W artykule chciałbym podzielić się naszymi doświadczeniami dotyczącymi istotnych funkcjonalności, jakich powinna oczekiwać drukarnia wielkoformatowa od systemu MIS. Ilustracje do artykułu pochodzą z systemu Optimus Dash MIS, którego producentem jest Optimus Group. To system z powodzeniem wykorzystywany w przedsiębiorstwach poligraficznych na całym świecie, w tym również w Polsce.
Kto korzysta z Optimus Dash MIS
Optimus jest jednym z najpopularniejszych systemów m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie korzysta z niego wiele drukarń wielkoformatowych, w tym największa z nich Delta Group. Od dziesięciu lat użytkownikiem jest także szwedzka drukarnia Storbildsbolaget, której właściciel już w 2012 roku przeanalizował rynek systemów MIS w celu znalezienia najlepszych rozwiązań dla druku wielkoformatowego. Wiedział on, że stałe powiększanie parku maszynowego i zatrudnianie większej liczby osób nie wystarczy, aby utrzymać rozwój firmy. Oto wypowiedź Jonasa Hellke: Dash był pierwszym systemem, który przekonał mnie, że podoła obsłudze wszystkich procesów i podłoży drukowych, którymi operujemy. W tamtym czasie byliśmy w stanie zadrukować w jednym przelocie podłoże o szerokości 5 metrów i długości 100, dodając w tym samym czasie różne formy uszlachetniania. Elastyczność Dash utwierdziła moją ocenę, że wszystkie te procesy i zagadnienia uda się skonfigurować w systemie.
Powtórzę to jeszcze raz dla każdego, kto może mieć wątpliwości: jeśli szukasz kompleksowego systemu MIS dla druku wielkoformatowego, Optimus Dash jest odpowiedzią. Dash jest teraz podstawowym narzędziem napędzającym moją firmę, a firma Optimus stała się i pozostanie naszym partnerem strategicznym.
W Polsce mamy kilku użytkowników Optimusa. Jednym z nich jest Drukarnia Ragus, która przechodzi obecnie transformację cyfrową. Obok tradycyjnej technologii offsetowej pojawił się tu cyfrowy druk wielkoformatowy, który oferuje bardzo ciekawe możliwości, m.in. druku strukturalnego (np. druk Braillem) oraz druku soczewkowego (przestrzennego 3D), a także druku na nietypowych podłożach, w tym na szkle. Jeszcze w roku 2018 został opublikowany wywiad z właścicielem drukarni Jackiem Ragusem, który m.in. powiedział: Brak systemu typu MIS jest błądzeniem w rzeczywistości biznesowej z zawiązanymi oczami i prowadzi w jedną stronę. Odpowiedź na to pytanie jest więc oczywista. System stanowi narzędzie do pomiaru efektywności działań biznesowych i to on nam pokazuje w czasie rzeczywistym, czy te działania idą w dobrym kierunku. Poza tym Optimus daje nam kolejne, dotychczas niedostępne, możliwości polegające na integrowaniu systemu MIS z innymi systemami produkcyjnymi. Dzięki bardzo otwartej architekturze – Optimus posiada własne API – możemy myśleć o głębokich integracjach w przyszłości np. z systemem księgowym, systemami maszyn, z preflightem plików PDF, wszelkimi systemami prepress (Optimus wielokrotnie został już zintegrowany z systemem impozycyjnym IMP) czy sklepami internetowymi.
Poprosiłem także dzisiaj o wypowiedź Jacka Ragusa, dotyczącą obsługi systemu w obszarze wielkoformatowym. Oto ona: Optimus Dash zachwycił nas swoją elastycznością w zakresie odwzorowania skomplikowanych procesów na produkcji i automatyzacją kalkulacji. Maszyny wielkoformatowe zostały opisane od strony ich szczegółowych podprocesów: szybkości przesuwu belki, prędkości poszczególnych trybów druku (druku wielobarwnego, koloru białego i lakieru), ilości warstw dla druku strukturalnego, czasu wymiany roli, czasu załadowania materiałów sztywnych na stół (tych parametrów jest dużo więcej). Repozytoria danych zautomatyzowały szybkość kalkulacji – za pomocą jednego przycisku wybieramy technologię produkcji, jaka jest adekwatna do wykonywanej kalkulacji. Optimus jest narzędziem, które bardzo upraszcza zarządzanie naszą firmą.
Specyficzne wymagania drukarń wielkoformatowych
1. Kalkulacja
Kalkulacja jest kluczowym modułem każdego systemu MIS. Umożliwia wykonanie dokładnej kalkulacji procesów produkcyjnych zoptymalizowanej na podstawie wydajności danego parku maszynowego. Co zatem jest specyficzne w drukarni wielkoformatowej?
Dobór maszyn drukujących. Drukarnia wielkoformatowa drukuje na bardzo wielu podłożach, zaś druk możliwy jest tylko na konkretnych maszynach. System musi więc przeanalizować użyte w kalkulacji podłoże i albo automatycznie wybrać jedyną maszynę, albo zaproponować listę maszyn mogących drukować na danym podłożu. W zależności od podłoża można także ustalić wydajność danej maszyny.
Panelowanie. W przypadku produktów o formacie przekraczającym format maksymalny maszyny drukującej (siatki, bannery) konieczny jest podział pracy i drukowanie jej w pasach (dla druku rolowego). Podział może być pionowy lub poziomy. Szerokość panelu także może być stała lub zmienna (np. co drugi panel ma inną szerokość).
Obsługa kalandrowania. Druk sublimacyjny wymaga operacji kalandrowania, przy czym transfer obrazu może odbywać się także z papieru, a czasami kalander służy do sklejenia dwóch wstęg zadrukowanych jednostronnie. System kalkulacyjny musi obsłużyć każdy możliwy przypadek.
Ganging i nesting. Funkcje łączenia różnych prac na tym samym podłożu zarezerwowane są głównie dla działu DTP czy operatora RIP-a. Optimus pozwala na zebranie danych o nakładzie i wymiarze pracy, a następnie wykonuje impozycję łączoną (typu nesting lub ganging) dzięki integracji z profesjonalnym systemem impozycyjnym IMP. Cała operacja odbywa się automatycznie, a poza samymi danymi do wyliczenia kalkulacji IMP zapisze także plik wyjściowy do druku.
Kalkulacja kosztu wysyłek. W przypadku dużych zleceń, gdzie drukarnia musi wykonać wiele różnych produktów, a następnie wysłać je (w różnych konfiguracjach) pod wiele adresów istotne jest wsparcie kalkulacji kosztów pakowania i wysyłek. Optimus umożliwia już z poziomu kalkulacji określenie sposobu pakowania jednostkowego oraz ile sztuk danego wyrobu ma zostać wysłanych pod wskazany adres. W specjalnym panelu wysyłkowym jednostki można połączyć w pakiety i wygenerować przesyłkę planowaną, która na etapie zlecenia może zostać zamieniona w WZ-kę.
2. Zdolność do integracji
Jedną z kluczowych cech decydujących o wybraniu systemu jest posiadanie przez niego własnego API, a więc zdolności integracji z innymi systemami. Istotne jest, w jakim zakresie funkcjonalnym API systemu jest dostępne, czy posiada dokumentację i czy istnieją konkretne przykłady integracji. Często zamiast API system może posiadać webserwis, który może być prostszy w użyciu. W przypadku drukarń wielkoformatowych ważne są możliwości integracyjne z innym oprogramowaniem wykorzystywanym w branży jak: IMP, Xerox FreeFlow, Caldera RIP, Onyx, Esko AutomationEngine, Enfocus Switch itp.
Optimus może być także zintegrowany z dowolnym systemem web2print. Obecnie posiada stałe i działające integracje z Xerox XMPie, OnPrintShop, Flex4 i in.
Dzięki wieloletniej i strategicznej współpracy z KBA Optimus jest także zintegrowany z systemem produkcyjnym Logotronic.
3. Harmonogramowanie, produkcja i rozliczenie kosztów
Podobnie jak w każdym zakładzie poligraficznym o określonej wielkości planowanie to obecnie kluczowa sprawa. Optimus posiada prosty moduł planowania Dash Planner oraz zaawansowany system Prestige Scheduler, wspomagający łączenie zadań w grupy i umożliwiający planowanie automatyczne.
Zarządzanie produkcją obejmuje szeroką funkcjonalność: śledzenie czasu produkcji, raporty zużycia materiałów, raporty produkcji, śledzenie zużycia rolek i płyt, śledzenie podwykonawstwa oraz nieodzowne wykorzystanie kodów kreskowych.
Gromadzenie informacji o produkcji pozwala na aktualizację harmonogramu w czasie rzeczywistym. Na podstawie zarejestrowanych działań produkcyjnych także dostarcza danych do obliczenia różnicy pomiędzy prognozowanymi kosztami wytworzenia wyrobu a kosztami rzeczywistym.
Podsumowanie
Zdaję sobie sprawę, że omawiany tu temat jest bardzo szeroki. Dlatego ograniczyłem się do zasygnalizowania pewnych kluczowych zagadnień. Chętnie odpowiem na wszelkie dalsze pytania.
Zapraszam do kontaktu z naszą firmą.
Bogusław Lichoński, Optimus Polska