System zarządzania w drukarni to już oczywistość
21 lut 2023 09:23

O aktualnej sytuacji na rynku oprogramowania wspomagającego zarządzanie drukarniami rozmawiamy z Arturem Kaczmarkiem z firmy MyPrint.pl.

Jakie jest zainteresowanie systemami do zarządzania produkcją?
––––––––––
Artur Kaczmarek: Od dłuższego czasu obserwujemy „modę” na wdrażanie systemów do zarządzania produkcją w drukarniach. Ten trend nie słabnie, zainteresowane są coraz mniejsze firmy, czasami nawet kilkuosobowe. To już nie jest domena tylko wielkich korporacji. Do polskich drukarń weszli młodzi managerowie, którzy zarządzają firmą w nowoczesny sposób i posiadanie systemu traktują jako oczywistość. Dla większości naszych klientów jest to pierwsze wdrożenie, ale coraz częściej nawiązujemy współpracę także z drukarniami, które wymieniają stare programy.

Dlaczego firmy decydują się zmienić system?
––––––––––
Artur Kaczmarek: W dzisiejszych czasach, aby przetrwać na rynku, trzeba się nieustannie rozwijać, a posiadany system do zarządzania firmą musi być na tyle elastyczny, by takim zmianom sprostać. Stare rozwiązania, sprzed kilkunastu lat były tworzone bardziej „sztywno”, ze z góry określonymi funkcjami, parametrami, zadaniami. Użyta technologia nie pozwala sprawnie dostosować programu do aktualnych potrzeb drukarni. To już nie są czasy, kiedy procesy w firmie trzeba było dostosować do kupionego oprogramowania; teraz to system musi dać się skonfigurować do sposobu pracy. Bardzo ważna jest też możliwość integracji z innymi systemami używanymi w firmie czy też z systemami dostawców, a nawet systemami kluczowych klientów. Chcemy ograniczyć komunikację mailową, zautomatyzować niektóre procesy. Automatyzacja jest ważna w dużych firmach, gdzie z reguły zleceń jest dość dużo, ale potrzebują jej także małe firmy, aby ograniczyć ilość prac administracyjnych.

Które moduły systemu są najczęściej wdrażane?
––––––––––
Artur Kaczmarek: Podstawowe wdrażane moduły to kalkulacja – ofertowanie – zamówienie – technologia – planowanie produkcji/produkcja – fakturowanie. Taki zestaw pozwala obsłużyć większość procesów zachodzących w firmie. Większość klientów decyduje się także na pełną obsługę magazynową, czyli magazyn surowców i wyrobów gotowych, zamówienia surowców pod plan produkcji, wysyłki wyrobów gotowych wraz z integracją z kurierami. Wśród drukarń cyfrowych popularne są integracje ze sklepem internetowym, gdyż to jest ich główny kanał pozyskiwania zamówień. Drukarnie etykiet oraz opakowań sięgają po moduły projektowe (wdrażanie nowego produktu, konstrukcja, próbki) oraz moduł zarządzania narzędziami produkcyjnymi (formy drukowe, wykrojniki). Coraz częściej pojawiają się także wdrożenia modułów kontroli jakości, czasu pracy, a także postkalkulacje.

Dlaczego postkalkulacja?
––––––––––
Artur Kaczmarek: Kontrola kosztów. Aby być konkurencyjnym, należy bardzo dokładnie kalkulować, a bez informacji zwrotnej, czyli właśnie kalkulacji powykonawczej nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy nasze założenia z kalkulacji się sprawdzają. Elementem postkalkulacyjnym jest także kontrola wydajności maszyn, procesów. Identyfikujemy procesy, które są wąskim gardłem, gdzie generujemy najwięcej odpadu i szukamy optymalizacji. W ten sposób możemy zwiększyć wydajność drukarni bez potrzeby inwestycji w nowe maszyny. Sprawdzamy także czas pracy pracowników, co jest ułatwione, jeśli logują się na terminalach produkcyjnych przy maszynach. Przy rosnących stawkach godzinowych ten element stanowi spory udział w kosztach całego zlecenia.

Czy w ostatnich czasach zmienił się tryb pracy w drukarniach?
––––––––––
Artur Kaczmarek: Obserwujemy zwiększony udział pracy zdalnej. O ile handlowcy w drukarniach często byli „w terenie” u klientów, o tyle coraz większa liczba pracowników biurowych zaczyna pracować zdalnie. Jeśli firma działa w oparciu o system zintegrowany – obejmujący wszystkie działy firmy – to na niektórych stanowiskach całkiem swobodnie można pracować z domu. Przeważa model hybrydowy: część tygodnia pracownicy są w drukarni na miejscu, część w domu. Dzięki temu nie tracą kontaktu ze współpracownikami i „żywą produkcją”, a jednocześnie mogą elastycznie dostosowywać swój tydzień pracy. Sprawnie działający system zarządzania drukarnią oferuje szereg zaawansowanych narzędzi, które umożliwiają nowoczesne kierowanie przedsiębiorstwem.

Dziękuję za rozmowę.

Artykuł sponsorowany

 

www.myprint.pl

myprint@myprint.pl I tel.: +48 511 608 911 I tel.: +48 601 93 90 82