Tekstylna olimpiada
6 gru 2016 14:59
W dniach 12-19 listopada br. w jednej z europejskich stolic mody – Mediolanie – odbędą się największe targi branży tekstylnej ITMA 2015, będące swoistą olimpiadą tego przemysłu, porównywalną z poligraficzną drupą. Sitodruk ma w tej branży ugruntowaną pozycję, ale od kilku lat przebojem zdobywa ją również technologia cyfrowa.
Odbywające się – podobnie jak dotychczas drupa – w cyklu czteroletnim targi ITMA zostaną w tym roku zorganizowane po raz 17. pod hasłem „W doskonaleniu sztuki zrównoważonych innowacji”. Trend zrównoważonego rozwoju jest w coraz większym stopniu powszechną praktyką biznesową – uważa Stephen R. Combes, prezes CEMATEX, organizacji będącej właścicielem targów ITMA. – Mamy nadzieję, że przedstawiciele branży tekstylnej dołączą do odpowiedzialnej misji promocji bardziej ekologicznych rozwiązań i praktyk w całym tekstylnym i odzieżowym łańcuchu dostaw. W ramach realizacji tej misji CEMATEX (European Comittee of Textile Machinery Manufacturers) organizuje konkurs ITMA Sustainable Innovation Award 2015, do którego zostały zaproszone zarówno firmy działające w branży tekstylnej, jak i absolwenci branżowych kierunków. Konkurs składa się z trzech kategorii: branżowa doskonałość, doskonałość w badaniach i edukacji na poziomie magisterskim oraz doskonałość w badaniach i edukacji na poziomie doktorskim.
Organizatorzy zapowiadają obecność ponad 1400 wystawców z blisko 50 krajów, którzy zaprezentują najnowsze rozwiązania do produkcji odzieży i tekstyliów, obejmujące również technologie drukowania, którym została poświęcona cała hala nr 18. Znajdą się w niej stoiska m.in. takich firm jak: Bordeaux, Colorjet, D. Gen, Durst, EFI Reggiani, Epson, Fujifilm, Kiian Digital, Konica Minolta, Kornit Digital, Marabu, Mimaki, MTex, Mutoh, Roland DG czy SPG Prints. Już pierwszy rzut oka na listę wystawców – dostawców technologii poligraficznych pozwala wyciągnąć wniosek, iż druk cyfrowy ma w produkcji tekstyliów coraz większe znaczenie. Znajduje on zresztą potwierdzenie w wynikach badania Print Census, przeprowadzone-go przez federację Fespa – aplikacje na tekstyliach to kierunek rozwoju druku wielkoformatowego o najwyższym potencjale wzrostu. 27 proc. respondentów badania Print Census już jest zaangażowanych w drukowanie na tekstyliach i odzieży, z czego 81 proc. widzi w tym segmencie najwyższy wzrost wśród wszystkich aplikacji. Kluczowym czynnikiem jest tutaj druk cyfrowy – ponad połowa ankietowanych spodziewa się, że drukowana cyfrowo odzież stanie się ważną alternatywą dla tradycyjnego sitodruku w ciągu najbliższych dwóch lat. Jak wynika z badania, maszyny umożliwiające druk na tekstyliach są jednym z najistotniejszych elementów planów inwestycyjnych – 21 proc. respondentów wyraźnie chce koncentrować swoje wydatki w tym obszarze, a 12 proc. planuje nabycie takiego sprzętu. Aplikacje dekoracyjne i przemysłowe na tekstyliach również mają mocną pozycję: 78 proc. badanych zgłosiło wzrost wśród tekstyliów do zastosowań aplikacji dekoracyjnych. Podłoża tekstylne kontynuują również przenikanie do branży oznakowań i grafiki – 67 proc. ankietowanych obserwuje stały wzrost w sektorze soft signage.
Łącznie targi ITMA 2015 zajmą 200 tys. m2 w 11 halach wystawienniczych. AN