Specjalne maszyny fleksograficzne
6 gru 2016 14:44
Wielcy producenci maszyn drukujšcych nie sš szczególnie zainteresowani budowaniem maszyn do specjalnych zastosowań i dlatego też w tym zakresie działajš przede wszystkim firmy małe i rednie. Z powodzeniem wykorzystujš one szansę działania na tzw. niszowych rynkach. Artykuł ăWo Sonder-wnsche standard sindÓ z ăFlexo+Tief-DruckÓ nr 6/2004 przedstawia włanie takš niewielkš firmę: Smb Sondermaschinenbau GmbH.
Na targach drupa 2004 w Dsseldorfie firma ta zaprezentowała dwie nowe konstrukcje maszyn fleksograficznych:
Ľ system maszyn kompaktowych z technologiš indywidualnych napędów dla maszyn wšskowstęgowych z centralnym cylindrem,
Ľ 16-kolorowš maszynę o szerokoci drukowania 250 mm do zadrukowywania farbami UV sztucznych osłonek do wędlin, składajšcš się z dwóch centralnych cylindrów, każdy po 8 zespołów drukujšcych.
Maszyna z indywidualnymi napędami odpowiada aktualnym tendencjom rozwojowym we fleksografii do opakowań. Korzyci to głównie wyeliminowanie zębatych kół formatowych, co zmniejsza koszty inwestycji i jednoczenie ogranicza wkład pracy przy przestawianiu maszyny na inny format. Spotyka się to ze szczególnym zainteresowaniem potencjalnych nabywców. Wiele drukarń kładzie jednak nacisk także na to, aby mimo nowoczesnej technologii maszyna była w miarę tania. Dlatego też firma Smb przy opracowywaniu technologii przestawiania silnikiem wałków rastrowych lub cylindrów dociskowych preferuje także rozwišzanie polegajšce na tym, że pozycja cylindra jest ustawiana za pomocš serwomotoru na zadany punkt, a dokładne ustawienie następuje przy wykonywaniu próbnych druków. Do tego celu drukarz stosuje, jak dawniej, ręczne koło, które jednak nie porusza kół zębatych, lecz dokonuje ustawienia poprzez elektroniczny wał. W tym rozwišzaniu droga technika, obejmujšca czujniki, sterowanie itd., jest stosowana tylko w niezbędnym stopniu.
Przy drugim rodzaju maszyn chodzi o niespotykanš dotychczas koncepcję. Bodcem do opracowania 16-kolorowej maszyny o szerokoci zadruku 250 mm było życzenie klienta. Dotychczas maszyny do obustronnego zadrukowywania w jednym przebiegu miały urzšdzenie do odwracania wstęgi. Przy odwracaniu wstęga jest przekładana na bok i w celu zadrukowania odwrotnej strony drugi raz przechodzi przez zespoły drukujšce. Nowa maszyna, budowana dla klienta ze wschodniej Europy, umożliwia zadrukowanie obu stron wstęgi w jednej linii i składa się z dwóch centralnych cylindrów, z których każdy współpracuje z 8 zespołami drukujšcymi. Takie rozwišzanie konstrukcyjne wynika także z tego, że klient chce zadrukowywać stronę przedniš i stronę odwrotnš różnymi kolorami. Poza tym na każdej jednostce z centralnym cylindrem można drukować w innym formacie. Do specjalnych zleceń istnieje możliwoć wykorzystania 16 zespołów drukujšcych, np. kilkakrotny biały podkład, motywy czterokolorowe, farby ozdobne, farby metaliczne, lakierowanie potrzebujš łšcznie dużej iloci zespołów.
W celu zapewnienia produkcji non-stop maszyna ta ma specjalny podajnik wstęgi, pozwalajšcy na wymianę zwojów bez zatrzymywania maszyny. Oba końce wstęgi można dokładnie skleić na styk.
Innš tendencjš, która znajduje odzwierciedlenie w produkcji maszyn specjalnych, jest odwrót od farb rozpuszczalnikowych i rosnšcy udział farb UV. Wynika to poniekšd stšd, że klienci firmy w większoci przypadków zajmujš się często nietypowš produkcjš i muszš zadrukowywać specjalne podłoża o różnych szerokociach i grubociach (np. o gruboci ok. 2 mm). Maszyny firmy Smb znajdujš zastosowanie do takich podłoży drukowych jak: materiały włókniste, tamy klejšce, celuloza, włókniny, tamy na krawędzie dla przemysłu meblarskiego itd.
W przypadkach, w których potrzebne sš całkiem nowe rozwišzania, do procesu projektowania maszyny włšczani sš klienci, gdyż sš oni najlepiej zorientowani, do jakiego rodzaju produkcji potrzebna jest maszyna. Dzięki temu można przyspieszyć proces budowy i uniknšć wielu problemów. Podstawowš produkcjš firmy sš maszyny fleksograficzne z centralnym cylindrem.
Modele FD obejmujš szerokoci do ok. 800 mm i wydajnoci do 200 m/min. Drugš liniš produktów sš maszyny typu F o zwartej budowie i szerokoci drukowania do 250 mm. Mogš one być kompletnie zmontowane i przetransportowane do klienta samochodem ciężarowym. Po ustawieniu i wyregulowaniu wystarczy podłšczenie pršdu oraz sprężonego powietrza i maszyna jest gotowa do pracy. Z reguły po dwóch dniach można rozpoczšć produkcję.
Ze względu na niewielkie szerokoci wstęgi maszyny typu F doskonale nadajš się do ekonomicznej produkcji małych nakładów, np. w przypadku etykiet czy drukowania na folii. Można więc ekonomicznie produkować nie rezygnujšc z zalet jakociowych, jakie daje technika z centralnym cylindrem, szczególnie przy podłożach trudnych do zadrukowania lub rozcišgliwych.
Opracowanie: ZZ