W arkuszowym druku offsetowym proces liniowy „Inline Finishing” stwarza szanse na efektywniejszy i bardziej ekonomiczny proces drukowania. Ponieważ rynek ten coraz bardziej się kurczy, manager produktu CITO – Roberto Croci uważa za konieczne wzięcie pod uwagę uprzemysłowienia procesu liniowego bigowania, sztancowania i perforowania. Wywiad z Roberto Croci – managerem produktu i ekspertem w obszarze Printline w firmie CITO System GmbH dla czasopisma „Deutscher Drucker”.
Jakie rozwiązania i możliwości oferuje w tym temacie firma CITO?
Roberto Croci: W obszarze procesu produkcyjnego na liniowych maszynach offsetowych „Inline Finishing” firma CITO jest właściwym partnerem na świecie.
Zarówno dla starszych, jak i mniejszych maszyn oraz maszyn nowych i dużych firma CITO oferuje drukarniom szeroką paletę produktów, umożliwiającą wykonywanie najbardziej precyzyjnych prac przy wykorzystaniu maksymalnej prędkości maszyny.
Naszym celem jest ciągłe oferowanie klientom lepszych rozwiązań, umożliwiających podniesienie jakości drukowanych produktów, a tym samym osiąganie dobrych wyników pomimo panującej presji ze strony konkurencji na rynku.
Dla wielu drukarń przy podejmowaniu decyzji o zakupie maszyny drukującej nie mniej ważne jest to, czy możliwe jest wyposażenie maszyny w system RSP 2.0.
Dlaczego warto drukować w procesie liniowym „Inline Finishing”, a nie poza nim (offline)?
R.C.: Istnieje wiele technik perforowania, sztancowania i każda z nich ma swoje zalety oraz wady.
Zaletą procesu liniowego „Inline Finishing” jest zintegrowanie kosztownych operacji, szczególnie w procesie drukowania, a tym samym zredukowanie kosztów i ekonomiczniejsza produkcja.
Przy procesie offline możliwości są większe, ale wymagają ponoszenia większych nakładów, co w przypadku procesów liniowych czyni dużą różnicę.
Co rozumie Pan przez różnicę?
R.C.: Podam przykład: klient zastosował nasz system RSP i opracowane przez nas, nieprzyjmujące farby blachy ochronne, aby sperforować 450 tys. arkuszy matowego, powlekanego papieru, zadrukowanego dwustronnie. Dzięki blachom ochronnym CITO nieprzyjmującym farby dla maszyn z odwracaniem, klient mógł zrealizować zlecenie bez dodatkowego zatrzymywania maszyny w czasie produkcji, a tym samym zaoszczędził pracę jednej zmiany na maszynie drukującej. Dodatkowo przez wyeliminowanie gromadzenia się farby jakość druku wydatnie wzrosła. Jest to wyraźna przewaga w stosunku do innych systemów.
Czy taki system, mimo druku cyfrowego, ma w ogóle przyszłość?
R.C.: Tak, oczywiście. Nakłady w podanym przeze mnie przykładzie w formacie 70x100 cm nie są obecnie możliwe do zrealizowania w druku cyfrowym ze względów ekonomicznych, a zwłaszcza nie z bigowaniem, sztancowaniem i perforacją.
CITO System GmbH współpracuje systematycznie z producentami maszyn nad opracowaniem rozwiązań nowej generacji. Takim rozwiązaniem jest „Inline-Finishing” dla Heidelberg Primefire.
Artykuł sponsorowany
Aby dowiedzieć się więcej o RSP Inline Finishing, odwiedź naszą stronę www.interas.com.pl lub www.cito.de albo spotkaj się z nami podczas targów Packaging Innovations 2020 w Warszawie – stoisko F13, hala niebieska.