klientom, którzy jeszcze nie podjęli decyzji o wdrożeniu, zapewniliśmy dostęp do informacji z pierwszej ręki. Mogli uzyskać praktyczną wiedzę i zadać pytania użytkownikom aplikacji, a to jest zawsze cenne doświadczenie przed zakupem – wyjaśnia Andrzej Mikołajczuk z firmy Sistrade.

Podczas konferencji odbywały się równolegle różne sesje tematyczne. Pierwsza z nich – cykl wykładów pt. „Sistrade 2020” – dedykowana była kadrze zarządzającej i właścicielom drukarń. Poruszano tematy ogólnobiznesowe, związane z potrzebą informatyzacji przedsiębiorstw i komunikacji cyfrowej. Oprócz przedstawicieli firmy Sistrade głos zabrali prelegenci z firm Falcon, Apigraf, Produtech oraz reprezentanci instytucji związanych z branżą poligraficzną. 

Dużym zainteresowaniem cieszyła się prelekcja dotycząca kierunków dalszego rozwoju systemu przewidzianych na najbliższe lata. Antonio de Sousa Ribeiro, dyrektor zarządzający firmy Sistrade wskazał na rozwój nowych funkcjonalności podnoszących poziom automatyzacji procesów biznesowych, poprawiających produktywność, mobilność i niezależność użytkowników. Zapowiedziano innowacje w zakresie udoskonalenia zarządzania zamówieniami, planowania i estymacji, przy jednoczesnym skoncentrowaniu na użytkowniku i optymalizacji jego pracy. Wzrośnie liczba dostępnych, zaawansowanych statystyk, pojawi się też więcej narzędzi służących kastomizacji interfejsu użytkownika. Wśród nowości zostały wymienione zaawansowane techniki wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną (ang. Augmented Reality) – system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. Tego rodzaju udogodnienia będą istotne między innymi dla zarządzania parkiem maszynowym – szybki i pełny dostęp do danych pozwoli na planowanie obłożenia maszyn, poprawę wydajności czy przewidywanie ewentualnych przestojów lub awarii urządzeń. 

System Sistrade MIS/ERP, dedykowany szeroko pojętej branży poligraficznej i opakowaniowej, funkcjonuje na rynku od 2000 roku. Obecnie jest zainstalowany w 25 krajach, wspierając procesy produkcyjne, handlowe i decyzyjne zachodzące na co dzień w drukarniach. Rozwiązanie oferuje średnim i dużym przedsiębiorstwom podstawowe funkcje do kalkulacji, zarządzania zamówieniami, zakupami, inwentaryzacją, zarządzania produkcją i księgowością. System funkcjonuje w czterech wersjach, dedykowanych poszczególnym gałęziom przemysłu poligraficznego takim jak: offset arkuszowy i zwojowy; etykiety i wąska wstęga; opakowania z tektury litej i falistej oraz ekstruzja folii i druk opakowań giętkich. 

W marcu tego roku użytkownicy systemu otrzymali aktualizację przynoszącą ponad 180 nowych funkcjonalności – praktyczny wymiar wersji Sistrade S10 można było poznać podczas odbywających się równolegle do wykładów sesji indywidualnych. Formuła „TableTop Session” okazała się bardzo dobrym rozwiązaniem, goście chętnie korzystali z możliwości zadawania pytań konsultantom, a podział sali na kilka segmentów tematycznych ułatwiał odnalezienie właściwego specjalisty w interesującym nas zakresie branżowym czy funkcjonalnym takim jak: druk i opakowania, opakowania giętkie, druk etykiet, finanse i księgowość, magazyn, HR itp.

Po raz pierwszy firma Sistrade zdecydowała się na zorganizowanie konferencji dla tak różnorodnego grona gości. Jak pokazują opinie uczestników, pomysł konfrontacji użytkowników systemu oraz jego potencjalnych nabywców spotkał się z pozytywnym przyjęciem wszystkich zainteresowanych. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli polskich drukarń, którzy chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami z pozostałymi uczestnikami wydarzenia.

Maciej Frukacz z firmy Emerson zapytany o kluczowe funkcjonalności, które przesądziły o wdrożeniu systemu Sistrade, wskazał kilka unikalnych cech systemu: Jesteśmy drukarnią nieszablonową, wykonujemy produkty szyte na miarę klienta, dlatego szukaliśmy systemu, który będzie dopasowywał się i rósł razem z nami. Na każdym etapie wdrożenia przedstawiamy nasze potrzeby, które stale ewoluują, a już za chwilę widzimy nowe funkcje dopisane do systemu. To nie my dopasowujemy się do aplikacji, lecz ona do nas. Kolejna sprawa to moduły systemu, które odzwierciedlają procesy zachodzące w drukarni. O ile księgowość nie jest może wyzwaniem, o tyle kalkulacje, zlecenia produkcyjne i planowanie zostały zaprojektowane specjalnie pod produkcję w drukarni i poszczególne jej etapy. Emerson to drukarnia rolowa dla produktów niestandardowych, personalizowanych, produkuje zdrapki m.in. dla loterii narodowych. 

Na inne cechy zwrócił uwagę Wojciech Starczewski z drukarni dziełowej Opolgraf, który podkreślił znaczenie wygody korzystania z systemu Sistrade: Dostęp do aplikacji webowej mamy poprzez wyposażone w przeglądarkę internetową urządzenia takie jak: komputer, laptop, tablet czy smartfon. To nowoczesne i wygodne rozwiązanie, szczególnie ważne dla firm, które tak jak nasza mają handlowców potrzebujących wykonywać kalkulacje w terenie. Nasza drukarnia ma skomplikowaną strukturę, szukaliśmy więc systemu, który da możliwość zapanowania nad danymi pochodzącymi z różnych źródeł, zapewni optymalizację procesów produkcyjnych i poprodukcyjnych zachodzących w firmie. Sistrade pozwala nam na zdefiniowanie każdej maszyny i procesu, zbieramy dzięki temu dane niezbędne do późniejszej analizy i statystyk.

Konfrontacja obecnych użytkowników systemu z przedsiębiorcami, którzy dopiero stoją przed decyzją o wdrożeniu, okazała się strzałem w dziesiątkę. Jesteśmy zadowoleni z przebiegu konferencji, która spełniła swoje zadanie, a spływające do nas opinie zachęcają nas do powtórzenia podobnej formuły spotkania w przyszłości – podsumował wydarzenie Andrzej Mikołajczuk.

Blanka Zapalska