Tajniki prepress workflow
6 gru 2016 14:46
Zgłębiano je podczas warsztatów zatytułowanych „Prepress workflow od A do Z” zorganizowanych 25 stycznia w warszawskim kinie Silver Screen przez firmę Cortland. Celem spotkania była prezentacja kompletnych rozwiązań pozwalających rozwikłać problemy powstające podczas prac związanych z przygotowaniem do druku. Przedstawione rozwiązania obejmowały cały proces prepress: od utworzenia dokumentu, poprzez wygenerowanie pliku PDF, aż po impozycję i prefligh-ting, na certyfikowanym wydruku próbnym kończąc. Rozwiązania były oparte na produktach firm Quark, Epson i PerfectProof, których dystrybutorem jest Cortland.
Najnowszą wersję Quarka zaprezentował Paweł Rosiak, Channel Representative Eastern Europe QSE SARL (Quark Hamburg). W wersji 7 zaimplementowano ponad 160 nowych funkcji i udogodnień. Są to m.in.: łatwość w użyciu (nowa opcja palet, nowe menu, polski słownik, moduł polskiego dzielenia), otwarte standardy, publikacje wielokanałowe (jednoczesna praca nad wieloma layoutami w ramach jednego dokumentu), zwiększona produktywność i możliwość pracy grupowej nad jednym dokumentem bez żadnych dodatkowych narzędzi. Istotną nowością jest przezroczystość – oparta nie na obiekcie, ale na kolorze. Quark 7 umożliwia osiągnięcie wielu efektów dotychczas dostępnych tylko w Photoshopie. Zmodyfikowano interfejs użytkownika, zarządzanie kolorem i palety kolorów (stworzono tzw. zestawy palet), możliwa jest także pełna synchronizacja dowolnego obiektu. W nowej wersji jest też opcja bezpośredniego eksportu plików do formatów używanych do druku: PostScriptu i PDF oraz możliwość weryfikacji PDF (gotowy do wydruku). Quark 7 to także nowy model licencjonowania: reaktywacja, multiplatformowość (program można instalować zarówno na Macu, jak i na PC) oraz dualna aktywacja (jeden zakupiony program można aktywować na 2 komputerach).
Paweł Rosiak podał także jako informację z ostatniej chwili, że trwają prace nad polską wersją Quarka 7; wersje beta są już wewnętrznie testowane.
Przedstawił również programy Quark Interactive Designer (do tworzenia animacji w formacie Flash bezpośrednio z QuarkXpress 7) i Quark Print Collection do tworzenia impozycji.
Następnie omawiano wybrane zagadnienia związane z przygotowaniem pracy do druku (fonty, zarządzanie kolorem, proofing). „Dlaczego fonty nie działają” starał się wyjaśnić dr Artur Frankowski z Instytutu Poligrafii PW.
Wydruki próbne przygotowanych pokazowo prac wykonywano na drukarkach z serii Epson Stylus Pro z zastosowaniem tuszy UltraChrome zapewniających dobre nasycenie kolorów i wysoką jakość wydruku. Wykorzystywano przy tym oprogramowanie Proof-Master v3 firmy PerfectProof oferujące wierną reprodukcję barw zarówno w procesach cyfrowego proofingu, jak i drukowania.
Warsztaty wzbudziły duże zainteresowanie; sala w Silver Screen była wypełniona po brzegi.