Technologia PDF zagościła w przygotowalni poligraficznej już na dobre. Wdrażane na przestrzeni kilku lat coraz to nowsze wersje tego standardu (najnowsza definicja PDF v 1.7) świadczą o dynamicznym jego rozwoju.
O sukcesie technologii PDF w poligrafii zadecydowało kilka istotnych czynników takich jak: mniejszy rozmiar generowanych plików, łatwy podgląd przygotowanej pracy, pełna zgodność pomiędzy różnymi platformami komputerowymi, automatyzacja produkcji przez wykorzystanie technologii JDF i wiele innych. Jednak, aby w pełni wykorzystać zalety formatu PDF w poligrafii i umożliwić drukarzom drukowanie z możliwie najwyższą dla konkretnej maszyny jakością, potrzebne są wiedza i narzędzia, które pozwolą na standaryzację oraz pełną kontrolę poszczególnych etapów pracy w przygotowalni. Od tego, jak przygotujemy pracę i wykonamy separacje barwne, zależy, jak drukarz będzie mógł ją później wydrukować!
W procesie przygotowania pracy do druku napotykamy często wiele problemów związanych zarówno z technicznym wykonaniem poprawnego pliku, jak i optymalnym wykonaniem separacji barwnych. Duża ilość parametrów i ustawień, które należy kontrolować, skutecznie odstrasza potencjalnych fanów technologii PDF. W celu ułatwienia i zautomatyzowania kłopotliwych czynności, a przez to danie operatorowi DTP więcej swobody i czasu na cenną kreację, opracowano nowatorskie technologie automatycznie kontrolowanego procesu generowania poprawnego poligraficznie pliku PDF, edycji, sprawdzania (preflighting), automatycznej lub ręcznej korekcji błędów, certyfikacji plików PDF oraz optymalizacji separacji barwnych CMYK przed wydrukiem. Największe sukcesy w skali światowej pod tym względem odniosła firma Enfocus z Belgii (obecnie część koncernu Artwork Systems) z produktem PitStop Professional i firma utworzona przez naukowców z Uniwersytetu w Lyonie we Francji, Alwan Color Expertise, twórca innowacyjnego oprogramowania Alwan CMYK Optimizer. Program wspomaga pracę firm zajmujących się przygotowaniem publikacji do druku oraz same drukarnie. Koryguje otrzymane pliki, dopasowuje do warunków realizowanego procesu drukowania, maszyny drukującej i papieru przez optymalizację danych cyfrowych przed naświetleniem blach. Dane poddane obróbce przez CMYK Optimizer pozwalają na otrzymanie wiarygodnego proofa, jak również blach i cylindrów drukowych, przy wykorzystaniu których proces drukowania jest w pełni kontrolowany.
Zagadnienie standaryzacji i automatycznej optymalizacji separacji barwnych CMYK przed wydrukiem zostało podjęte przez placówki naukowe różnych firm kilka lat temu. Pierwsze opracowania w wersji handlowej zostały publicznie pokazane na ostatnich targach drupa w 2004 roku. Systematyczny rozwój i duże sukcesy osiągane w produkcji pokazują, że ta technologia jest przyszłością w standaryzacji i zarządzaniu kolorem.
W codziennej pracy drukarz musi się zmierzyć z sytuacjami, kiedy powierzone przez klienta pliki nie drukują się na maszynie wystarczająco dobrze i szybko. Takie przypadki wydłużają czas uzyskania dobrej odbitki (co nie zawsze jest w ogóle możliwe) i powodują duże opóźnienia oraz straty papieru, a w konsekwencji oczywiście niezadowolenie klienta.
Dzięki technologii standaryzacji i optymalizacji CMYK mamy możliwość dokonania analizy poszczególnych separacji barwnych i przekonwertowania początkowych wartości CMYK do postaci zgodnej z przestrzenią barwną konkretnej maszyny drukującej, reprezentowanej przez profil ICC. Operacja taka powinna przebiegać z wiernym zachowaniem założonych w projekcie kolorów. Możłiwe są różne metody przekształcania przestrzeni barw na podstawie wcześniej wybranych profili ICC. Są one wykonywane za pomocą zbudowanych w rezultacie obliczeń profili typu DeviceLink, przy użyciu których odbędzie się transformacja barw z zadaną dokładnością. Dostępne są cztery możliwości: metoda wizualna (Perceptual), metoda kolorymetryczna bez symulacji podłoża (Relative Colorimetric), metoda kolorymetryczna z symulacją podłoża (Absolute Colorimetric) i metoda zwiększająca nasycenie barw (Saturation).
Optymalizacja odbywa się zarówno globalnie na poziomie przestrzeni barwnej, w której została przygotowana praca w ścisłej korelacji z tą, którą może odwzorować maszyna drukująca, jak i w szczegółach reprezentowanych między innymi przez parametry przyrostu punktu (Dot Gain), dodatkowej korekcji przyrostu punktu (ADGC), stopnia pokrycia powierzchni farbą (Total Area Coverage TAC), sposobu generacji czerni (GCR, UCR), parametru wskazującego, od jakiej wartości pokrycia procentowego w światłach jest wprowadzana składowa Black w relacji do kanału Cyan.
Z możliwości kontroli i korekcji ustawień różnych parametrów wynikają główne obszary zastosowań tej technologii. Pierwszym z nich jest ukierunkowanie na oszczędność farby drukarskiej i poprawę jakości druku, szczególnie ważne przy drukowaniu na chłonnych podłożach (np. drukarnie gazetowe coldsetowe i heatsetowe), drugim zaś stabilizacja procesu drukowania i poprawa jakości prac w drukarniach offsetowych (rys. 1) i fleksograficznych.
W przypadku opcji oszczędzania farby, dochodzącej nawet do 30%, wykorzystuje się maksymalną ilość farby Black dla konkretnej maszyny drukującej bez utraty szczegółów w cieniach i 3/4 tonów, przy identycznej jak w oryginale kolorystyce.
Przy wykorzystaniu tej technologii w druku offsetowym priorytetem jest stabilizacja procesu drukowania, oparta na dokładnym przeliczeniu wartości CMYK na wartości reprezentujące parametry maszyny drukującej z odpowiednimi kompensacjami i uwzględnieniem parametrów Dot Gain, TAC i DTAC, w ścisłej korelacji z użytym do drukowania podłożem (np. kreda matowa lub błyszcząca, cienki papier offsetowy). Rezultaty tych poczynań to:
- szybsze schnięcie odbitek, dzięki czemu można zwiększyć szybkość drukowania na maszynie,
- pozbycie się częstego problemu odciągania farby i brudzenia kolejnych arkuszy,
- czystość i wierność reprodukcji kolorów,
- oszczędność farby,
- mniej makulatury,
- optymalne, pod kątem jakości, wykorzystanie posiadanego parku maszynowego,
- zabezpieczenie się drukarni przed pracą źle przygotowaną przez klienta pod kątem optymalnej separacji barwnej, wymaganej dla naszej maszyny drukującej (np. za wysoka wartość TAC).
W wyniku działania procesu standaryzacji i optymalizacji separacji CMYK przed wydrukiem otrzymujemy wyniki znacząco poprawiające komfort drukowania i jakość druku, przedstawione na rys. 2. Górna część przedstawia separacje i wynik druku przed optymalizacją, a dolna efekty po optymalizacji.
W tabeli przedstawiono zbiorcze wyniki z prób przeprowadzonych dla prac o nazwach CARCOV, FHM, FOODCOV, RS_Visual i WHIFICOV przy różnych opcjach optymalizacji.
Reasumując, nowe technologie wspomagające nowoczesne PDF workflow dają nieocenione możliwości przyspieszenia tempa produkcji i poprawy jakości prac przy jednoczesnym obniżeniu kosztów do niezbędnego minimum. Inwestując w nowoczesne technologie i rozwiązania informatyczne stajemy się bardziej konkurencyjni.
W dobie olbrzymiej konkurencji na rynku, wielkiego znaczenia nabiera nie destrukcyjne i szkodliwe obniżanie cen produktu końcowego, ale przede wszystkim doskonała jakość powiązana z redukcją kosztów produkcji jak i umiejętność szybkiego poradzenia sobie w trudnych sytuacjach technologicznych. Zyskujemy przez to uznanie i lojalność klientów, doceniających coraz częściej profesjonalizm i wiedzę wykonawców.