Proekologiczne portfolio produktów firmy HP obejmuje m.in. maszyny drukujące, komputery osobiste, oprogramowanie oraz infrastrukturę IT.
Firma znajduje się na liście najbardziej ekologicznych korporacji, tworzonej przez organizację Global 100.
Oferta HP projektowana jest z myślą o ekologii – rozważania na temat wpływu poszczególnych produktów i usług na środowisko naturalne prowadzone są na wszystkich etapach procesu ich powstawania. Zarządzanie w zgodzie ze środowiskiem jest priorytetem firmy we wszystkich podejmowanych przez nią decyzjach. Jej głównym celem jest również budowanie bezpiecznego środowiska pracy, które nie wyrządza szkód zdrowotnych pracownikom. Założenia te osiągane są dzięki polityce ekologicznej firmy, na skalę globalną prowadzonej poprzez ogólnoświatowe inicjatywy środowiskowe.
Firma HP od dawna umożliwia swoim klientom redukowanie negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne. W tym celu zbudowała strategię opartą na korzyściach płynących m.in. z redukcji kosztów i ochrony źródeł naturalnych. Minimalizacja kosztów ponoszonych na zużycie energii czy przetwarzanie odpadów osiągana jest poprzez innowacyjne projekty, wysoko zautomatyzowane systemy workflow oraz stosowanie modułu „druku na żądanie”. Z kolei polityka recyklingu firmy zapewnia oszczędność materiałów (metale są zbierane, a papier podlega recyklingowi), natomiast wprowadzona polityka opakowaniowa redukuje odpady powstające z metali, plastiku i papieru, które są następnie we właściwy sposób zbierane, magazynowane, przetwarzane lub w inny sposób usuwane.
Logiczną konsekwencją proekologicznego projektowania jest zgodność wielu produktów firmy HP z surowymi standardami takich programów jak Energy Star (Stany Zjednoczone), Blue Angel (Niemcy) czy TCO (Szwecja). Produkty, o których mowa, nie tylko są oszczędne pod
względem ilości zużywanej energii, ale także generują minimalne ilości odpadów i emitują mniejszą ilość lotnych związków organicznych. Pod koniec życia każdego produktu – obojętne, czy jest to kartridż inkjetowy, czy maszyna Indigo – podejmowane są działania mające na celu dalszą ochronę środowiska naturalnego.
Technologia cyfrowa, której światowa premiera odbyła się ponad 15 lat temu, wprowadziła fundamentalne zmiany do całego procesu poligraficznego. Wyeliminowała ona wiele etapów, które wcześniej wymagały większego nakładu pracy, energii i materiałów. Również potrzeba używania chemikaliów i obróbka płyt zostały zredukowane przez druk cyfrowy, który nie idzie też w parze z marnotrawieniem materiałów. Według obliczeń, na które powołuje się firma HP, przed światową premierą technologii cyfrowej ponad 56% wszystkich wydruków było wyrzucanych przed ich wykorzystaniem. Liczne udoskonalenia technologii cyfrowej zbiegły się także ze zmianami zachodzącymi w praktykach marketingowych. Pchnęły one wszystkie sektory przemysłu poligraficznego w kierunku nowych trendów: szybszego wykonywania zleceń oraz obniżenia nakładów. Wraz z ich zmniejszaniem zredukowane zostały także pewne negatywne skutki cyfryzacji. Jednocześnie druk cyfrowy przesunął zainteresowanie od kosztów maszyny do wartości przez nią generowanych. Według raportu firmy badawczej InfoTrends „The Cost of Color Print”, obecnie 69,9% wszystkich wydruków komercyjnych w kolorze może być efektywnie produkowanych na maszynach cyfrowych.
Rozwiązania oferowane przez firmę HP, w tym również technologie web-to-print, zmniejszają ilość odbitek próbnych, a maszyny HP Designjet, HP Scitex oraz HP Indigo generują minimalne odpady. Działania firmy w tym zakresie poparte są certyfikatem ISO 14001 odnoszącym się do zarządzania środowiskowego. Zgodnie z tą normą produkowane są także maszyny HP Indigo.
Podobnie jak w przypadku innych typów produkcji poligraficznej, również urządzenia HP Indigo generują odpady oraz emitują do atmosfery lotne związki organiczne. Jednak zdaniem firmy HP, efektywne technologie stosowane w maszynach Indigo wraz z systemami recyklingu i odnowy źródeł zwiększają efektywność oraz wprowadzają oszczędności w zakresie energii i materiałów. Maszyny Indigo są także bezpieczne dla otoczenia i posiadają certyfikaty nadawane przez takie organizacje jak UL, ETL i TÜV Product Service. Producent zapewnia również, że części eksploatacyjne w nich wykorzystywane są przetwarzane i usuwane zgodnie ze standardami licencjonowanych firm utylizujących odpady. Wprowadzona na rynek w 2008 roku najnowsza maszyna z rodziny Indigo – HP Indigo 7000 – została natomiast zaprojektowana zgodnie ze standardami unijnej dyrektywy RoHS (ang. Restriction of Hazardous Substances).
Produkcja przy zastosowaniu maszyn HP Indigo zasadniczo różni się od innych również pod względem stosowania technologii HP ElectroInk, która nie tylko obniża ilość zużywanej energii, ale także umożliwia drukowanie w jakości bardzo zbliżonej do techniki offsetowej. Co więcej, technologia HP ElectroInk nie jest sklasyfikowana przez International Air Transportation Association Regulations jako „dobro niebezpieczne”. Dodatkowo tusz ten nie zawiera żadnych substancji znajdujących się w regulacjach California Proposition 65, a wydruki wykonane w technologii HP ElectroInk mogą być przeznaczone do recyklingu.
Innym obszarem, w którym maszyna HP Indigo może demonstrować swoje proekologiczne właściwości, jest możliwość drukowania na papierze otrzymywanym z recyklingu. Dlatego też firma HP może się pochwalić certyfikatami otrzymanymi od organizacji zaangażowanych w ochronę środowiska, m.in. Forest Stewardship Council (FSC), Sustainable Forestry Initiative (SFI) czy Programme for the Endorsement of Forestry Certification (PEFC). Dodatkowo wydruki produkowane na maszynach Indigo mogą być odfarbiane i poddawane recyklingowi. Ponieważ odfarbianie jest kluczowym krokiem prowadzącym do recyklingu papieru, firma HP stara się rozwijać i tworzyć coraz to nowsze metody uzyskiwania tego rezultatu, które następnie dostosowane będą do funkcjonalności maszyn HP Indigo.
Na podstawie informacji firmy HP opracowała DA