Sympozjum uszlachetniania druków
6 gru 2016 14:41
Siódme z kolei sympozjum powięcone problemom lakierowania na maszynach offsetowych zorganizowała firma Grafikus Đ systemy graficzne w dniach 2-3 marca br. w Centrum Szkoleniowym Falenty w Raszynie k. Warszawy.
Na sympozjum przyjechało ponad 60 osób: przedstawicieli zakładów, w których lakieruje się lakierami dyspersyjnymi i offsetowymi, w których pracujš maszyny offsetowe z zespołami lakierujšcymi, a także osoby zainteresowane tš problematykš. Należy podkrelić, że tematyka sympozjum okazała się nadzwyczaj interesujšca Đ wiadczy o tym fakt, że na wszystkich prelekcjach wzbogaconych wizualnie do ostatniej minuty była 100% frekwencja oraz ożywiona dyskusja.
Po oficjalnym otwarciu sympozjum przez Tadeusza Figurskiego, wiceprezesa zarzšdu Grafikusa, pierwszš prelekcję wygłosił Mirosław Marek Đ dyrektor Departamentu Małych i rednich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Gospodarki. Główne tezy wystšpienia to:
Ľ kryteria uznania za małe i rednie przedsiębiorstwo,
Ľ ponad połowa produktu krajowego wytwarzana jest przez małe i rednie przedsiębiorstwa,
Ľ z 270 000 firm zarejestrowanych w Polsce tylko 3500 to przedsiębiorstwa duże,
Ľ kierunki działania rzšdu wobec małych i rednich przedsiębiorstw do 31.12.2002 (w tym terminie majš być zakończone prace legislacyjne i osišgnięta gotowoć do przystšpienia do Unii Europejskiej),
Ľ Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczoci wspiera i dofinansowuje niektóre przedsięwzięcia, np.:
Đ wdrażajšc ISO można uzyskać do 60% kosztów na doradztwo oraz dofinansowanie do audytu,
Đ szkolenie kadr zarzšdzajšcych,
Đ wejcie na rynek kapitałowy.
Branżowš częć sympozjum ponownie rozpoczšł Tadeusz Figurski prezentujšc budowę zespołów lakierujšcych. Pierwsza maszyna z wieżš lakierniczš wyprodukowana została w 1986 roku w Zakładach Planeta (obecnie KBA-Planeta).
Producenci arkuszowych maszyn offsetowych utrzymywali zasadę, że zespół lakierujšcy musi być również zespołem offsetowym. Dopiero po wielu latach producenci maszyn odstšpili od tej zasady i zastosowano o wiele lepiej sprawdzajšcy się w technologii lakierowania zespół fleksograficzny. W kolejnym etapie uznano wyższoć systemu z jednym wałkiem nadajšcym, raklem komorowym i aniloksem (wałkiem rastrowym) nad systemem podawania lakieru poprzez zespół wałków.
W kolejnej prelekcji Rudiger Sax z firmy Technoplast zaprezentował zastosowania obcišgów wycinanych Folacoat (przenoszšcych warstwę lakieru na podłoża) Đ wycinane ręcznie i przy użyciu plotera Đ fotopolimerowe formy do lakierowania wybiórczego.
Dirk Ldken z firmy Tresu udowadniał wyższoć systemu rakli kolorowych, których zalety sš widoczne przy rozważaniu następujšcych aspektów:
Ľ jakoć druku Đ idealnie równa warstwa przenoszonego lakieru,
Ľ zużycie lakieru,
Ľ szybkoć drukowania,
Ľ zastosowanie lakierów funkcyjnych z pigmentem metalicznym,
Ľ lakier UV,
Ľ system komorowy zapewnia równomiernš cile zdefiniowanš warstwę lakieru.
Dirk Ldken dokonał też porównania ręcznego i automatycznego systemu mycia klisz. System automatyczny mycia w czasie drukowania wykazuje szereg zalet:
Ľ nie wpływa na obniżenie jakoci delikatnych elementów rysunku (np. kody kreskowe) w czasie drukowania nakładu,
Ľ znacznie ogranicza iloć makulatury,
Ľ zwiększa wytrzymałoć płyty drukowej,
Ľ ogranicza czas przestojów maszyny, zapewnia wyższš wydajnoć i ogranicza koszty.
Roland Feuersanger z firmy DuPont zaprezentował technologię wykonania form do lakierowania wybiórczego oraz zalety wynikajšce z tej technologii. Lakierowanie wybiórcze znajduje zastosowanie w produkcji ekskluzywnych opakowań i produktów specjalnego przeznaczenia.
Angelika Zedler z firmy DS w swoim wystšpieniu zaprezentowała technologie uszlachetniania produktów drukowanych, które powinny być dostosowane do ich przeznaczenia i wymagań. Każdy rodzaj uszlachetnienia powierzchni nadaje produktowi wyższe walory użytkowe i marketingowe:
Ľ laminowanie Đ spełnia bardzo wysokie wymagania jakociowe, zwiększa trwałoć i efekty specjalne,
Ľ lakierowanie UV Đ spełnia wysokie wymagania jakoci i trwałoci,
Ľ lakierowanie lakierem olejowym Đ zastosowania specjalne,
Ľ lakier dyspersyjny (wodny) Đ o wiele tańszy od poprzednich Đ uniwersalne zastosowanie.
Aby wykorzystać wszystkie możliwoci i zalety lakieru dyspersyjnego, należy dopasować do siebie wszystkie parametry wpływajšce na efekt końcowy: podłoże drukowe, zastosowane farby, rodek zwilżajšcy, obcišg i płytę polimerowš, rodki myjšce, dokładna regulacja maszyny oraz lakier.
Stosujšc lakier dyspersyjny możemy uzyskać: wysoki połysk, normalny połysk, efekt matu/połysku, powierzchnie przyjemne w dotyku, wytłoczenia z foliš metalicznš lub bez niej.
Uczestnicy seminarium wysłuchali też prelekcji na temat lakierowania lakierami UV inline (wygłoszonej przez Cecile Berry z firmy Velspar) i warunków ich stosowania, systemów suszenia oraz o systemach myjšcych formy drukowej i rakla komorowego.
Guido Olbers z firmy Merck sporo czasu powięcił zastosowaniu lakierów z efektami specjalnymi, np. z dodatkami płatków metalicznych, pigmentów Iriodyn oraz na temat koloryzowania lakierów przez domieszanie 5% objętoci farby kolorowej. Tego rodzaju uszlachetnianie druków zapewnia efekty specjalne oraz znajduje zastosowanie jako rodek wyrazu artystycznego.
Ostatnia prelekcja seminarium to ponowne wystšpienie Tadeusza Figurskiego na temat ălakiery metaliczneÓ. Referent omówił metody ucierania drobin metali i w zależnoci od wielkoci płytek metalu efekty odbierania oraz rozproszenia promieni wiatła i zwišzane z tym efekty wizualne.
Uczestnicy poza trudami udziału w programie seminarium i możliwociš stawiania specjalistycznych pytań spędzili towarzyski wieczór przy kolacji i obejrzeli występ kabaretu KLIKA. AO