Farby irydowe (irydoscenty) i ăzdrapkiÓ
Zauważalne jest rosnšce zapotrzebowanie na farby rozpuszczalnikowe i wodne w zakresie zabezpieczania produktów. Jednym z takich zastosowań jest cišgły pasek irydoluminescencyjny jako główne zabezpieczenie przed fałszowaniem banknotów. Produkcja tych pasków jest możliwa jedynie przy zastosowaniu bezszwowego sita RotaMesh.
Inne zastosowanie to ăzdrapkiÓ, gdzie wymagana jest nieprzezroczysta warstwa metalicznej powłoki w celu zabezpieczenia czasowego lub przeciw fałszowaniu. Podczas gdy użycie kombinacji flekso-offset wymaga przynajmniej dwóch stanowisk drukujšcych, aby uzyskać pożšdany efekt, sitodruk zwojowy umożliwia wydrukowanie takiej nieprzezroczystej warstwy w jednym przejciu.
Jest wiele możliwoci zastosowania nieprzezroczystych ăzdrapekÓ. Mogš one być zadrukowane albo farbami rozpuszczalnikowymi, albo farbami utwardzanymi promieniami UV. Jednakże kiedy jest wymagany większy poziom bezpieczeństwa, np. w przypadku ăzdrapekÓ loteryjnych czy kart uzupełniajšcych konto telefoniczne w systemie pre-paid, polecane sš farby rozpuszczalnikowe, ponieważ możliwe jest naniesienie grubszej warstwy farby.
Farby termochromatyczne
Farby termochromatyczne, które zmieniajš barwę pod wpływem zmiany temperatury, stajš się znaczšcš częciš produkcji przemysłowej nalepek do zastosowań medycznych i zabezpieczeń.
Właciwoci termochromatyczne farb sš uzyskiwane przez dodanie barwników ăleukoÓ, zawierajšcych zwišzki chemiczne tworzšce mikrokapsułki. Mikrokapsułki majš wielkoć między 3 a 5ľm i sš 10 razy większe niż przeciętny rozmiar pigmentów farby. Cięższe czšstki farby opadajš na dno, co sprawia, że chroniš one mikrokapsułki, a sitodruk zwojowy staje się najbardziej wydajnš metodš drukowania. Rozmiar otworów sita zależy od nieprzezroczystoci i rozmiarów czšsteczek.
Farby termochromatyczne po zadrukowaniu zmieniajš barwę przez lata. Zakres temperatury, w której możliwe jest osišgnięcie zmiany barwy, to 0-100ĄC. Otrzymywana zmiana barwy może być zarówno odwracalna, jak i nieodwracalna. Właciwoci zmiany barwy mogš być zakłócone przez wiatło UV, temperaturę powyżej 121ĄC lub agresywne rozpuszczalniki.
Interesujšce zastosowania końcowe tego typu farb obejmujš np.:
Ľ wskazywanie, czy białe wino jest podawane w odpowiedniej temperaturze,
Ľ sterylizację narzędzi medycznych, gdzie barwa ulega zmianie po osišgnięciu okrelonej temperatury przez okrelony czas.
Możliwoci współpracy sitodruku zwojowego
Stork Prints czyni starania, aby wejć na rynek przez oferowanie gotowych zespołów drukujšcych, sit, wyposażenia wstępnego i suszarek na goršce powietrze.
Stork oferuje moduły, które mogš być zintegrowane z większociš dostępnych na rynku maszyn drukujšcych. Firma od 1990 roku proponuje program Rotary Screen Integration i obecnie współpracuje z ponad 30 producentami maszyn drukujšcych, tak więc drukarze mogš używać tego programu w technice drukowania fleksograficznego, offsetowego czy wklęsłego.
Moduł RSI może być zainstalowany w okrelonym miejscu lub zamocowany w systemie szynowym, co umożliwia użytkownikowi przesuwanie modułu na dowolnš pozycję w linii produkcyjnej. Moduły sš dostępne w szerokoci 10, 16, 20 lub 24 cale.
Stork dostarcza również systemy wolno stojšce. Decyzja o tym, jaki system zastosować, zależy od żšdanego procesu, jak również od wielkoci zamówień. Firma dysponuje zespołem doradców, którzy mogš pomóc klientowi w podjęciu decyzji.
Technologia Rotamesh
Kluczowym czynnikiem decydujšcym o efektywnoci kosztów sitodruku zwojowego jest jakoć sita. Stork Prints jest pionierem w opatentowanej technologii Rotamesh, dotyczšcej sit o konstrukcji czysto niklowej, które nie sš tkane, lecz produkowane przy użyciu elektroformowania. Zapewnia to długš eksploatację, dochodzšcš do 500 000 m wydrukowanej wstęgi podłoża drukowego. Heksagonalna struktura otworów daje nadzwyczajnš stabilnoć, umożliwiajšcš przebieg sita zarówno w drukowaniu na wšskich, jak i szerokich wstęgach. Sita mogš być też użyte ponownie od 10 do 15 razy. Sito RM75 jest przeznaczone do motywów reliefowych, podczas gdy motywy szczególnie cienkie lub liniowe będš wymagać znacznie mniejszych otworów, np. tworzonych przez RM405. Zakres Rotamesh pozwala drukarzowi osišgać idealne rozprowadzenie farby i rozłożenie gruboci linii.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Stork
***
Firma Stork N.V., założona w Holandii, jest grupš technologicznš przedsiębiorstw o zakresie globalnym.
Stork N.V. wykazał obroty rzędu 2,2 miliardów euro.
Grupa Stork składa się z 60 zakładów rozmieszczonych w całym wiecie, zatrudnia około 17 000 pracowników.
Stork jest wiodšcym dostawcš cylindrycznych sit drukarskich, urzšdzeń wprowadzajšcych i zespołów drukujšcych (z szerokociš drukowania od 10 do 48 cali) oraz urzšdzeń grawerujšcych.
Firma Stork oferuje również wsparcie i szkolenia technologiczne.